Диабетът погуби Нери Терзиева, забранила на близките си да плачат за нея
Тя напусна този свят на 2 юни, малко след 70-годишния си юбилей през февруари тази година.
Голяма личност и голяма журналистка – така ще остане в сърцата и спомените на зрителите и многобройните си приятели, които ѝ се възхищаваха искрено, журналистката Нери Терзиева. Тя напусна този свят на 2 юни, малко след 70-годишния си юбилей през февруари тази година. Нери издъхна в пловдивска болница, където беше приета заради влошилия се диабет, от който страдаше, пише вестник Ретро.
Емблематичната водеща от златните години на БНТ знаела, че си отива, и в последните месеци отказвала публични ангажименти, казват близки до нея хора. Преминалата през Възродителния процес и ноктите на ДС журналистка си отиде в мир със света, а малко преди края е забранила на най-близките си да плачат за нея. „Имах хубав живот, не съжалявам за нищо. Забранявам ви да плачете за мен, нашето поколение преживя много, но вече си отива и сигурно е за добро. Пазете децата, те са всичко на този свят“ – с този завет си тръгнала Нери.
С Асен Агов бяха прочутият Екип 2 на новините на БНТ. Конкурираха се за зрителската любов с Екип 1 на Емилия Иванова и Райчо Райчев, също вече покойник.
Борбената и целеустремена Терзиева винаги се размеква, когато става дума за деца. Там се крие и голямата драма на Нери, която тя рядко си позволява да прави публично достояние. Единствената дъщеря на журналистката е глухоняма по рождение и Терзиева води тежка лична битка, за да ѝ осигури нормален живот. И постига пълен личен триумф – наследничката ѝ завършва училище с пълно отличие, а след това и зъботехника в Медицинския университет.
Приживе Нери е двигателят на безброй кампании за деца в неравностойно положение и хлапета, борещи се с тежки заболявания, след като самата тя минава през подобни перипетии.
Иначе явната травма на Нери до последния ѝ дъх си остава Възродителният процес и фактът, че повече от 3 десетилетия след насилственото прекръстване на мюсюлманите нито едно официално лице не понесе съдебна отговорност за гаврата. В Пловдив през 1985 г. красивата етническа туркиня Нериман става насилствено Нели и точно с това име зрителите за първи път я виждат на екран. Години по-късно Терзиева пише сценария за филма „Откраднати очи“, който третира темата за насилственото преименуване на турците у нас.
Поклонението на Нери беше в най-тесен семеен кръг, а тленните ѝ останки ще бъдат кремирани. Асен Агов предложи след кончината ѝ на нейно име да бъде кръстено някое от студията в БНТ, където минава голяма част от живота ѝ.
Така и казвахме по-младите колеги от ТВЦ - Пловдив.
За нея, каквото хубаво и добро да кажа, все ще е малко.
Почивай в мир!