Токът за домакинствата поскъпва с 3,4% от 1 юли
КЕВР увеличи квотата на АЕЦ "Козлодуй" на регулирания пазар, което ограничи ръста на цената за новия регулаторен период
Цената на електроенергията в България се повишава със средно 3,4% от новия регулаторен период (1 юли 2022 г. - 30 юни 2023 г.), става ясно от съобщение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
За клиентите на "Електрохолд Продажби" (ЧЕЗ Електро) цените се увеличават със средно 2,7%. Това е малко повече от предвиденото в първоначалния доклад на експертите от енергийния регулатор, представен в края на май. Тогава за "Електрохолд Продажби" беше определен ръст на цената на електроенергията от 2,39 на сто.
За "EVN България Електроснабдяване" увеличението е от 3,47%, което е почти без промяна спрямо предишното обявление, предава investor.bg.
Клиентите на "Енерго Про Продажби" ще плащат със средно 4,45% повече, или малко под предишните изчисления, които предвиждаха повишение на цената на услугата с 4,56 на сто.
От КЕВР откриха начин да ограничат ръста на цената на електроенергията за бита в АЕЦ "Козлодуй" - с новото си ценово решение от регулатора увеличиха квотата на ядрената централа на регулирания пазар от 20% на 30%. При дискусиите, проведени в регулатора, експертите коментираха, че това няма да се отрази на свободния пазар и цената за бизнеса.
Междувременно с актуализацията на бюджета за тази година депутатите увеличиха компенсациите за скъпия ток. Със своето решение депутатите де факто въведоха таван на цената на електроенергията от 250 лева за мегаватчас. Държавата ще компенсира изцяло разликата между този лимит и цената на свободния пазар.
В сегмента "Ден напред" на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) цената на електроенергията днес (1 юли) достигна ниво от малко над 470 лева за мегаватчас.
КЕВР премахна и част от премиите на зелените производители, които получат много повече приходи от високите цени на електроенергията на БНЕБ.