Генчовска и Османи подписаха: "Да" на македонския език, "не" на историята в преговорите за ЕС
От днес отношенията между двете държави отиват на ново ниво, каза македонският външния министър на РСМ Буяр Османи
В министерството на външните работи се проведе второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство между Република България и Република Северна Македония. То завърши с подписването на двустранен протокол към Договора.
След церемонията по подписването министърът на външните работи Теодора Генчовска отбеляза, че е отчетен прогрес във всички пет секторни групи.
"В днешната среща, изключително полезна, беше отчетен прогресът във всички секторни групи, които са 5 на брой. Това, което трябва да се направи оттук насетне, е на база на постигнатите споразумения, договорености, вече те да бъдат претворени на практика, което е изключително сериозен ангажимент и на двете държави. Станахте свидетели днес на подписването на втория протокол между Република България и Република Северна Македония. Експертите от МВнР остават в готовност да продължат взаимодействието на ниво работни групи с колегите от МВнР на РСМ. България е държавата, която най-силно подкрепя евроинтеграцията на РСМ и Албания. Пожелаваме им успех по пътя, по който отдавна искат да поемат", заяви Генчовска след подписването.
Министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи подчерта, че от днес отношенията между двете държави отиват на ново ниво.
"За нас е историческа възможност, че след 17 години кандидатски статус Република Северна Македония може да започне преговорите с ЕС още от утре и да стартира последната фаза от нашето присъединяване към ЕС. Очакваме подкрепа от страна на България, защото това е в интерес, освен на гражданите на Северна Македония, така и България има интерес към присъединяването на Западните Балкани", допълни Османи.
Документът ще бъде част от преговорната рамка на Скопие за еврочленство и съдържа мерки за учебните програми по история, говора на омразата и културата.В рамките на срещата бе направен преглед на изпълнението на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество и бяха договорени мерките за неговото ефективно изпълнение през следващия период.
След изявленията министър Теодора Генчовска даде пресконференция. Преди това стана ясно, че македонската страна е отказала да се появи пред медиите.
Условие в протокола, но и в преговорната рамка е включването на българите в македонската конституция и ако това не се случи, няма да има отваряне на главите. Македонският език и идентичност са запазени, историческите въпроси са извън преговорната рамка.
Съдържанието на този протокол няма да бъде разпространено днес – това се очаква да стане идните дни, вероятно след утрешното заседание на постоянните представители в ЕС в Брюксел.
Знае се, че документът наброява поне 10 страници и в него фигурират конкретни мерки и срокове, най-вече изчистване на историческите спорове между София и Скопие.
Договорености в историческата комисия има за св. Наум, св. Климент, св. св. Кирил и Методий, цар Самуил, до една година трябва да бъде постигнато съгласие за периода през Средновековието, трябва да има общи чествания на исторически личности и събития. През 2024 г. трябва да бъдат съгласувани учебните програми отново, след като комисията по историческите въпроси се произнесе, българите да бъдат вписани в Конституцията на РСМ, да има реабилитация на жертвите на югорежима и отваряне на архива на тайните служби.
В събота с 68 гласа "за" парламентът в Скопие прие заключенията, предложени от СДСМ, по преговорната рамка с ЕС и задължи правителството да продължи по пътя на европейската интеграция.
С 68 гласа френското предложение беше одобрено и вратите към членство на страната в Европейския съюз най-после са отворени, коментира в Туитър българският евродепутат Илхан Кючюк ("Обнови Европа"), който е постоянен докладчик на Европейския парламент за Северна Македония.
На 24 юни българското Народно събрание даде мандат на Министерския съвет да одобри предложението на Френското председателство за Република Северна Македония при изпълнение на определени условия. "За"гласуваха 170 народни представители, 37 бяха "против" и 21 се въздържаха. Според решението, само при изпълнението на тези условия 47-ото Народно събрание ще очаква от Министерския съвет да одобри Проекта на Преговорна рамка едновременно или след финализиране на Протокола по чл. 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество.
Тогава в позиция от МВнР заявиха, че българският парламент е взел историческо решение да подкрепи отваряне на пътя за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС при конкретни параметри.
В този контекст Народното събрание очаква Министерският съвет да одобри Преговорната рамка и Заключенията на Съвета, официално предложени от Френското председателство, както и да бъде подписан Протокол от Второ заседание на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Република Северна Македония, по основните параметри, на който има постигнато принципно съгласие със Скопие, се казва още в позицията на външното ни министерство.
Дека си Ванчо?...
Вероятността СМ да стане член на ЕС.Е колкото вероятността да се спечели 6 от тотото.
ПРЕДАТЕЛИ МРЪСНИ!!!
ПРЕДАТЕЛСКА НАЦИЯ ОТ ВЕКОВЕ НАЗАД!!! БОКЛУЦИ МРЪСНИ!!!
REDNO E DA NIAMA NIKAKVI GRANICI MEJDU BULGARIA I SERBIA I MAKEDONIA.
REDNO E DA RAZBERETE CHE BULGARIA I SERBIA SA EDIN NAROD RAZDELEN SAMO OT GADNI POLITICI I NARODITE NI TRIABVA DA SE SUEDINIAT PO TEMITE I DA SI IZCHISTIAT UCHEBNICITE OT NEGATIVNI I ZLOBNI DUMI SRESTU EDIN DRUG.
EDNO SEMEISTVO OT BRATIA NA BALKANITE TRIABVA DA IMA EDIN UCHEBNIK -- UCHEBNIKA NA HRISTA JESUS CHRIST ZA BRATSTVO KUM SUSEDA I LUBOV KUM SUSEDA.
KOITO MRAZI SERBIA MRAZI BULGARIA.
KOITO MRAZI BULGARIA MRAZI SERBIA.
KOITO MRAZI MAKEDONIA MRAZI BULGARIA I SERBIA.
KOITO MRAZI HURVATIA MRAZI VSICKITE NAS.
SLAVIANITE SA EDNO VECHNO VECHNO YADRO.
DORI GLUPOSTA NA SLAVI DA SUBORI PRAVITELSTVOTO BESHE ZARADI MAKEDONIA A SLED TOVA BORISOV SLED KATO SUBORIHA PRAVITELSTVOTO PUSNA MAKEDONIA. TOEST BORISOV I NEGOVIA PRIATEL SLAVI SUBORIHA PRAVITELSTVOTO ZA DA KRADAT PARTIITE IM PULNI SUS NEKADURNICI.
NISTO NE STAVA NA SILA V SVETA.
NAI BOGATITE DURJAVI VUV EVROPA SA NAI MALKITE I NAI HITRITE DURJAVI.
MAKEDONIA NAPRAVI GRESHKA CHE VLIZA TAM.
SEGA E MNOGO VAJNO UMNO DA IGRAEM I DA STANE YASNO PRED SVETA CHE IMA 9-10 GRADA VUV BULGARIA KOITO SA VODESTI VUV SVETA PO IDEI PO INOVACII PO OBRAZOVANIE PO FINANSI PO INTELEKT I TURGOVIA I OT TAM NATATUK MOJE DA SE OCHAKVA REPUTACIATA NA BULGARIA DA RASTE.
NACIITE SA FALSHIVA TEORIA. MNOGO PO VAJNO E HORATA VINAGI DA SA RAZVITI I UMNI I BOGATI, I DA NIAMA VOINI I KARANICI.
SEGA NEKA ZAEDNO DA SE POMOLIM S MAKEDONIA ZA TOVA CHE SME BULGARI NO NAI VECHE HORA I BRATiA.