Графика: От какво е съставена нашата Вселена
Защо това, което можем да видим, предтавлява едва 5% от всичко, което съществува в космоса
Когато чуем думата „Вселена“, повечето от нас мислят за далечните безброй звезди, галактики, мъглявини и черни дупки. Те обаче са едва 0.5% от цялата маса на необятната вселена, в която се намира нашата родна планета. Графика на TheVisualCapitalist илюстрира прекрасно композицията на космоса, който познаваме и дава светлина върху това, че повечето от нещата, които знаем, са една много малка част от мистерията, която е вселената ни.
Учените са категорични – космосът е съставен от три различни части – видимата материя и други две, все още теоритични компонента, наречени условно тъмна материя и тъмна енергия. Последните два са изцяло на хартия, тъй като човечеството още не е открило начин, по който да ги измери, но за същестуването им има косвени доказателства.
Реалната композиция на Вселената пък, според учените, е както следва:
Видимо от картинката, тъмната енергия съставлява близо 70% от цялата маса на Вселената. Тя е следвана директно от тъмната материя, която представлява 27% от всичко, което се намира в космоса. Интересно е, че 8 пъти по-масово разпространени от звездите и галактиките са свободните водородни и хелийни атоми. Те съставляват 4% от всичко. Звездите са 0.5% от състава на Вселената. Неутриното е малко по-малко – 0.3%, а тежките елементи – 0.03%. Но какво представлява всеки един от тези компоненти?
Тъмната енегия
Това е теоритична субстанция, която не може да бъде директно наблюдавана, но пък има директно обратно влияние върху ефектите на гравитацията и се счита, че е факторът, който причинява наблюдаваното „разширение“ на вселената ни. Според учените именно тъмната енергия е нещото, което диктува какво е поведението на космоса около нас и как след трилиони години всичко ще приключи. Все още обаче предстои учените да наблюдават или докажат директно съществуването на тъмната енергия.
Тъмна материя
В контраст на тъмната енергия, тъмната материя влияе правопропорционално на гравитацията. Учените я наричат „космическият цимент“, тъй като се счита, че тя е отговорна за това да държи галактиките и суперклъстърите заедно, без силите на гравитацията да станат причина за тяхното разпадане. Също като тъмната енергия, този сегмент от Вселената ни все още не е директно наблюдаван, а за съществуването му има само косвени доказателства, които обаче са достатъчни, за да докажат, поне на базата на всички матетматически модели, с които човечеството разполага, че тъмна матери има под една или друга форма.
Свободни атоми водород и хелии
Това са най-леките елементи в Менделеевата таблица, съответно под номерата 1 и 2. Те съставят близо 4% от цялата маса на Вселената и в огромната си част са свободно движещи се през нея. Тези елементи са и в основата на процесът, който води до създаването на звезди.
Всичко останало
Всички останали атоми водород и хелии, които не се движат свободно в космоса, са формирани в звезди. Те са едни от „най-популярните“ космически тела, тъй като са най-лесно видими дори с просто око от Земята. Въпреки това, те съставялват едва 0.5% от цялата маса на Вселената.
Неутринотата пък са субатомни частици, които са много подобни на електроните. Те почти нямат тегло и не носят никакъв електрически заряд (неутрино идва от неутрален, бел.а.). Въпреки това, техният брой е толкова голям, че е отговорен за 0.3% от цялата маса на Вселената.
Тежките елементи
Това са всички останали елементи, които не са нито водород, нито хелии. В тази бройка се причисляват абсолютно всички планети и други твърди обекти във Вселената. И макар че съставляват едва 0.03% от цялата маса на космоса, те са точно това, което ние виждаме всеки ден и точно това, от което телата ни са изградени.
Има ли друго в мистериозната ни Вселена?
Учените все още се опитват да разберат произхода и свойствата на тъмната енергия и тъмната материя. През 2027 г. предстои НАСА да изстреля в космоса Телескопът „Нанси Грей Роман“, който работи с инфрачервения спектър на светлината. Целта им е да научат нещо за тези два най-тежки компонента на Вселената за пръв път.
Иначе за това дали има и друго в необятния космос, учените не знаят със сигурност. Има хипотези обаче, че нашата Вселена, която можем да наблюдаваме, е част от друга – „Супервселена“. Или, че ние сме част от „остров“, намиращ се отделечен от други острови в Мултивселената. Засега обаче нищо такова не може да се наблюдава или измери. Затова разкриването на загадките на космоса, поне засега, остава задача без отговор.
Пиша този коментар заради друго!
По тъпи исказвания, от промити мозъци не съм чел!!?.
Може ли да има толкова прости хора да казват, че корана и Алах давали знание за сътворението света или, че земята е плоска. Хора вие в кой век живеете? Или падате те от Марс!!? А може и от Венера. Хахаха... Четете малко образовайте се!!! И не пишете тъпотии в коментарите си!!? Не се излагайте така!!!
В него Аллах е описал всичко.
осъзнайте се и погледнете слънцето и луната, виждате ги като какво? ами да точно така, виждате ги като плоски дискове а не триизмерни кълба (или сфери), каквито твърдят че са всички """планети""" като нашата земя.
истината е една, земята е плоска и никой не може да докаже обратното, спрете с тези журналистически измами, знаем че ви плащат!!!!