Аматьори съсипват безценни икони, митрополитите нехаят
Разговорът ни с проф.Попконстантинов се води пред созополската църква „Св.св. Кирил и Методий“. В нея миналата събота бяха пренесени от малкия прихлупен храм „Св.Георги“ мощите на Св.Йоан, за да може по-голямото пространство да поеме повече посетители, дошли до Стария град да им се поклонят. Около полуремонтирания храм „Св.св.Кирил и Методий“ и неговото църковно настоятелство, начело с отец Иван предстои тепърва да се вихри скандал, при който трябва да се намерят отговори на редица въпроси: в какво са оползотворени близо 700 хил.лв. от правителството, защо аматьори-реставратори възстановяват икони, които в момента са сложени на оригиналния иконстас, а всъщност никога не са били там. Къде са оригиналните икони от иконостаса? Те са били в склад, където са съхранявани по тоталитарно време. У кого са тези светини? Какви икони ще дарява проф.Божидар Димитров за иконостаса, както той самият анонсира преди три седмици в Карнобат? Това ли са оригиналите и ако да, защо проф.Димитров ги е поверил на художника Иван Бахчеванов за реставрация, след като отлично знае, че влезлият в сила закон преди два месеца изрично поверява това само на реставратори със съответната специалност от университет.
Защо за реставрацията на 15 икони, част от които в момента са буквално изтипосани на оригиналния иконостас, без мястото им да е там, са платени 29 хиляди лева, а обществена поръчка не е обявявана както е по закон. Защо са реставрирани от двама непрофесионалисти без дипломи – Стоян Забунов и Кирил Колев?
Професорът бе заедно с директора на Регионалния исторически музей в Бургас – Цоня Дражева, която също сподели своето мнение по проблемите (виж видеоматериала).
Казимир Попконстантинов е роден през 1942г. Завършва Духовната семинария в Софияи история във Великотърновския "Св. св. Кирил и Методий". През 1978г. защитава дисертация за КИН с темата „Гражданската архитектура в средновековна България (VIII-XI в.)“. От 1996г. е професор по археология във Великотърновския университет. Бивш декан на Православния богословски факултети ръководител на катедра „Археология“.
През 1985г. е удостоен с Кирило-Методиева награда на БАН за принос в развитието на славистикатаи старобългаристиката, а през 2000г. - с Годишната академична награда на БАН в областта на хуманитарните науки за принос в изследването на средновековната българска култура. През 2004г. е носител на Хердерова награда. Член е на Археографската комисия към НБКМи на Международния съюз на славистите. Дългогодишен музеен работник и полеви археологс големи приноси в областта на старобългарската епиграфика. На 28 юли2010г. на остров Свети Иван, край Созопол по време на археологически разкопки в развалините на манастирския комплекс „Св. Йоан Предтеча”, открива мощи на Свети Йоан Кръстител. Реликвария с мощите на светеца е разпечатан на 1 август същата година от специална комисия.