Румен Радев: Изборите са неизбежни, ако продължава блокажът на институциите
Досега съм назначил три служебни кабинета и трите се справиха с предизвикателствата пред тях, подчерта президентът
Напрегнатата седмица на вота на недоверие срещу правителството на ПП и коалиционните й партньори започна с горещи коментари за политическото бъдеще на страната. Президентът Румен Радев обяви преди минути, че нови избори са екстремен вариант, който обаче може да е неизбежен при безизходица в парламента.
Вицепрезидентът Илияна Йотова пък категорично пожела правителството да остане. "Последното нещо, което трябва да се прави в момента, са избори", заяви тя пред журналисти в Пловдив. Йотова добави, че иска министрите да получат доверие, да го защитят, а и изрази оптимизъм, че актуализацията на бюджета ще бъде приета.
"Трябва да е ясно, че в близките дни и седмици има да се решават важни предизвикателства от компетенцията на сегашното правителството и на парламента. Изборите са крайният вариант. Ако обаче продължава блокажът на институциите и работата на парламента, изборите са неизбежен, но и екстремен вариант. Доказал съм, че никога не бягам от отговорност. Досега съм назначил три служебни кабинета и трите се справиха с предизвикателствата пред тях. Въпросът не е в служебния кабинет. Въпросът е парламентарно представените партии да проявят отговорност. Дебатите и самият вот да бъдат насочени към решаването интересите на хората. Хората са гласували по определен начин. Призивите да започне политическо номадство в българския парламент изкривяват вота на хората. Очаквам всяка партия да води своята отговорна политика, така че да привлича членове и да задържа своите членове, а не с призиви да напускат други партии, за да се присъединяват”, заяви Радев в Литва, където е на посещение за участие във форума "Три морета".
И добави по адрес на управляващата коалиция: „Това не означава, както го тълкуват веднага, ако не си с нас, си срещу нас. Аз не съм с никого. Аз съм за принципа. Много ясни принципи в политиката”.
Ето какво още заяви държавният глава по темата за ветото на РС Македония:
"От една година настоятелно се борим двустранните въпроси да се издигнат на ниво ЕС, защото това не е просто някакъв двустранен спор за история както се представя. Това са въпроси, които касаят фундаментите на ЕС и след множество срещи нашите партньори разбраха, че там е мястото за решаване на тези въпроси и те вече се залагат в преговорната рамка като подход.
Но нека да е ясно - имаме наистина прогрес - промяната на Конституцията на Република Северна Македония, за която настояваме отдавна. И никога не сме говорили за малцинство, а за равноправие на македонските българи заедно с другите народи и това го изискват европейският подход и копенхагенските критерии.
И това условие, което поставяме като най-силна гаранция, първо да се промени Конституцията като се впишат българите и едва тогава да започнат преговорите.
Това го има като подход. Това е задължително, но недостатъчно условие. Искам да насоча вниманието на българското правителство и парламент - нещата вече на всички наши спорове, на всички наши въпроси, които поставяме за нашето културно историческо наследство, език на омразата и т.н., са в протокола. Нека еспертно се произнесат и НС и МС дали двустранният протокол, който трябва да се подпише от България и Северна Македония, дали в достатъчна степен отстоява българския интерес, защото този протокол трябва да стане част от преговорната рамка и на негова основа да се крадят всички отношения и изискванията на ЕС към Република Северна Македония към преговорния процес.
Това е ключът към справедливото решаване на въпроса. Едно е ясно - към момента няма никакво време това да се случи като вдигане на ветото. А вдигане на ветото означава начало на преговорите. Няма как да стане сега, защото този протокол трябва да бъде приет от българския парламент и от парламента на РСМ. Ако се допусне в протокола да има неясноти, то това не е решението."
А сега с кои си? С глухите, кьоравите и малоумните...там е таргета.