6 храни за по-бърз метаболизъм
С тяхна помощ можете да ускорите метаболизма, да отслабнете, да поддържате здравословно тегло, но и да си осигурите по-добро метаболитно здраве и енергия
Метаболизмът е много сложен механизъм. Той не се свежда само до скоростта на разграждането на храната. Числото на кантара съвсем не е единственият показател за бърз метаболизъм. Метаболитното здраве надскача далеч скоростта на усвояването на храната. Много хора мислят, че бързият метаболизъм е единственото важно нещо, за да отслабнат и да поддържат теглото си.
Всъщност, от метаболизма зависи цялостното здраве на организма, дълголетието, способността на тялото да се справя с възпаленията, да осигурява енергия за жизнените процеси, според Case Integrative Health. Двата медицински термина „метаболитно здраве“ и „метаболитна скорост“ не са взаимозаменяеми. Те имат своите специфични разлики и за да разберете метаболизма като цяло, е добре да се запознаете първо с разликите в тези два термина.
Healthdigest.com обяснява, че „метаболитно здраве“ се отнася до това колко добре тялото успява да разгражда и усвоява качествено хранителните вещества, микро- и макро елементи, така че да осигури енергия за всеки жизнен процес. За да изпълнява функциите си, организмът се нуждае от достатъчно енергия за дишане, поддържащи живота функции, както и такива, свързани с психическото и физическото здраве, включително енергия за ежедневните задачи и натоварване.
Здравословният метаболизъм далеч надскача разграждането на хранителните вещества и означава много повече от цифрите, които се появяват на кантара, когато стъпите на него. От здравия и пълноценен метаболизъм зависи дълголетието, общото здраве, предпазването от хронични заболявания, диабет, инсулти, инфаркти, високо кръвно налягане и други здравословни проблеми.
Много са факторите, от които зависи бързината на метаболизма. Тя представлява скоростта, с която тялото успява да осигури необходимите хранителни вещества и елементи за обезпечаване на всички процеси в тялото, така че то да не страда от дефицити и затруднения. Колкото по-балансиран е метаболизмът, толкова по-голям е шансът за повече здраве и дълголетие.
Кои са храните, които могат да помогнат в ускоряването на метаболизма?
Плодове
Плодовете, особено тези с високо съдържание на витамин С, са много важни за метаболитното здраве. Те са пълни с антиоксиданти, които се борят със свободните радикали, причиняващи възпаления в клетките и тяхното преждевременно стареене. В плодовете се срещат и много фибри, витамини и минерали, които ускоряват метаболизма и допринасят за усвояването на желязото, особено витамин С.
Чай
Чайовете са много богати на антиоксиданти. Те са отлично средство да засилите метаболизма. Чайовете повишават енергията, допринасят за стимулирането на имунната система и спомагат за изгаряне на повече калории през целия ден, пише az-jenata.bg
Люти чушки
Лютите чушки усилват метаболизма заради термичния си ефект. Те повишават температурата в тялото и по този начин ускоряват обмяната на веществата. Дължат свойството си на капсаицина – съединение с антиоксидантен характер, което има благоприятен ефект върху сърдечносъдовата, нервната, имунната системи. Капсаицинът потиска възпаленията и ускорява метаболизма
Богати на фибри храни
Фибрите се срещат предимно в плодовете и зеленчуците, но и в ядките, овесените ядки, семената. Особено богати на фибри са бобовите растения, зеленчуците от семейство Кръстоцветни (броколи, зеле, спанак, карфиол, бяло зеле, брюкселско зеле). Фибрите са много важни за храносмилането и нормалното протичане на метаболитните процеси, тъй като подхранват чревната флора и подобряват нейните функции.
Вода
Водата не е храна, но въпреки това задължително присъства в този списък, защото участва във всички процеси на метаболизма. Обмяната на веществата се извършва в неизменното присъствие на вода. Без нея обмяната се забавя, което се отразява зле на метаболитното здраве. Пиенето на повече вода всеки ден допринася за нормалното протичане на метаболизма и може да подпомогне и контрола на теглото.
Тъмнозелени листни зеленчуци
Тъмнозелените листни зеленчуци са изключително полезни. Съставът им е от решаващо значение за метаболизма. Те са много добри източници на желязо, което е ценно за преноса на кислород и хранителни вещества към всяка клетка. Желязото е от незаменимо значение и за производството на енергия.