КОЦ-Бургас повиши заплатите на своите специалисти, подписа нов договор с НЗОК
Това ни гарантира комплексно и пълно лечение на голям обем от онкологични заболявания, каза управителят – проф. Христо Бозов
Комплексният онкологичен център в Бургас сключи договор с Националната здравно-осигурителна каса за дейности по онкологични заболявания по 44 клинични пътеки и 13 амбулаторни процедури. Всички, които ползват услугите на КОЦ-Бургас, могат да бъдат спокойни, че Центърът работи и по новите пътеки, които са с акцент към туморните заболявания. Това каза управителят на КОЦ-Бургас проф. Христо Бозов, който даде подробности за новите клинични пътеки.
Те обхващат широк спектър от онкологични заболявания и са повишени с 25%. Лечебното заведение има сключени договори всички туморни заболявания. „Новият договор с НЗОК ни гарантира комплексно и пълно лечение на онкологичните заболявания”, коментира проф. Бозов.
Той допълни, че цените на клиничните пътеки са повишени с 25% за тези лечебни заведения, които, съгласно изискванията на Касата увеличават заплатите на медицинския персонал. Така например в КОЦ-Бургас вече средното възнаграждение на лекарите е средно 2050 лв., медицинските сестри получават 1500 лв., санитарите – 910 лв., а магистър-фармацевтите получават 1900 лв., докато помощник фармацевтите – 1500 лв. Всичко това е въведено със задна дата от 1 май. Тези лечебни заведения, които не изпълнят критерия на НЗОК за увеличаването на заплатите на персонала, клиничните пътеки се увеличават не с 25%, а с 15%.
Въпреки че клиничните пътеки са увеличени с 25%, има съществен проблем, коментира управителят на КОЦ-Бургас. „Това увеличение засяга основно тези лечебни заведения, които досега не са изпълнявали т.нар. „лимити”, определени от Касата. Ние винаги сме ги изпълнявали и в този смисъл тези 25% нас ни засягат в много малък обем, защото НЗОК не е увеличила лимитите си. Затова към момента имаме натрупани около 300 000 лв., които не са ни изплатени от Касата, а ние сме онко лечебно заведение, което не може да си позволи да връща пациенти. Имаме нужда да се увеличи този поставен лимит и то съръзмерно с увеличенията в цените на клиничните пътеки”, коментира проблема проф. Христо Бозов.
Той подчерта, че инициативата е добра, но трябва категорично да бъде подплатена с увеличения и в лимитите. По същия начин се процедира и с т.нар. „амбулаторни процедури”, при които се извършва диспансерно наблюдение на болните – те също са увеличени и КОЦ-Бургас има сключени договори. „Пациентите ни могат да са спокойни, че всички профилактични прегледи и такива след лечение ще бъдат изпълнявани. Имаме и леко увеличение в цената за грижата за пациентите в отделението по палиативни грижи – хора в последен стадий на заболяването”, обясни още проф. Бозов.