Над 1300 патриоти почетоха Ботевите четници, откриха паметник на загиналите за свободата ни
Радвам се, че толкова много млади хора изповядват вярата и обичта към България, каза правнукът на поп Сава – Георги Катрафилов
Над 1300 патриоти, участващи в Националния туристически поход „По пътя на Ботевата чета от Козлодуй до Околчица“, почетоха паметта на 23-ата Ботеви четници, загинали на 30 май 1876 г. в планинския рид Милин камък край Враца. Пред паметника на поп Сава Катрафилов в село Баница те се срещнаха с потомци на героите, оставили на тази свята земя костите си за свободата на България.
Пред камерата на Военния ТВ канал Георги Катрафилов от Несебър сподели, че се радва за това, че толкова много млади хора изповядват вярата и обичта към България. Благодаря им от сърце, добави той.
Защо няма улица в Бургас на името на учителя, сравняван с Левски и Ботев?
Поп Сава Катрафилов, който е бил учител в Бургас, е най-славният сред Ботевите четници. Съратник е на Васил Левски. Роден е през 1836 г. в град Елена. Възпитаник е на първото класно училище в България - Еленската даскалоливница. Завършва Духовната семинария в Болград (Русия). През 1875 г. се отдава на революционна дейност и преминава в Румъния. Събира малка чета, с която се присъединява към тази на Христо Ботев. При стъпването на родна земя поп Сава произнася клетвата на четата. Негови са думите „И сто живота да имах, бих ги дал за нея – Свободата. Загива с развято в ръка знаме в сражението при Милин камък.
Участваме в похода, за да видим какво са преживяли те, за да продължим традицията и защото се покланяме пред тяхното дело, сподели красиво момиче от Гоце Делчев.
Над 1300 българи ще участват в „По пътя на Ботевата чета от Козлодуй до Околчица"
„За мен това е най-голямата проява на патриотизъм в страната ни. Всеки млад българин трябва да мине по този път, за да усети духа на Ботев, на четата му и на всички наши национални герои“, добавя неин приятел.
„Нашият ръководител Бойко Младенов постоянно ни разказва за Ботев, с което привлича нашия интерес. Всеки млад българин трябва да носи Христо Ботев в сърцето си“, споделя той.
Националният поход „ По пътя на Ботевата чета“ е най-голямата национална и патриотична туристическа проява в страната.
В село Мраморен днес бе открита паметна плоча на загиналите при Милин камък 23 Ботеви четници през 1876 г.
„Нашата признателност и дълбок поклон е към онези, които проляха кръвта си за свободата на България, но трябва да бъдем признателни и да кажем едно голямо благодаря и на онези, които отделиха от залъка си, за да построят паметници на нашите герои! Ние сме длъжни към тези, които положиха костите си пред олтара на отечеството“, каза председателят на Военноисторическата комисия полк. (о.з) доц. д-р Станчо Станчев.