За първи път държавник обръща внимание на хората от Стария град
С тях съм, но няма да пътувам за София, за да не придавам политическа окраска на тези среща, казва общинският съветник от ГЕРБ
- Г-н Терзиев, освен общински съветник от ГЕРБ, вие сте и член на Управителния съвет на сдружение „Старинен Несебър”, което покани тук премиера. Можем ли да кажем, че днес произведохте истинска новина и от сряда ще започнат първите стъпки за обособяване на Стария град в отделна община?
- Новината е в това, че за първи път г-н Борисов дойде на официално посещение в Несебър и така обърна специално внимание на жителите на Стария град. Той обеща активно да работи за решаване на техните проблеми. Самият факт, че още в сряда за Министерския съвет заминава делегация от Несебър, която ще представи конкретни искания и предложения за решаването им, показва голям напредък в диалога с държавата. За първи път виждаме държавник, който да обърне внимание на местните хора.
- Защо сдружението иска Старият град да се отдели от Новия. Означава ли това, че хората тук не са доволни от сегашната местна власт и от това, което тя прави за тях?
- Да, това е точно такъв сигнал. Искането на хората да се отделят в самостоятелна административна единица е нормална реакция на недоволство към общинската администрация, която през последните години избяга от отговорността си към Стария град и хората ясно казаха: ”Искаме ние да се погрижим сами за себе си, защото общинската администрация не го направи. Така че аз намирам тези претенции на хората за напълно основателни – да имат човек, който да е оттук, от града, и който да работи за решаване на проблемите им, а самият да генерира нови инициативи.
- На срещата стана въпрос за огромния бюджет на община Несебър – 49 милиона лева. Каква част от тези пари отива за реставрирането и поддържането на паметниците на културата тук?
- Още преди две години имахме дискусия по тази тема. Това не е нещо ново, което сме измислили, а именно - създаване на специален фонд „Старинен Несебър”, чрез който собствениците на такива културни паметници да бъдат подпомагани – реконструкция, саниране. Сами може да се убедите, че в момента има паметници на културата, които са в ужасно състояние. Но истината е, че хората тук не са богати и голяма част от тях нямат средства да ги поддържат. От друга страна не могат да махнат старото и да го подменят с нещо ново, защото веднага стават нарушители. А един такъв фонд би помогнал много в тази посока.
- Вие лично ще пътувате ли в сряда за София?
- Аз наистина съм член на Управителния съвет на сдружението „Старинен Несебър”, но политическата ми ангажираност в момента ме спира да се включа в делегацията, за да не придавам политическа окраска на тези срещи и на тези инициативи, които са на гражданите. Затова аз не взимам активна роля в този диалог, помагам, с каквото мога, но все пак хората от Стария Несебър трябва да са лицето на този процес. Няма да бъда до тях в София, но те знаят много добре, че имат моята подкрепа.