Министър: В Бургас Общината взима присърце дейността на държавните служби, в Ямбол условията са лоши
Георги Гьоков сподели на заседание на МС впечатленията си от посещения в няколко града
В Бургас общината взима присърце дейността на държавните служби, докато в Ямбол работят при лоши условия. Това е обявил социалният министър Георги Гьоков на заседание на Министерския съвет (МС) на 5 май, показа справка на „Флагман“ със стенограмата.
Поводът е проекторешение за безвъзмездно прехвърляне правото на собственост върху имоти – частна държавна собственост, на община Ямбол. Те се намират на ул. „Ген. Владимир Заимов“ – бивши „Пехотински казарми“, обяснява регионалният министър Гроздан Карадажов, който е вносител на предложението.
Инвестиционните намерения на община Ямбол включват реализирането на следните обекти: детски дневен център с безплатни занимания за деца с прилежащи към него площадки, детски съоръжения и спортни игрища, дневен център за възрастни хора с безплатни за ползвателите услуги, филиал към функциониращия към община Ямбол Дом за стари хора „Св. Архангел Михаил“, който към момента е със запълнен капацитет и се нуждае от разширяване, клубове по интереси с направление „Образование“ към Центъра за подкрепа за личностното образование към Общински детски комплекс и т.н. Включително се предвижда и обособяването на общи зони за разходки на домашни любимци, езеро с водни лилии, атрактивни маршрути за велосипеди, ролкови кънки, площадки за пейнтбол игрища, за волейбол и бадминтон и т.н.
„Кметът на община Ямбол удостоверява, че община Ямбол разполага с необходимия финансов ресурс за управление и стопанисване на имотите, както и за оформянето и ремонта на територията и няма да са необходими допълнителни средства от държавния бюджет“, посочва още Гроздан Караджов.
Тук обаче се намесва премиерът Кирил Петков: „Това е доста голям имот – 342 декара. Тук молбата ми е, да сложим при прехвърлянето, ако е възможно, ясна рестрикция точно за това ползване на тези имоти по този начин, за да избегнем, не дай си Боже, някой друг да почне да строи нещо друго. С други думи, изцяло „За“, с някаква рестрикция, ако може да се допълни.“
„Да не стане на жилищни сгради, защото сме виждали неведнъж – отива за парк, после става за заведение, после от заведение става нещо друго. В случая, за този проект, въпросът е да сме сигурни, че има някаква допълнителна застраховка, че това няма да бъде прехвърлено за нещо друго“, обяснява министър-председателят.
Думата в следващия момент взима социалният министър Георги Гьоков: „Приветствам това – имоти, с отпаднала необходимост да отидат към общините. Давам пример, в Стара Загора подобни казарми се превърнаха в прекрасен парк. Тук замисълът даже е по-добър. Но, аз искам да обърна внимание и върху нещо друго. Съвсем наскоро бях във Варна, Бургас и Ямбол, в регионалните дирекции „Социално подпомагане“ и дирекции „Социално подпомагане“ – общинските дирекции. Например, в Бургас общината има присърце дейността на държавните служби, Агенция „Социално подпомагане“ ремонтира помещенията, предоставя им ги и те се помещават там. В Ямбол колегите работят при лоши условия. Когато предоставяме такива имоти, би ли било възможно, към министър Караджов, някакво условие – да подобрят условията на работа. Защото, ние даряваме нещо добро за общината, държавна собственост, да поискаме нещо възмездно. То пак е за общината, защото обслужва хората от общината. Но, там условията са лоши. Ще търся някакво решение и сигурно не само там такова. Но, когато даряваме такива имоти безвъзмездно, да търсим някаква възмездност пак в полза на гражданите.“
При последвалото обсъждане се приема да се добави условие, че ако до пет години плановете на община Ямбол за въпросните имоти не се реализират, тя ще трябва да ги върне обратно на държавата, или Министерският съвет, ако прецени, да удължи безвъзмездното право на собственост.