Ренална денервация лекува ефективно високо кръвно налягане в УМБАЛ „Дева Мария“
Пациентите могат да получат най-модерния метод за лечение на злокачествена или резистентна хипертония
Най-модерният метод за ефективно лечение на резистентна хипертония - реналната денервация - се прилага рутинно в университетска болница „Дева Мария“ вече повече от три години. Началникът на сектора по инвазивна кардиология в болницата- д-р Мариана Контева е човекът, който за първи път извършва ренална денервация в Бургас преди повече от 6 години. Въпреки стотиците случаи оттогава, тя и екипът ѝ продължават да обогатяват знанията си. Само преди дни инвазивните кардиолози се върнаха от обучение в Лозана,Швейцария, където се запознаха с новостите в методиката.
„За нас това обучение бе не само надграждане на знанията, но и сверяване на часовниците къде сме ние в сравнение с колегите от Европа. Без излишно самочувствие вече мога да твърдя, че пациентите в Бургас и пациентите в Лозана, например, получават еднакво ниво на инвазивна кардиология“, споделя впечатления д-р Контева.
В университетска болница „Дева Мария“ пациентите могат да получат най-модерния метод за лечение на злокачествена или резистентна хипертония - ренална денервация с последно поколение катетър Symplicity Spyral.
„Денервацията на бъбречните артерии е инвазивна процедура, която е бърза, ефективна и щадяща за пациента.През бедрената артерия, с помощта на фин спираловиден катетър се достига до бъбречната артерия, след което се прави прекъсване на нервните влакна, които преминават по повърхността в бъбречните артерии. От това следва прекъсване на бъбречния механизъм за поддържане на кръвното налягане. Важно е да уточним, че това по никакъв начин не влияе на функцията на бъбреците. С този метод се намалява симпатиковата активност и е подходящ при тежко реверзибилно предсърдно мъждене, при недобре контролиран захарен диабет, сънна апнея и при всички състояния, свързани с повишен тонус на симпатиковата нервна система. Така се постига безопасно, безмедикаментозно и трайно понижение на кръвното налягане, а ефективността е над 90%.“ обяснява инвазивният кардиолог.
След процедурата, дори и да остане частично високо кръвно налягане, се прекратяват пиковете, които са причина за кръвоизливи, мозъчни инсулти и други животозастрашаващи състояния.
Хипертонията се определя като резистентна тогава, когато терапевтичният план, въпреки корекциите, не съумява да понижи стойностте на систолното и диастолното артериално налягане. Фактори, които доказано се свързват с резистентната хипертония са възраст над 75 г., наличието на лявокамерна хипертрофия, затлъстяване, намален артериален еластицитет и наличието на високо изходно артериално налягане. Наличието на хронично бъбречно заболяване също е фактор, който спомага за терапевтичната резистентност на хипертонията. „Тежките усложнения, вследствие високото кръвно - дисекация на аортата, мозъчен инсулт, друг периферен или коронарен съдов инцидент, могат трайно да инвалидизират или убият пациента на момента. Няма друго хронично заболяване като високото кръвно, освен диабета, което да причинява такива тежки последствия,” подчертава д-р Контева.
Д-р Мариана Контева преглежда в университетска болница „Дева Мария“ и медицински център „Света София“ в Бургас.