Задава ли се пандемия от маймунска шарка? Ваксината ни пази на 85%
Голяма част от инфектиралите са хомосексуални мъже, каза вирусологът проф. Радостина Александрова
Малко вероятно е маймунската шарка да се превърне в епидемия или в пандемия, защото се разпространява доста по-трудно в сравнение с едрата шарка, която отдавна вече е ликвидирана. Това каза в интервю за „Тази сутрин“ по бТВ вирусологът проф. Радостина Александрова.
„България не е изолирана част от света. СЗО докладва за 92 случая в 20 държави. Вирусът може да достигне навсякъде“, добави тя, след като водещият изтъкна, че в Гърция имат съмнения за заразени и днес по всяка вероятност ще бъдат потвърдени.
„Във Великобритания, когато са разследвали контактните лица на един от инфектиралите, се оказало, че от 50 души, с които е бил, само един е бил инфектиран“, заяви проф. Александрова.
"Вирусът, който причинява маймунска шарка, е много близък до този на едрата, но добрата новина е, че голяма част от хората са ваксинирани. Тази ваксина обаче не се използва от края на 70-те години на миналия век. Хората, които вече са ваксинирани, би трябвало да са защитени и срещу маймунска шарка. 85% е защитата, която ваксината срещу едра шарка осигурява и срещу маймунската", обясни тя.
„Това е заболяване, което се среща рядко в Централна и Западна Африка. То е характерно за този регион. Предаването от животно на човек, така и от човек на човек става когато сме в контакт с телесните течности на инфектирал организъм. Може да се заразите и от замърсени повърхностни предмети – спално бельо, дрехи, постелки за животни или при консумация на месо, което е недостатъчно добре обработено термично“, добави тя.
„Случаите, които наблюдаваме обаче, нямат връзка с ендемичните райони в Африка. Голяма част от инфектиралите са хомосексуални мъже. Не е обаче само при тези хора и това бе причина Британската служба по здравна сигурност на своята Интернет страница да отправи съвет за изключителна бдителност особено при тях“, заяви вирусологът.
„Заболяването протича с висока температура над 38,5 градуса, с главоболие, болки в гърба, в костите, с увеличаване на лимфните възли и с обрив, който започва от лицето, но се разпространява след това по дланите, ходилата и гениталиите. В рамките на 4 седмици организмът се възстановява. Болестта обаче протича по-тежко при бременните жени и при децата“, предупреди проф. Александрова.
„Смъртността е достигала до 10% при едната линия и до 3,6% при другата, която в момента се разпространява в Европа“, уточни тя.
„Първото огнище извън Африка е в САЩ през 2003 г. 47 души са били инфектирани. Няма смъртни случаи. Заразяването е станало при контакт с кучета“, изтъкна експертът.
Първите заразени маймуни са били в Дания през 1958 г., добави тя.
Това, което трябва да направите, за да се предпазите, е да поддържате добра хигиена и да сте внимателни при контактите, каза още проф. Радостина Александрова.
Пляс, Пляс, педалите!
Водно колело!