Русия забрани на „неприятелските“ инвеститори да продават активи
Президентът Владимир Путин подписа указ, с който блокира възможността големите западни компании да се изтеглят
Русия забрани на инвеститори от така наречените неприятелски страни да продават дялове в ключови енергийни проекти и банки до края на годината. Това е отговор на страната агресор на западните страни и съюзниците им, включително Япония, които наложиха финансови ограничения на Русия заради войната в Украйна, пише Reuters.
Указът, подписан от президента Владимир Путин и публикуван в петък, незабавно забранява на инвеститори от държави, които подкрепиха санкциите срещу Русия, да продават своите активи в споразумения за споделяне на продукцията (PSA), банки, стратегически предприятия, компании, произвеждащи енергийно оборудване, както и в други проекти – от производство на нефт и газ до въглища и никел.
Путин може да издаде специално изключение в определени случаи, за да могат сделките да продължат, се казва в указа. Правителството и централната банка трябва да изготвят списък с банки за одобрение от Кремъл. В постановлението не се споменават поименно инвеститори.
Поемане на удара
Забраната обхваща почти всички големи финансови и енергийни проекти, в които чуждестранните инвеститори все още имат дялове, включително проекта за нефт и газ „Сахалин-1“, предава economic.bg.
В четвъртък руският държавен петролен гигант „Роснефт“ обвини Exxon Mobil за спада на производството в групата от находища „Сахалин-1“, след като американската енергийна компания заяви, че е в процес на прехвърляне на своя дял от 30% „на друга страна“.
Отделно, правителственият указ, подписан на 2 август, даде на чуждестранните инвеститори в проекта за втечнен природен газ (LNG) „Сахалин-2“ – Royal Dutch Shell и японският търговец Mitsui & Co и Mitsubishi Corp – месец, за да поискат дяловете си в новото предприятие, което ще замени съществуващия проект.
Указът не обхваща проекта „Сахалин-2“, се казва в съобщението.
Exxon отказа коментар. В четвъртък, преди забраната, компанията заяви, че е постигнала значителен напредък в напускането на предприятието „Сахалин-1“ и че изтеглянето е сложен процес. Като бивш оператор, Exxon „има задължение да гарантира безопасността на хората, защитата на околната среда и целостта на операциите“, каза говорителят Кейси Нортън в четвъртък.
Shell търсеше варианти да се оттегли от проекта, а правителството на Япония повтори желанието си японските компании да запазят дяловете си там.
Италианските UniCredit и Intesa, американската група Citi и австрийската Raiffeisen продължават да търсят варианти за излизане от Русия, докато други, като Societe Generale, "Росбанк" и HSBC намериха изход.
Citigroup отказа коментар в петък, но в четвъртък банката заяви в документ, че ще продължи да намалява своите операции и експозиции към Русия. Тя е спряла да търси нов бизнес или нови клиенти в Русия, се казва в съобщението. Банката разкри 8.4 млрд. долара експозиция в Русия към 30 юни, в сравнение със 7.9 млрд. долара в края на първото тримесечие. Експозицията се е увеличила поради покачването на стойността на рублата.