Драгомир Стойнев: Цената на втечнения газ от САЩ не е ясна
Когато става въпрос за кораб, има много неизвестности, обясни депутатът
Все още има неясноти относно цената на втечнения газ от САЩ. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия депутатът от БСП Драгомир Стойнев.
Според него по два танкера втечнен газ на месец от САЩ са необходими, за да покрият изцяло нуждите на страната ни. Той обясни, че към този момент няма как да се гарантира, че договорената цена ще е по-ниска от тази на тръбния газ.
Премиерът Кирил Петков и българската делегация договориха количества втечнен газ от Съединените щати като първите два кораба ще пристигнат у нас още през юни.
„Факт е, че България за първи път ще навлезе на пазара на втечнен газ като директен получател. Все още има неяснота относно доста елементи от формирането на крайната цена. Когато природният газ влезе в България, тогава ще е ясно и каква ще бъде тя”, каза Стойнев.
„Когато става въпрос за кораб, има много неизвестности. Може да има забавяне и съответно доставките да се оскъпят. Друго е, когато получаваш природен газ през тръба”, добави той.
„Все още нямаме дългосрочен договор, но е хубаво, че Петков ясно заяви, че той ще бъде подписан с „Булгаргаз” т.е. няма да има посредници, а така разбира се ще има по-ниска цена”, посочи депутатът.
По думите му не бива да се очаква, че втечненият газ се складира някъде и очаква купувачи.
„Много държави от години са резервирали конкретни количества. Аз самият през 2013 г. съм бил и в Алжир, и в Катар. В Алжир директно заявиха, че нямат налични свободни капацитети за друга държава, защото те захранват Франция, Португалия и Испания. В Катар искат доста сериозни дългосрочни договори“, добави той.
“В момента Германия не успява да се споразумее с Катар. В същото време те искат, ако имат излишни количества, да могат да ги предоставят на други държави членки, но от катарска страна се отказва”, коментира Драгомир Стойнев.
Депутатът заяви още, че не приема твърденията на опозицията, че се действа извън рамките на ЕС. „Ние сме поставени в ситуация, която е следната: има държави като нас, които отказаха да плаща в рубли и бяха наказани. Очакванията бяха, че ще има и други наказани държави, но това не се случва. Тогава - всички държави в ЕС равнопоставени ли сме?”, запита той.