Голям празник за Несебър е днес - откриха новото пристанище
Придобивката има 4 вътрешни плаващи пристана от по 4 понтона или общо 121 места за лодки и кораби. Стойността на проекта е над 8 млн.лв.
Кметът на Несебър Николай Димитров, министърът на земеделието и храните Явор Гечев и областният управител на Бургас Мария Нейкова прерязаха официалната лента по откриването на новото пристанище в морския град.
Проектът по изграждането на пристана е на стойност 8 973 527 лева с ДДС, а работата по него отне на общинската администрация близо 12 години. Чрез реконструкция и модернизация на пристанището се създаде защитена акватория за безопасно акостиране на 121 рибарски лодки и кораби, с цел да се удовлетвори потребността им от осигуряване на адекватни условия за осъществяване на рибарска дейност.
На официалното откриване на пристанището присъстваха кметът на Несебър Николай Димитров, министърът на земеделието и храните Явор Гечев, областният управител на Бургаска област Мария Нейкова, доскорошните народни представители Жечо Станков от ГЕРБ и Златомира Карагеоргиева-Мострова от ИТН , кап. Живко Петров от изп.директор на ИА Морска администрация, изпълнителният директор на ИАРА Христо Панайотов, директорът на Агенцията по безопасност на храните д-р Георги Митев, представители на ИАРА, жители и гости на града.
„Неслучайно избрахме тази дата, в навечерието на празника на Несебър – 15 август, за да открием официално пристанището. Близо 12 години работехме по процедурата за него. Благодаря на колегите от общинска администрация, които още от 2008-2009 г. започнаха с първите подробно устройствени планове и проекти за това пристанище. С гордост отчитаме завършването на този дългогодишен проект, това е една устойчива политика на Община Несебър. За реализацията му, с много упорство и последователност, работихме дълги години, извършихме огромен обем работа по проектиране и съгласуване с много министерства, агенции и институции, благодарение на които този важен за нашия град проект бе осъществен. Това е един от значимите проекти за Несебър - след пречиствателната станция, претоварната станция и много други. По същата тази програма сега Община Несебър ще кандидатства за скейтпарк на северния бряг в Новия Несебър и еко пътека между с. Кошарица и местност Плазовец. Щастлив съм, че днес сме тук“, каза кметът на Несебър Николай Димитров.
„Спомням си 2013 г., когато кметът Димитров разказваше за пристанището и какво трябва да се случи. След толкова много време аз съм щастлив, че съм бил малка част от всичко това. Съоръжението направи симбиозата между Стария град, модерните подходи, решенията и екологията, и наистина крайният ефект е впечатляващ. Нека да е началото. Очакваме новата програма, която има изключително важната задача да надгради всичко изградено дотук. Община Несебър може да не е най-земеделският край, но сте най-рибарският край. Нека това съоръжение да помага на тази достойна професия и нека рибарите се прибират с пълни лодки на този пристан. Нека всички, които са участвали в този проект, да имат чувството за мисия. Нека има държава и тя да се вижда от гражданите. На добър път!“, пожела министърът на земеделието Явор Гечев.
„Изключително съм щастлива, че пристанището вече е реалност. Днес е празник за Несебър. Поздравявам администрацията и кмета за изключителната инициативност и активност за този проект. Той показва, че когато има единодействие и единомислие, когато институциите на централно и местно ниво работят ръка за ръка в интерес на хората, то нещата се случват", каза областният управител на Бургас Мария Нейкова.
Реализирането на реконструкцията и модернизация на рибарско пристанище Северна буна – Несебър е плод на дванадесетгодишната работа на общинското ръководство и на общинските отдели, ангажирани с проекта. Съдействие за неговото осъществяване оказаха: Министерство на земеделието, Министерство на културата, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Изпълнителна агенция „Морска администрация“, Областна дирекция по безопасност на храните и др., които работиха като един екип за този толкова важен за местните хора и рибарската общност проект.
Обновеното пристанище отговаря на всички европейски норми и е съобразено с изготвената по проекта оценка за въздействие върху културното наследството, съгласно изискванията на Комитета за световно наследство към ЮНЕСКО. Реализацията на обекта е подчинена приоритетно на опазване на съществуващите в акваторията на града исторически ценности и защитени територии с принадлежност към културното наследство.
Съобразно направените предписания Община Несебър осъществи предварителни и по време на реализация на обекта археологически проучвания в акваторията на залива. Извършено бе и почистване на морското дъно от отпадъци, натрупани в следствие на човешка дейност. Обновеното пристанище предлага адекватни условия за осъществяване на риболовна дейност чрез създадената в него защитена акватория за безопасно акостиране на рибарски лодки и кораби. Разширеният пристан дава пространство за домуване на 121 плавателни съда.
Една от важните социално-икономически задачи, изпълнявани от общината чрез този проект, е създаването на рибна борса. За улесняване на прекия контакт между риболовци и потребители са ситуирани поставяеми конструкции за продажба на пресен улов.
За рибарите е подсигурено специализирано оборудване за оптимизиране на дейността. Конкретните позитиви, постигнати чрез проекта, са подобряване на условията, при които уловът се разтоварва, преработва, съхранява и пласира.
Друга специфична цел, изпълнена от Община Несебър чрез реализацията му, е повишената конкурентоспособност и жизнеспособност на предприятията в сектора на рибарството, включително на дребномащабния крайбрежен флот, и повишаване на безопасността и условията на труд в този традиционен за Несебър отрасъл. Създадените предпоставки ще стимулират разширяването и развитието на риболовната дейност и повишаване на интереса към най- стария за Несебър поминък - рибарството.