×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Екипът на Флагман.бг Ви желае здраве, благоденствие и да запазите надеждата и вярата в доброто. Нека светлината в душите Ви никога да не угасва!
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Могат ли високите цени на имотите да навредят на икономиката?


04 Август 2022, Четвъртък, 18:00 ч.
Автор: Флагман.бг

В най-екстремните случаи завишените цени на земята може да станат причина за продължително забавяне на растежа и производителността

Интересът на икономистите към земята и имотния пазар е нараствал и изчезвал с течение на времето. Според политическите икономисти от 18-и и 19-и век той е бил решаващ за разбирането на света.

Те вярвали, че разпределението на рентата от собствеността върху земята може да обясни социалните пропасти между богати и бедни, както и всякакви други икономически проблеми.

През 20-и век интересът към земята вече не е чак толкова голям, но от началото на новото хилядолетие темата отново се намества във фокуса на вниманието. Световната финансова криза предизвика увеличаване на изследванията за последиците от спадовете на имотите.

Балансите на банките са склонни да отслабват в такива случаи, а притеснените собственици харчат по-малко, което потенциално предизвиква рецесия. Жилищният срив в Америка през 2007-2009 г. беше детайлно проучен от академичната общност.

През последните години се появи и друга посока на изследване, която, по подобие на политическите икономисти от миналото, приписва много дългогодишни икономически проблеми именно на земята и имотния пазар, пише The Economist. Основният акцент е върху това как високите цени на имотите влияят върху кредитирането, инвестициите и, в крайна сметка, върху производителността.

Анализаторитет разглеждат отблизо дългогодишния имотен бум в Китай и тревожното заключение е, че високите цени на жилищата могат да имат пагубни икономически ефекти, като изместват продуктивните инвестиции и водят до неправилно разпределение на капитала.

В най-екстремните случаи завишените цени на земята може да станат причина за продължително забавяне на растежа и производителността.

Недвижимите имоти са най-големият клас активи в света. През 2020 г. той съставлява около 68% от световните нефинансови активи, които включват съоръжения и машини, както и нематериални активи, като интелектуалната собственост, например.

Именно земята, а не сградите, построени върху нея, представлява малко над половината от тези 68%. Тъй като стойностите се увеличават, делът на земята в нефинансовите активи нараства рязко в някои страни. Във Великобритания, например, той е нараснал от 39% през 1995 г. на 56% през 2020 г.

Тъй като земята може лесно да бъде оценена и не може да бъде скрита или разбита, тя е добро обезпечение на кредити. Когато цените се покачват, както става на повечето места през по-голямата част от последните няколко десетилетия, първоначалният ефект е стимулиране на кредитирането и икономическата активност.

Домакинствата могат да използват своята все по-ценна собственост, за да вземат заеми при по-ниски лихвени проценти. Фирмите собственици на земя също имат по-лесен достъп до финансиране. 

Но използването на земята като обезпечение е съпроводено и с някои вредни ефекти, особено на места, където банките играят голяма роля в корпоративното финансиране. Способността на фирмите да вземат заеми обикновено се определя от техните съществуващи активи, а не от техния производствен потенциал.

И за тези, които притежават земя, е много по-лесно да вземат заеми от банки, отколкото за компаниите с много нематериални активи.

Изследване на Банката за международни разплащания от 2018 година установява, че регистрираните американски фирми с по-мащабни обезпечения на имоти са били в състояние да заемат и инвестират повече средства от своите конкуренти, въпреки че са били по-малко продуктивни.

Тези ефекти стават очевидни и в Испания точно преди световната финансова криза. В изследване, публикувано миналата година, Серджи Баско от Университета в Барселона и Дейвид Лопес-Родригес и Енрике Морал-Бенито от Централната банка на Испания отбелязват, че производителите, притежаващи имоти в страната, са склонни да получават повече банкови кредити, отколкото други фирми.

Повишаването на цените на имотите може да обезсърчи продуктивното кредитиране и да доведе до неправилно разпределение на капитала. Когато жилищните пазари процъфтяват, банките са склонни да отпускат повече ипотечни заеми. Но тъй като кредиторите са изправени пред капиталови ограничения, това често е придружено от намалено кредитиране за бизнеса.

Данните за САЩ в периода между 1988 г. и 2006 г., показват, че увеличение с едно стандартно отклонение на цените на жилищата в райони, където дадена банка има клонове, намалява растежа на корпоративното кредитиране в същата банка с 42%.

Общите инвестиции, предприети от засегнатите фирми, са намалели с 21%. Такива ефекти на изтласкване може да са били значителни и на други места, като се има предвид, че банките в богатия свят рязко са увеличили ипотечното си кредитиране. В 17 развити икономики делът на ипотеките в общите банкови заеми се повишава от 32% през 1952 г. до 58% през 2016 г. 

Каквито и да са ефектите от високите цени на земята на Запад, мащабът на проблема в Китай изглежда още по-голям, като се има предвид, че инвеститорите в страната имат огромен апетит за недвижими имоти.

Редица скорошни изследвания показват, че високите цени на имотите в Китай изземват банковото кредитиране от фирмите, които не разполагат с много земи, и намаляват разходите за научноизследователска и развойна дейност. Освен това те водят до пренасочване на управленски талант към сектора на имотите.

Един особено любопитен резултат се посочва в статия, публикувана през 2019 г. от Харалд Хау от Женевския университет и Дифей Оуянг от Университета за международен бизнес и икономика в Пекин.

