Служебният министър на здравеопазването сваля маските, намаля и карантината
Кривата на заболеваемостта у нас в първата третина от август разкри, че прогнозите на експерти-математици са погрешни - за пореден път
Служебният министър на здравеопазването възнамерява най-после да направи това, което предшествениците му не осъзнаха, че българинът иска да бъде направено. Д-р Асен Меджидиев обмисля да облече в заповеди окончателното падане на маските на обществени места и намаляването на карантината, като за това съобщава източник от Министерството на здравеопазването, цитиран от news.bg. Идеята е системата на здравеопазването да се стабилизира, като вместо да притеснява хората с ежедневни плашещи заглавия, да ги успокоява.
Макар и късно подобно облекчаване на мерките има шанс да подсили интересът към туризма у нас. Към момента в България задължителната карантина след положителен тест е 10 дни и това важи за всички – българи и чужденци. В този смисъл страната ни става неблагоприятна за посещение дестинация, тъй като в действителност никой не би желал да загуби отпуската си заради хрема или лека болка в гърлото – основните симптоми на новия и пореден подвариант на Омикрон.
Очаква се утре или най-късно в четвъртък окончателно служебният министър да вземе решение дали да издаде заповедта си и как точно да бъде формулирана тя. Д-р Асен Меджидиев е специалист по ушно-носно-гърлени инфекции (УНГ) и като такъв има доста по-задълбочен поглед над симптоматиката на коронавируса към август 2022 г., тъй като патогенът сега засяга основно горните дихателни пътища и устната кухина.
Освен отмяната на задължителните маски, които през лятото така или иначе никой не носи извън лечебните заведения и за носенето на които така или иначе никой не проверява, от Здравното министерство уточняват, че следят изкъсо развитието на епидемичната обстановка у нас. Обмисля се и пускането на мобилни пунктове за безплатно тестване и ваксинация в малките населени места.
Към 9 август 2022 г. кривата на заболеваемостта у нас вече започна да се накланя надолу, с което за пореден път прогнозите на математиците за 10 000 болни на ден и пик на „вълната” през август не се сбъдна.