Програмата на кабинета е екшън-план за следващите 6 месеца, предстои приемане на ключови закони
Не можем да отлагаме законите, които са свързани с Плана за възстановяване и развитие, увеличението на прага за регистрация на фирмите по ДДС на 100 хил.лева и закона за потребителските кредити
Бургаският депутат от коалиция „БСП за България“ Петър Кънев е част от преговорния екип, който участваше в консултациите за изготвяне на управленска програма на кабинета „Василев“.
Петър Кънев, който е зам.-председател на комисията по икономическа политика и иновации в 47-ото Народно събрание, икономист и опитен парламентарист с участие в 7 парламента, с технократски поглед помогна за набелязването на приоритетите на правителството в следващите 6 месеца. Той настоя да влязат промени Закона за ДДС и по-точно вдигането на прага за регистрация на фирмите от 50 на 100 хил.лева, което малкият и среден бизнес очакват отдавна, но сега проблемът е болезнен предвид сериозния ръст на инфлацията. Кънев настоя за бързо приемане на второ четене на Закона за потребителските кредити, както и за КЗК. Мандатоносителят „Продължаваме промяната“ вдъхнал увереност, че може да осигури 121 гласа, за да внесе състава на следващия Министерски съвет.
Разговаряхме с Петър Кънев след приключването на консултациите:
- Г-н Кънев, разбрахме, че участвахте в преговорния екип за съставяне на управленска програма на кабинета „Василев“. Какви теми обсъждахте на консултациите?
- Да, част съм от преговорния екип, заедно със социалния министър в оставка Георги Гьоков, председателя на парламентарната група на „БСП за България“ Георги Свиленски и зам.-председателя Филип Попов. Разговорът в кабинета на председателя на НС продължи над 2 часа. Основните теми бяха социални въпроси, икономика, енергетика, образование. Програмата, която обсъждахме всъщност е екшън-план за 6 месеца. Набелязахме много конкретни приоритети, включително и приемане на новия бюджет. Все пак казвам, че всичко това е под условие – че мандатоносителят „Продължаваме промяната“ успее да намери 121 депутати, които да го подкрепят. Колегите сами подчертаха, че да се играе на правителство на малцинството е много рисково и да се правят различни игри с кворума, не е добра идея.
Дискусията бе ползотворна и конкретна. Обърнах внимание на чисто процедурни въпроси. За да се прокарат законите, които са част от управленската програма, са необходими 121 депутати, но преди това те трябва да преминат през комисиите. А след като 6 човека са независими депутати те по правилник нямат право да участват в комисии. Заради това, първото нещо, което трябва да се направи, е промяна в правилника, за да се допусне тези народни избраници да се включат реално и активно в работата на НС.
-А обсъждахте ли такава промяна в правилника, че да позволите на независимите да създадат група?
-Това също е вариант, но за да направят група трябва да бъдат поне 10 депутати, а те сега са 6. Тепърва ще стане ясно, до края на седмицата, колко стабилна ще е тази конструкция, защото другият вариант са избори, което е възможно най-лошата опция.
-Във вашата сфера, чисто технократски, какви идеи предложихте в този екшън план на кабинета „Василев“?
- Трябва да гласуваме Закона за КЗК и смяна на ръководството на комисията. Необходим е нов правилник за избор на членове. Нужно е да гласуваме и закриването на Държавната петролна компания – глупост, която бе направена преди няколко години. Да не забравяме и преминаването на второ четене на Закона за потребителските кредити. Помните, че предизвика сериозен дебат. Както и Законът за ДДС, който е много важен, конкретно да се увеличи прагът за регистрация от 50 на 100 хил.лева. В тази връзка напомних, че и миналият път, когато работихме по управленската програма, повдигнах въпроса за разширяване на обхвата на Патентния данък, за да се облекчи микробизнеса и свободните професии. Има няколко важни неща, които могат да се свършат в близките месеци.
-С какви впечатления останахте след срещата – ще се получи ли подкрепа за новия кабинет на вече тройната коалиция?
-Мандатоносителят вярва, че ще намери нужните 121 депутати. Надявам се да го направят, защото изборите са най-лошия вариант за България. Парламентът има много работа, която в спешен порядък трябва да свърши.