Зорница Русинова: Стремежът с влизането в еврозоната е нашите доходи да станат еднакви с европейските
Бившият социален министър призна, че цените може в началото малко да се повишат, но щели да влязат много инвестиции
Влизането ни в еврозоната ще скъси пътя и ще даде шанс България да навакса в икономическото развитие, а стремежът е нашите доходи да станат еднакви с европейските. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ председателят на Икономическия и социален съвет и бивш министър на труда и социалната политика Зорница Русинова.
Нашата препоръка е поне една година цените да се показват паралелно и в евро, и в левове, добави тя.
„Постарахме се за задача да направим едно становище по националния план за въвеждане на еврото, което излезе през май. По поръчка на Народното събрание през юни приехме анализ, който обхваща теми като доходи, инфлация, ефектите от въвеждането на еврото и влизането на България в еврозоната, за да може като общество да започнем малко по-сериозно да започнем да работим за това“, изтъкна бургазлийката.
„Вчера видяхме как Хърватия получи съгласие на Съвета. Тичайки по една писта доста дълго, се оказа, че ни изпреварва“, коментира тя.
„Препоръката, която българският бизнес, синдикати и граждански организации дават, е първо този план, приет от Министерския съвет, да започне да се изпълнява, защото сме приели да влезем в еврозоната още с договора за присъединяване. Освен това сме във валутен борд и самият преход, сравнен с много други страни, не би трябвало да е толкова драматичен“, заяви Русинова.
„Разликата е, че когато влезем в зоната, няма да използваме еврото само като разплащателна валута, а ще сме страна – членка, която ще взема решения за това накъде да върви тази парична единица“, добави тя.
„Във всички страни – прибалтийските републики, които през последните няколко години са приели еврото, са с много сходна на нашата парична политика заради валутен борд и фиксиран курс на валутата. Виждаме, че икономическият растеж и размерът на инвестициите там е много по-голям, сравнен с България“, подчерта бившата министърка.
„В началото в прибалтийските републики имаше много леко нарастване на инфлацията, но после силно навлизат чужди инвестиции, както и се стига до развитие на икономиката. Има и много по-добри възможности за растеж“, добави тя.
„Трябва да си даваме сметка, че закръглянето на цените не трябва да допускаме и е нужен ясен механизъм как самите граждани да дават сигнали, ако видим нелоялен търговец, който използвайки положението, просто е решил да ги повиши“, заяви Русинова.
„Важно е да се допълнят увеличаването на пенсиите с адекватни социални мерки. Предстои отоплителен сезон. Трябва да видим какви са социалните помощи и с какво друго може да се подпомогнат пенсионерите, защото често заиграването с пенсионната система, когато дойдат избори, води до тежки последствия“, каза още тя.
Говорене за да излъже идиотите.
В Италия вземат двойно по ниски заплати отколкото в Германия.За Швейцария да не говорим нищо че не са приели еврото.
Защо в тези страни не са изравнени заплатите, ами Норвегия, Словения
Полша, Чехия и Унгария и дума не дават да се издума за него.
Не вярвам те да са прости, а БГ умни.
Това изказване е за жълта фланелка!
Много, много ме разсмя,но със сълзи.
Нищо от това, което говори тази непозната за мен женица,няма да се случи така.