Бургаската морга "прелива" от трупове, призовавам главния прокурор да се намеси!
В отделението по съдебна медицина сме само аз и една специализантка - на ръба на силите сме, препълнени сме с трупове, невъзможно е вече да се работи
Отделението по съдебна медицина в УМБАЛ-Бургас е в критична ситуация. Патоанатомите не могат да извършват аутопсии, тъй като помещенията преливат от трупове на нелегални бежанци. Починалите не са само от Близкия Изток, сред тях вече има и украински граждани, които няма как на този етап да бъдат върнати в родината им. Проблемът е, че Прокуратурата изчаква да се идентифицират хора без документи за самоличност, от които се взема задължително и ДНК за анализ. С чии генетични особености ще се сравняват, за да се утановява каквото и да било около причините за смъртта на практика е въпрос без отговор. Видимо е, че това са измръзнали хора. Имаме такива трупове от 2016 година насам, непотърсени и с неясна самоличност. Постановления за служебни погребения на телата не се издават, прокурорите от Окръжна прокуратура не дават индикация да придвижат преписките към финал. Началникът на отделението д-р Галя Милева сезира редица институции, които трябва да се заемат с разрешаването на казуса. Днес тя бе в Областна управа за среща с областния управител Стойко Танков. Преди това говори със ст.комисар Калоян Калоянов - директор на ОДМВР Бургас и директора на УМБАЛ Бургас д-р Бойко Миразчийски.
- Д-р Милева, току-що приключи срещата ви с областния управител на Бургас Стойко Танков. Какви са заключенията от нея?
- Срещнах разбиране от страна на г-н Танков, прие проблема присърце и ще съдейства. Ще уведоми министъра на здравеопазването проф. Асена Сербезова. Днес ще пиша писмо до главния прокурор Иван Гешев, защото чух, че има забавени експертизи и затова не се издават постановления за служебни погребения – което не е истина! В хладилниците имаме известен труп от 2016 г. и четири неизвестни трупа от 2017 г. Тези досъдебни производства са приключили отдавна, така че ако никой не си е потърсил неизвестния труп повече от пет години, смятам, че и в близките пет години също няма да го потърси. Но те заемат места, които са нужни по сериозни наши разследвания. Това е проблем на Прокуратурата – да приключат преписките незабавно и да си издадат постановления за служебни погребения.
- Тоест проблемът не е от сега, а от много време? Просто сега е ескалирал.
-Точно така. Нямаме къде да приберем телата, които пристигат сега, трябва да ги оставим извън камерите. Идва летният сезон, температурите се покачват. Над отделението по съдебна медицина се намира родилното отделение. Ако ги оставим, ще почнат да се разлагат и ще стане невъзможно да се работи. Ако затворим моргата, другаде няма в цялата област и съответно няма къде да се носят телата. При разпознаване пък близките питат защо не са съхранени в камера. Не можем да им ги предадем във... да не казвам какъв вид.
- Колко са местата в отделението и хладилните камери?
- Това е другият проблем – недостига на места. На две части са разделени. Едната част е плюсова, а другата минусова. В момента там имаме 18 трупа, по двама в камера. Инфекциозната зала навремето бе превърната в хладилна стая – тя е общото помещение, което вътре е разделено на стелажи. Устроили сме 6 стелажа, като на всеки стелаж има по 3-4 трупа. Имаме общо над 24 трупа. Това е ненормална обстановка.
- Само бежанци ли са?
-Не. Ситуацията с бежанците сега ескалира, защото станаха много. Имаме двама украински граждани и десет бежанци от други страни, за които не се знае почти нищо. Двама от тях са разпознати – единият е от Алжир, другият от Мароко. Посланиците на страните бяха тук, разпознаха ги. Мароканското посолство поиска да им се изпратят дактилоскопиите. Имат база за сравнение и ако има друг мароканец сред починалите, да си приберат телата. Починалите украински граждани са две жени. Разбрахме, че едната ще я вземат и ще я кремират, но това още не се е случило.
- Има ли начин да се увеличи капацитетът?
- Точно това обсъдихме и с областния управител Стойко Танков - държавата да отпусне пари за закупуване на нова камера. Ако е такава, каквато имаме, 9-местна, тя пак може да събере 18 тела. Ако прокуратурата малко се размърда и пуснат постановления за служебни погребения, нещата могат да се нормализират. Днес пуснах един рапорт до ръководството на болницата за закупуване на фризер, в който можем да приберем още тела, просто да не седят отвън.
- А процедурата по закупуването колко време отнема?
- Не става от днес за утре, но е сравнително бързо – в рамките на 2-3 дни. Фризерът не е и кой знае колко скъп, така че болницата има пари, защото МЗ беше отпуснало средства за съдебна медицина.
- Известно ни е, че сте сезирали и директора на ОДМВР-Бургас старши комисар Калоян Калоянов, той какво ви отговори, получавате ли съдействие от полицията?
- Той е на наша страна. Досъдебните производства от страната на полицията са приключили и всичко е в ръцете на прокуратурата. Със старши комисар Калоянов се познаваме от години и винаги, когато е можел да помогне, го е правил. Той се ангажира да сезира МВР и министър Бойко Рашков. Контактувам и с ръководителя на Окръжната прокуратура Георги Чинев, в неговата компетентност е да види защо прокурорите му бавят издаването на постановления за служебни погребения, поисках среща и с Апелативния прокурор Любомир Петров вчера, но той е в отпуска. Като се върне, ще се срещна и с него.
- Вие оглавявате отделението по Съдебна медицина в УМБАЛ-Бургас, колко съдебни лекари работят в него?
- Аз съм сама в цялата област. Бяхме трима колеги, но д-р Косьо Янков се пенсионира и от 3 години не работи. Д-р Парасков работеше също, но се разболя и няма как да се върне на работа, защото също така е и пенсионер. Аз имам много отпуски, но не мога да ги ползвам. Добре, че имаме едно младо момиче, което дойде в Бургас от Плевен, била е кръжочник по Съдебна медицина – д-р Стефани Шкетиева. Тя е специализантка при нас сега. Без нея е изключено да се справя. Две жени сме и работим на предела на силите си.
- В практиката Ви досега случвало ли се е подобна криза и обидно ли е това за съдебната медицина като цяло?
- Над 30 години съм съдебен лекар в Бургас, с изключение на времето, когато бях народен представител един мандат, но дори и тогава пак се връщах тук и работех през лятото. Не съм изоставяла работата никога. Обидно е всичко, което се случва сега. Първо МЗ не е помислило изобщо за специализациите на съдебните лекари. Ние не работим със Здравната каса, болниците смятат, че сме им в тежест, макар да имаме приходи, които са недостатъчни. Проблемите са жестоки.
- Идва летният сезон, Бургаска област ще е пълна с курортисти. Смъртните случаи ще се увеличават заради катастрофи и криминални инциденти, населението лятно време скача тройно, вече отделно имаме на територията на областта и над 45 хиляди украинци. Притеснена ли сте?
- Затова алармирам, защото ще дойдат курортистите, а с тях ставаме към 800 хиляди между 1 юли и 10 септември. Хората постоянно умират – от различни здравословни проблеми, инциденти и т.нат., самоубийствата се увеличават и т.н. Ще стане тежка ситуацията, ако не се вземе решение. Имам вече и цял голям нов град с тези над 45 хиляди души украинци. Не искам да упреквам никого, но трябва да действаме, докато е все още процесът обратим.
250 милиона за къщи за тъщи.... на 700 избраници...
Колко ни струва специализираният съд???
а чувам че и единствен спец. в моргата
се крие като мишка.
Айде Пенка в моргата.