Тя се базира на данни от производители в 172 китайски града, като един от основните изводи е, че евентуално увеличение на цените на имотите с 50% може да повиши разходите по заемите, да намали инвестициите и производителността и да доведе до 35.5% спад в добавената стойност на продукцията на фирмите.

Осъзнаването на риска, че високите цени на имотите могат да забавят икономическата активност, има важни последици за това как политиците би трябвало да третират инвестициите в земя и жилища. Насърчаването на жилищното строителство, например, би помогнало за намаляване на стойността на обезпеченията.

Ограничаването на собствеността върху множество имоти пък би променило разпределението на това обезпечение, а рестрикциите върху размера на ипотечното кредитиране, което банките могат да направят, може да доведе до насочване на повече кредити към по-продуктивни скетори.

Още по-амбициозна идея би била облагането на стойността на земята, което, намалявайки пазарната ѝ стойност, може да понижи и нейната привлекателност като обезпечение.

Колкото и да е странно, точно такъв данък е бил предложен от някои реформатори през 18-и и 19-и век, когато са имали стремеж към по-справедливо общество. А новата еуфория на имотните пазари по света може да съживи някои от тези стари идеи, пише още изданието. 

Източник: Профит.бг


В категории: Бизнес


Коментари
Флагман.БГ За какво най-често лъжат хората на първа среща За какво най-често лъжат хората на първа среща 21/04/2025, Понеделник 22:00 1
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
За какво най-често лъжат хората на първа среща За какво най-често лъжат хората на първа среща Това са най-разпространените лъжи 4 зодии, които имат невероятно шесто чувство 4 зодии, които имат невероятно шесто чувство Те слушат интуицията си Отец от Царево гради с ръцете си път към вековен храм Отец от Царево гради с ръцете си път към вековен храм Аз се надявам искрено, че това ще бъде оценено не само от туристите. Всичко, което се прави, е за да създаде удобство на човека, който идва на литургия, споделя свещеникът Тайната е в продуктите: сладкиш без печене, любим на цялото семейство Тайната е в продуктите: сладкиш без печене, любим на цялото семейство Ето как да го приготвите Невръстно дете падна от шестия етаж в Габрово Невръстно дете падна от шестия етаж в Габрово Според първоначалната информация то е контактно, но има множество фрактури Тези туристи взеха местата на българите по родното Черноморие Тези туристи взеха местата на българите по родното Черноморие Нападението спрямо нашия бранш беше изключително некоректно и некомпетентно, оплака се хотелиер Банките дадоха 2 месеца срок. Ключова услуга ще е безплатна Банките дадоха 2 месеца срок. Ключова услуга ще е безплатна Свързана е с приемането на еврото Имате стар козунак? Ето какво може да направите с него Имате стар козунак? Ето какво може да направите с него Няколко интересни идеи Взима 160 бона за 10 часа Взима 160 бона за 10 часа Любимият комик Димитър Рачков прибира солидна заплата Три зодии да внимават, скоро ще усетят жилото на завистта Три зодии да внимават, скоро ще усетят жилото на завистта Когато чарът ти дразни околните, понякога става горещо – а звездите вече прошепнаха кои ще се окажат в центъра на интригата…
Младоженец избяга от сватбата с тъща си, сътвори нещо още по-гнусно преди това Младоженец избяга от сватбата с тъща си, сътвори нещо още по-гнусно преди това Свикнали сме вече на какво ли не, но това определено няма как да не ни остави с отворена уста Иска 300 хил. долара, за да присъства на събития Иска 300 хил. долара, за да присъства на събития Хонорарите, които печелеше предшественикът на Байдън - Барак Обама, достигаха до 400 000 долара Ето кога ще бъде погребението на папата Ето кога ще бъде погребението на папата Главата на Римокатолическата църква почина тази сутрин на 88-годишна възраст Ford спря колите за Китай заради митата Ford спря колите за Китай заради митата Шведската Volvo уволнява 800 работници от три завода в САЩ Новите смартфони получават етикети като на бяла техника Новите смартфони получават етикети като на бяла техника Мярката влиза в сила това лято Кой ще наследи папа Франциск: Ето ги кандидатите за светия престол Кой ще наследи папа Франциск: Ето ги кандидатите за светия престол Битката за светия престол ще бъде между либерали и консерватори Какво следва след кончината на папата Какво следва след кончината на папата Светият отец няма да бъде погребан във Ватикана 7 души са се удавили при силни бури в Австралия на Великден 7 души са се удавили при силни бури в Австралия на Великден Последният потвърден смъртен случай е на 9-годишно момче Те го закъсаха, боядисаха картофи вместо яйца Те го закъсаха, боядисаха картофи вместо яйца Високите цени ги принудиха да измислят алтернативни варианти Москва призна Google за виновна, разкрила данни за загинали руски военни Москва призна Google за виновна, разкрила данни за загинали руски военни Във видеоклип, публикуван в Googlе, били разкрити лични данни
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Руската армия се опитва да създаде впечатление за Великденско примирие Виц на деня Виц на деня - Какво е "балансиран живот"?
- Когато работиш толкова, колкото да не те уволнят, и почиваш толкова, че да не те изгонят от вкъщи.
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, ти си като Google!
- Уау! Защо?
- Защото ми довършваш изреченията и ми четеш мислите... а понякога и историята в браузъра...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Април е като жената - никога не знаеш какво да очакваш!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори