Как да се погрижим за здравето на шитовидната жлеза
Щитовидната жлеза е неразривно свързана с централната нервна система
Предотвратяването на развитието на болестта на щитовидната жлеза и диагностицирането на определени дисфункции навреме е ключът към успешната борба с това състояние.
За какво служи щитовидната жлеза в тялото?
Щитовидната жлеза взима активно участие в метаболизма – тя синтезира хормони, които влияят на функциите на почти всички органи и тъкани. Тироксинът (Т4) е ключовият щитовиден хормон, който контролира протичането на различните процеси в тялото. Ако се наблюдава дисфункция на щитовидната жлеза, индексът Т4 се отклонява от нормата, наблюдава се нарушение в системите и органите и здравословното състояние се влошава. От тироксина зависят следните процеси и показатели: растеж и развитие на тялото, здравина на костите, сърдечна честота, дебелина на вътрешната обвивка на матката, умствени способности, апетит, качество на съня.
Щитовидната жлеза е неразривно свързана с централната нервна система. Тиреостимулиращият хормон (TSH) е отговорен за количеството тироксин, чиято секреция се случва в хипофизната жлеза. Ако има определен проблем, мозъкът веднага реагира: поведението и емоционалното състояние на човек се променят.
Йоден дефицит
Дисфункцията на щитовидната жлеза е свързана със секрецията на тироксин: при дисбаланс се произвежда или недостатъчно, или прекомерно количество от хормона. Често подобни проблеми се причиняват от генетично предразположение и недостиг на йод. Йодните атоми съставят хормона тироксин.
Но патологиите на щитовидната жлеза може изобщо да не се усетят от човека. Това зависи от различни фактори, така че наследствеността и йодният дефицит не са решаващи. Дори ако родителите ви са имали нарушение на щитовидната жлеза, това не означава, че вие унаследявате тази патология, въпреки че вероятността от дисфункция на жлезата е по-висока, отколкото при тези, които нямат такова предразположение.
Защо заболяванията на щитовидната жлеза са толкова коварни?
Ако в организма има понижени нива на Т4, хипотиреоидизмът започва да прогресира. В резултат на това метаболизмът се нарушава и забавя. Причината за тази патология може да бъде йоден дефицит. Следващата причина за хипотиреоидизъм е автоимунният тиреоидит: когато имунната система на тялото идентифицира щитовидната жлеза като чуждо тяло и започва да я унищожава.
Когато нивата на тироксин се повишат, се развива хипертиреоидизъм. Излишъкът от хормона има токсичен ефект върху тялото, метаболитните механизми са изключени и телесното тегло се губи. Болестта на Грейвс може да провокира хипертиреоидизъм. Това заболяване от автоимунно естество принуждава щитовидната жлеза да произвежда повече тироксин, отколкото е необходимо.
Какви медицински прегледи да се направят?
За да сте сигурни какво точно имате: проблеми с щитовидната жлеза или депресия, препоръчително е да направите кръвен тест, и да преминете през преглед при специалист ендокринолог. Ако лекарят опипва възли, е възможно ултразвуково сканиране на щитовидната жлеза.
Ако ултразвукът не позволява да се установи точна диагноза, се предписва тънкоиглена биопсия, за да се изясни естеството на образуването. Достатъчно е системно да се наблюдава доброкачествения възел, а ако е злокачествен, трябва да бъде отстранен заедно с щитовидната жлеза. След отстраняването на жлезата тироксинът се набавя чрез лекарства. Препоръчително е да проверявате щитовидната жлеза поне веднъж годишно.
Предотвратяване
Профилактиката на патологиите на щитовидната жлеза се състои в осигуряването на нужното количество на йод в организма. Достатъчно е да замените готварската сол с йодирана сол. Адекватният сън, физическа активност и систематично тестване ще позволят да се поддържа ситуацията под контрол.
Щитовидната жлеза е изключително засегната от тютюнопушенето. Тази зависимост увеличава вероятността от заболяване на щитовидната жлеза до 80%.
Причините за образуването на щитовидни възли са дисфункция на посочения орган. Пациентът може да има нормални хормонални тестове, но съществуващият възел показва определени аномалии. Проблеми с нервната система и стресови вълнения влошават положението. Всички възли в щитовидната жлеза изискват незабавно лечение.
Опасност от възли
Образуването на възли в щитовидната жлеза носи дискомфорт, който се проявява при преглъщане и дишане. Не забравяйте, че неоплазмите от всякакво естество (и възлите на щитовидната жлеза също) рискуват да дегенерират в злокачествена форма.
Фитотерапия
Билколечението е един от най-успешните методи на терапия.
Какво трябва да знаете! Повишен сърдечен ритъм, чувство на слабост, увеличаване на размера на щитовидната жлеза, затруднено преглъщане, така наречената „буца в гърлото“ – това е причината за записване на среща с ендокринолог. Горните признаци са симптоми на наличието на възли в щитовидната жлеза.
Какво се препоръчва за лечение на нодуларна гуша с нормална функция на щитовидната жлеза?
При лечение на възли на щитовидната жлеза се препоръчва да се пият билки, които прочистват кръвта и лимфата: тинтява, сироп от черен бъз, сироп от черен бъз, цвят на конски кестен, както и успокояващи билки като: корен от божур, валериана, малинов лист, маточина, мащерка, мента.
Поддържащи продукти и вещества
Ябълки
Живакът и други тежки метали, попаднали в организма, могат да бъдат неблагоприятен фактор за появата на хипотиреоидизъм. Ябълките (с корите), сливите, крушите и цитрусите съдържат пектини, които помагат за отстраняването на тези метали от тялото.
Бразилски орех
Причината за хипотиреоидизъм може да бъде липсата на микроелемента селен. Посоченият елемент се намира в големи количества в бразилския орех. Говеждото, пуешкото, пилешкото, рибата тон, сардините, яйцата и бобовите растения също съдържат значително количество селен.
Нахут
Храните с високо съдържание на фибри могат да помогнат за облекчаване на запека, често свързван с хипотиреоидизмът. Нахутът съдържа много фибри и елементът цинк, който играе важна роля в здравето на щитовидната жлеза.
Тиквени семена
Тиквените семена са богати на цинк, така че могат да бъдат много полезни при хипотиреоидизъм. Стридите, омарите, раците, бобовите растения, ядките и слънчогледовите семки също съдържат цинк в значителни количества.
Морски водорасли
Йодът е от съществено значение за нормалното функциониране на щитовидната жлеза. Ако липсва йод в организма, е необходимо да се приемат водорасли, риба, млечни продукти и яйца.
Омега-3 мастни киселини
Омега-3 мастни киселини имат способността да намаляват възпалението и да подобряват имунната защита.
Витамин А
Витамин А играе важна роля в метаболитния процес. Той намалява нивото на TSH в кръвта, а високите нива на TSH показват развитието на хипотиреоидизъм.
Витамин D
Този витамин е от съществено значение за нормалното функциониране на имунната система. Хората с хипотиреоидизъм имат ниско ниво на този витамин.
Цинк
Повечето пациенти с хипотиреоидизъм имат недостиг на цинк. Недостигът на този елемент провокира инхибиране на протеиновия метаболизъм. Цинкът е необходим за образуването на TSH.
Статията е предназначена само за информационни и образователни цели и не заменя професионални медицински съвети, диагностика или лечение. Винаги се консултирайте с Вашия лекар за всякакви въпроси относно Вашето здравословно състояние.
Източник: zdravei.org