Енергийният министър за проблемите с газа: Хората да са спокойни, спекулират със страховете им
Поскъпването било заради пазара в Европа и "специфичното поведение" на "Газпром Експорт"
Енергийният министър в оставка Александър Николов не смята, че правителството ни има вина за проблемите с доставките на природен газ. Днес той бе изслушан по темата на закрито пленарно заседание в парламента заедно с премиера Кирил Петков.
Николов, който е квота на напусналите управлението „Има такъв народ“, намекна, че няма намерение да участва в евентуалното следващо правителство с премиер Асен Василев.
След изслушването му, пред репортери в Народното събрание той коментира застрашени ли са газовите доставки за България. По-рано през деня ГЕРБ, а и прокремълските радикали от „Възраждане“ обявиха, че предстои икономическа катастрофа, като обвиниха за това кабинета на Кирил Петков заради проблемите с „Газпром“.
Александър Николов обаче каза: „Относно рисковете за доставка: ако погледнете микса на цяла Европа, той зависи изключително много от „Газпром Експорт“. Специфичното поведение на този доставчик, което е далеч от търговско, показва ясно, че целите са много повече политически и много повече дори геополитически, отколкото търговски...“
„Все пак това ще рече, че ако се съди по поведението от февруари месец нататък и дори от това, което се случи предходната година – създаване на изкуствен дефицит и изкуствено повишаване цената за цяла Европа, - мисля, че този риск (с доставките) е валиден, но той не е функция от поведението на която и да е държава – консуматор, или което и да е юридическо лице. За да може да бъде управляван този риск, се изисква максимална степен на усилие и максимални алтернативни доставчици към България, конкретно, специфично, за да може да се посрещнат поне систематичните нужди и зимният период да мине спокойно“, добави Александър Николов.
След въпрос спокойни ли да са хората за зимния период, той отговори: „Хората следва да са спокойни, тъй като в крайна сметка от инфраструктурно положение, първо, България стои доста добре, т.е. има достатъчно конвенционални решения. Второ, това, че производството на електроенергия в България не зависи от природен газ, до голяма степен също е добра новина и причина да сме по-спокойни. Това дава възможност за различни подходи по време на енергийния сезон; дори и да има затруднения с доставките, дава възможности за алтернативни горива и всички възможни решения ще следва да се приведат в конкретен план, който, така или иначе, се разработва и към момента и се допълва. Не мисля, че това, което се опитват да направят чисто политически хора, които са странно настроени към обществения интерес, е полезно. Армагедонът, който се предвиждаше, когато един бивш изпълнителен директор на „Български енергиен холдинг“ си тръгна, не се състоя. Фалитите не се състояха. Обвиненията при опитите за промяна на ръководствата на други енергийни дружества, пряко и непряко свързани с газ, също не се състояха. Така че опитите да се работи със страховете на хората са, меко казано, странни.“
Попитан за възможността да плащаме на руснаците в рубли, Александър Николов обясни: „Това, което сме казали и то е валидно и към днешна дата, е, че „Булгаргаз“ спазва абсолютно всички изисквания по договора, всички възможни рискове са описани детайлно и са изпратени предложения, така че да може договорът да бъде спазван двустранно. България е в активен договор и към днешна дата и България спазва абсолютно всички изисквания по договора.“
А ще има ли поскъпване на газа с 32%?
„Относно заявката на „Булгаргаз“ към КЕВР – предстои решение на КЕВР. Ако направите детайлен преглед на това, което се случи през последния месец на пазара на природен газ в Европа, може да си отговорите защо поскъпването е с 32%. За съжаление“, каза още Александър Николов.