Гюл обеща компенсации за тракийските имоти
Около 10 милиарда долара трябва да получат наследниците на прокудените през 1913 година българи
Още една крачка към решаване на проблема с тракийските имоти бе направена днес, след като президентите на България и Турция Георги Първанов и Абдуллах Гюл заявиха, че няма нерешими политически въпроси между двете страни. Проблемите, сред които е и обезщетяването на тракийските бежанци, трябва да бъдат обсъдени на заседанията на смесената комисия. Гюл е на официално посещение у нас.
Около 250 000 са били бежанците от Одринска Тракия през 1913 г., като голяма част от тях са намерили подслон и поминък в Бургаска област. Наследниците им са към 800 000. По неофициални изчисления след актуализация на цените Турция ще трябва да плати около 10 млрд. долара за оставени имоти, влогове в банки и пр.
Смесената комисия, за която говориха днес двамата президенти, бе създадена през 2009 година. Тогава само за броени месеци 2306 потомци на бежанци от Одринска Тракия и Мала Азия получили от Централния държавен архив документи, че предците им са изоставили имоти в Одринско.
Обезщетяването на тракийските българи е едно от условията за влизане на Турция в ЕС. Този успех бе постигнат с усилия на трима български евродепутати в предишния мандат на Европарламента, сред които бившият зам. кмет на Бургас Маруся Любчева. Тя се славеше като един от работохолиците в Страсбург, но на следващите избори за евродепутати бе прецакана от Партията, която я нареди на неизбираемо място в листата. Другите двама със заслуга към тракийците бяха ГЕРБ-ерът Николай Младенов, сега външен министър, и червеният Евгений Кирилов. Тримата издействаха в доклада за 2008 г. за напредъка на Турция по пътя й към ЕС да се запише, че Европарламентът я приканва да изпълни поетите задължения по Ангорския договор. Той е подписан между България и Турция през 1925 г. Южната ни съседка не го е изпълнила, но и не го е денонсирала.