Парчетосаха завод за 30 млн.лв. на 21 парцела край морето
Взискателят в случая по
изпълнителното дело е “Юробанк и ЕФ Джи България”, както и присъединените към
него Национална агенция по приходите и частни компании и бивши работници.
Шефът на „Метални изделия”
Неделчо Томчев опита да възроди фалиралия завод за тел преди две години, но НАП
изкара на търг и машините на предприятието.
|
„Очакваме зелена светлина от банката, за да организираме пореден и надявам се успешен търг”, коментира за Besove.bg Станимира Николова.
Различното този път е, че имотът вече има нов ПУП, разделен е на близо 21 парцела с големина от 1,5 дка до 20 дка. Новообразуваните имоти попадат в зона за сгради за обществено осигуряване, съгласно ОУП на община Бургас, който днес беше приет.
„Кауфланд”, „Лидл” и арабски бизнесмени бяха спрягани като потенциални инвеститори в тази част от града, но до този момент никой не се навиваше да вземе всичките 80 декара. Изготвянето на ПУП-а се забави във времето и кандидатите се отдръпнаха, като решиха да играят на сигурно и инвестират парите в земи без финансови тежести.
Предложението на НАП преди близо две години беше от продажбата на всеки обособен вече имот парите да постъпват по специална сметка, като бъдат разпределени по схема 80% за банката и 20% за държавата. След което следваше поетапно да бъдат вдигнати възбраните и тежестите от тримата кредитори.
Предварителните прогнози на експертите от “Юробанк и ЕФ Джи България” показваха, че именно при такъв вариант задълженията към държавата биха се изплатили с продажбата на около 3-4 имота от общо 20 в рамките на 2-3 месеца. Официалната цена, на която се предлагаше земята, беше 240 евро на квадрат без ДДС. В тази стойност не бяха включени разходите по събарянето старите сгради.