Близо 60% от българите не одобряват действията на Путин в Украйна
В контекста на руската инвазия влиянието на фалшивите новини в България расте, а българите са осезаемо скептични към медийната информация за войната
Мнозинството от хората у нас остават настроени срещу руската война в Украйна. 58.8% от българите твърдят, че по-скоро не одобряват действията на руския президент Владимир Путин. 23.3%, или всеки четвърти, обаче е на обратното мнение. Това показва изследване на „Галъп интернешънъл болкан“, публикувано днес.
Сред втората група най-вече личат по-възрастни хора, респ. привърженици на политически сили, които са традиционно в по-голяма степен проруски. Възможно е в тези отговори да е залегнала и известна социална желателност, както и „скрита подкрепа“ за войната в Украйна, коментират социолозите.
Скептицизъм
В контекста на руската инвазия влиянието на фалшивите новини в България расте, а българите са осезаемо скептични към медийната информация за войната, която достига до тях, посочват от „Галъп”. 50.7% от анкетираните намират, че информацията, която българските медии оповестяват за войната, е като цяло по-скоро недостоверна. Повече доверие на медиите имат 25.9% от българите. Останалите се колебаят. Данните будят тревога по отношение на цялостното доверие в медийната среда, макар в отговорите на въпроса може би да се отразява и традиционният в такива случаи скептицизъм по инерция, смятат изследователите.
Интересното е, че точно тук най-възрастните хора повече се уповават на медийната информация – което явно кореспондира с по-традиционни схващания. Това обаче на свой ред събужда и известна тревога за потенциалните нива на бдителност сред по-възрастните по отношение на потенциална дезинформация.
Фалшиви новини
На този фон 35% свидетелстват, че срещат новини, които могат да определят като фалшиви, всеки ден или почти всеки ден. Всеки четвърти споделя за фалшиви новини няколко пъти в месеца, а 11.3% – поне веднъж месечно. По-рядко са ги засичали 8%, а около една пета от отговорите показват колебание в определянето на честотата.
Изследователите напомнят, че преди четири години световната Асоциация „Галъп интернешънъл“ направи подобно сравнително изследване, включително и в България. Сравнението с времето преди години показва, че ако сега делът на свидетелствата за всекидневни фалшиви новини е 35%, той всъщност е нараснал с 12 пункта в сравнение с предишната регистрация. С времето съзнанието за този проблем нараства, а общественото възприятие за честотата на неговата поява расте.
Източниците на информация
За 53.1% основен източник на информация остава гледането на телевизия. 22.3% се информират от социалните мрежи в интернет. А 16.6% - от други сайтове в интернет. Далеч назад като основен източник на информация остават радиото и четенето на вестници. При младите групи обаче социалните медии вече са абсолютен номер едно, а на второ място идват останалите страници в интернет.
От българските телевизии като най-обективна по отношение на информацията закономерно се възприема обществената телевизия (32.5%), следвана от големите частни телевизии (28.1%) и по-малките частни телевизии (15.9%).
За 39% от анкетираните българските медии са верен източник, докато 28.3% биха предпочели чуждестранни. Не е малък обаче и делът на колебаещите се – 32.7%. Последното означава, че или подобен въпрос пред респондентите на практика не стои, или пък действително доверието в медийната среда е като цяло разклатено.
Вълната на интервюиране бе сред 1003 пълнолетни българи, между 2 и 10 юни 2022 г. – чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблети сред двустепенна гнездова извадка на случаен принцип, представителна за пълнолетното население на страната. Данните са част от независима ежемесечна изследователска програма. Възможно отклонение: ±3.1% при 50%-ови дялове. 1% от цялата извадка е приблизително равен на 54 хил. пълнолетни българи.
Аз не те разбрах теб, това твоето русофилско безочие ли е, или чист инат?
Още от 2015 сепаратистите копнеят да обвинят украинската армия във престъпленията които те самите извършваха. И ето днес пропагандата яко тръби ''Жив щит! Жив щит!''.
Не бяха ли складирали подвижна артилерия и муниции до детски площадки? Които вадеха за да стрелят и после прибираха обратно там? Бяха. Трагикомичното беше че разпознаха местоположението главно с помоща на снимки, които самите сепаратистки войници правеха и качваха в интернет. Резултатът - ''Алеята на ангелите''. А относно произходът на техниката и оръжията, ще ти дам един жокер, не повече : Не беше западно производство.
Бойци за свобода ли? Бойци срещу нацизма ли? Я се информирай, по-добре, за нацистите и вярващите на превъзходството на бялата славянска раса които са в донецкия батальон Спарта. Чисти радикални руски ултра-националисти.
А рассияните, и поклонниците им по света, те вярват.
;)
Като излизат да стрелят и да бомбят, и после се прибират обратно да се крият в населени региони така ще е.
Пипа прекалено меко и внимателно !