Удар по джоба ни в разгара на лятото: Краставиците поскъпват с 12 %, доматите - с 8 %, скача цената и на олиото
По-скъпи са сирене, краве масло, зеле, моркови и др. основни храни
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро в България се повиши тази седмица с 0,69 на сто до 2,043 пункта. До началото на август ИТЦ повече от месец практически не се променяше, като се движеше в границите 2,029 - 2,039 пункта, отчита Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Базовото ниво на индекса - 1,000 пункта - е от 2005 г.
Оранжерийните домати тази седмица поскъпват с 8,3 на сто до 2,48 лева за килограм, а цената на оранжерийните краставици скача с 12,3 на сто до 2,10 лева за килограм в края на седмицата. Картофите поевтиняват с 3 стотинки и се продават по 1,06 лева за килограм. Цената на морковите се вдига с 11 стотинки до 1,20 лева за килограм на едро. Стойността на зелето се вдига със 6 стотинки и тази седмица то се търгува по 0,88 лева за килограм.
Ябълките поевтиняват с 3 стотинки и се продават по 1,42 лева за килограм. Цената на лимоните пада с 9 стотинки до 2,99 лева за килограм, на прасковите се понижава тази седмица - с 3,4 на сто до 2,00 лева за килограм, а кайсиите поскъпват с 6,8 на сто и се търгуват по 2,37 лева за килограм.
Кравето сирене прибавя 2,1 на сто и вече трайно остава над нивата от 10 лева за килограм, като се търгува по 10,40 лв./кг, а кашкавалът тип "Витоша" се продава по 15,64 лева за килограм. След като поевтиня в средата на юли, олиото и тази седмица отстъпва с 1,8 на сто като се търгува по 4,92 лева за литър.
Пакетче краве масло от 125 грама поскъпва с 4,1 на сто до 2,82 лева. Пилешкото месо поевтинява с 0,3 на сто и се търгува средно по 5,97 лева за килограм. Захарта поевтинява с 5 стотинки се продава по 2,28 лева за килограм в края на седмицата, а брашно тип "500" поскъпва с 3,1 на сто и се търгува по 1,34 лева за килограм. Оризът отстъпва с 0,4 на сто и се търгува по 2,73 лева за килограм. Яйцата поскъпват с една стотинка и се продават по 0,27 лева за брой.
Нинова нали направи справка колко е себестойността на бутилка олио - оказа се че е 2,00 лв. ...и 4,00 лв е печалбата. Както при цените на лекарствата, трябва да се създаде контролен орган или комисия, която да регулира и контролира цените на продуктите и стоките или поне на тези от първа необходимост. Във всички европейски държави е така, само тук в нашата мила родина нарочно не се приемат закони за да може да се краде. Управляващите ги вълнуват само обществените поръчки, да си набутат техните приближени фирми и да точат европари и от джоба на бедния българин. Поне на възрастните и болните хора помогнете бе, изроди долни крадливи, ние по-младите ще бачкаме и някак си ще се справим.
2. Цената по договора на Булгаргаз с Газпром е вързана с цената на TTF (цената на холандската борса), която в последните седмици е около 200 евро/МВтч.
3. Цената по договора ни с Азербайджан е вързана с цената на петрола, и в момента е около 35 евро/ МВТч.
4. Договорът за азерски газ е за 1 млрд. куб.м/годишно, около 1/3 от потреблението ни в последните години.
5. В момента получваме около 1/3 от договорения азерски газ на тая цена през старата връзка на Кулата.
6. Другите 2/3 получаваме с бартер – гърците задържат нашия азерски газ от ТАНАП, а ние взимаме техен от Турски поток (демек от Газпром). Тези 2/3 са на по-висока цена (по данни на Делян Добрев, които може да са завишени, около 100 долара/МВТч).
7. За да получаваме пълните количества азерски газ на ниската цена, трябва да заработи новата газова връзка с Гърция.
8. Договорът на Булгаргаз с Газпром изтича в края на годината.
9. Газпром подава едва 20% от договорените количества газ по Северен поток към Германия, въпреки че Германия се съгласи да ползва новата схема на плащане към Газпром.
Фалшиви хора, фалшиви идеали, реални последствия!
Тъй като престъпната група на „Промяната“ вече е наясно, че скоро ще и бъде потърсена сметка за безчинствата в БАБХ изведнъж в събота всички бази данни на агенцията бяха поразени от същия криптиран вирус, който порази преди време и софтуера на “Български пощи” и естествено бяха безвъзвратно изтрити.
Служебният кабинет ще има ли силите и желанието да потърси сметка за всичко сътворено в държавата през последните 7 месеца?
Да попитам, след като Кирил Петков, по силата на присъдата на Конституционния съд, се оказа незаконен служебен министър на икономиката
- кога ще върне парите от заплатите и командировъчните, кога ще бъдат обявени за нищожни решенията му, включително и тези, отнасящи се до ББР- банката, предоставила договор за “правно обслужване” на кантората на Лена Бориславова,