Най-странните спортове в света
Наред с популярните спортове, има и някои по-малко известни, странни такива, за които се провеждат международни шампионати всяка година
Историята на спорта е стара колкото човечеството. Обичаме да излизаме на открито, да ритаме топка, да замахваме с бухалка или да се занимаваме с някаква физическа активност.
Първите олимпийски игри се провеждат в древна Гърция през 776 г. пр.н.е. Тълпите аплодират, докато атлетите се борят, хвърлят, скачат и се стремят към победата.
Когато мислим за международния спорт, правим асоциации с Олимпийските игри. Но наред с популярните спортове, има и някои по-малко известни, странни такива, за които се провеждат международни шампионати всяка година, привличайки състезатели и зрители от цял свят. Някои от тези спортове са толкова луди, че е чудно как са станали популярни.
Бягане с порове
Смята се, че състезанието с порове произхожда от миньорите в Йоркшир, Северна Англия. Това е надпревара за издръжливост, при която порове се поставят в гащите на участниците. Победител е състезателят, който успее да задържи поровете в гащите си най-дълго. Може да изглежда сравнително просто, но има няколко странни правила и се знае, че събитието продължава няколко часа.
Състезанието е само за мъже. Те завързват здраво панталоните си на глезените, като не позволяват на поровете да се измъкнат. Във всеки крачол се слага по един пор, а коланът се закопчава плътно отгоре. Правилата на състезанието включват да не се носи бельо и поровете да не са упоени.
Победителят е порът, който най-дълго е издържал цялата лудост. Настоящият световен рекорд за бягане с пор е 5 часа и 30 минути.
Състезание за носене на съпруга
Спортът за носене на съпруга произхожда от Финландия и се е превърнал в международно състезание. Състезателите пренасят своята съпруга или съотборничка през пистата с препятствия, като победител е двойката, която завърши трасето без нарушения за най-кратко време. Пистата е дълга 253.5 метра, с две сухи и водно препятствие.
Съпругите трябва да тежат най-малко 49 килограма или да носят тежести, за да достигнат до това тегло. Не е задължително те да бъдат законни съпруги на състезателите; конкурентите могат да „заемат“ съпруга от приятел или съсед.
Въпреки че няма ограничение за метода на носене, „естонското носене“, при което съпругата виси с главата надолу с краката си върху раменете на съпруга и ръцете й около кръста му, е най-популярен. Състезанията по носене на съпруги днес се провеждат в редица страни, а международни първенства се организират в Сонкаярви, Финландия, от 1995 г. Настоящият световен рекорд е 55.5 секунди.
Търкаляне на сирене
Спортът по търкаляне на сирене произхожда от Глостършир, Великобритания. Необичайната игра датира от 1800 г. под формата на местен фестивал, за да отпразнува идването на пролетта всеки май. Първоначално местно събитие, годишното Cooper's Hill Cheese Roll сега привлича участници от цял свят. Те се събират на стръмен хълм, за да преследват около 3.6-килограмова пита от сирене.
Първият, който пресече финалната линия, печели сиренето. То се пуска една секунда преди състезателите да започнат преследването. Питата сирене може да достигне скорост до 110 километра в час, което понякога води до наранявания на участниците.
Всъщност, всяка година се съобщава за трамви, причинени или от удар от бързо търкалящото се сирене, или от спъване при спринта надолу по стръмния хълм.
Гмуркане с шнорхел
Състезателите по гмуркане с шнорхел се опитват да се гмуркат през кално, пълно с вода торфено блато, използвайки само силата на плавниците, за да минат през него. Гмуркачите пътуват от цял свят до уелския град Llanwrtyd Wells всеки август, за да се състезават в световните шампионати.
Те трябва да завършат две обиколки от 55-метрово трасе, като използват само плавници. По-сериозните спортисти могат да изберат триатлона на блатото, който включва една обиколка на блатото, 19-километрово планинско колоездене и 13-километрово бягане. Настоящият световен рекорд за гмуркане с шнорхел е 1 минута и 18.82 секунди.
Борба с пръсти
В почитания във времето кръчмарски спорт на борбата с ръце, борците на пръсти заключват пръстите на краката си и се опитват да ги притиснат надолу. Състезанието започва в кръчма в Дербишир, Обединеното кралство, през 1976 г.
Въпреки че молбата на организаторите за включването на спорта в Олимпийските игри е отхвърлена през 1997 г., световни първенства продължават да се провеждат в Дербишир всяка година. Състезателите заключват пръстите на краката си в ринга, опитвайки се да преборят крака на опонента си.
Двете ръце трябва да бъдат държани на земята, като несъстезаващият се крак трябва да се държи във въздуха. Победителите се определят от най-добрия от три кръга. Счупен пръст на крака и изкълчен глезен не са необичайни в този странен спорт.
Източник: Профит.бг