×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Главният прокурор поиска сваляне на имунитета на Марио Рангелов
  • Прaвocлaвният cвят днec oтбeлязвa eдин oт нaй-вaжнитe дни в Cтрacтнaтa ceдмицa - Вeлики чeтвъртък
  • ЕС се отказа от идеята да забрани вноса на руски втечнен газ
  • Жан-Клод Ван Дам желае да посети Русия и да стане посланик на мира
  • Поне 50 загинали и над 100 изчезнали в трагедия с лодка в Конго
  • Арестуваха пиян актьора Хайли Осмънт в американски ски курорт
  • Близо 1000 патрула ще са на терен в пиковите часове на празниците
  • Депутатите гласуват втория вот на недоверие към кабинета "Желязков"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кабинетът бави 20 млн. лв. за заплати в университетите


Кабинетът бави 20 млн. лв. за заплати в университетите
снимката е илюстративна
26 Април 2022, Вторник, 11:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Проблемът е, че тези пари са обвързани с новите правила за атестация, които тепърва ще се пишат, смятат преподаватели

Напрежението сред университетската гилдия расте - не само заради плановете на просветното министерство за обединение на вузове, но и заради готвените от МОН нови правила за атестация на преподавателите, въвеждането на които ще бъде условие те да си получат обещаните допълнителни 20 млн. лв. за 2022 г. Именно заради това обвързване висшите училища все още са в неведение кога ще могат да разчитат на тези средства, предвидени по принцип за повишаване на заплатите. Някои се опасяват, че това няма да стане дори до края на годината - ако например се обжалва начинът, по който се отпускат парите, пише вестник Сега.

Казусът

Допълнителните 20 млн. лв. за вузовете бяха извоювани от синдикатите и вузовете, когато се обсъждаше законът за държавния бюджет за 2022 г. Идеята бе те да се използват за увеличение на основните заплати на преподавателите. В преходните и заключителни разпоредби на закона за бюджета обаче депутатите приеха текст, според който въпросните пари ще се предоставят на държавните вузове като субсидия за издръжка на обучението (в която влизат заплатите - бел. ред.), след като критериите за атестиране на академичния състав, записани в правилниците им, се приведат в съответствие с нова методика на МС. Те следва да се разпределят "въз основа на получената комплексна оценка за качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда, по професионални направления за всяко висше училище". 

Точно срещу тези текстове обаче негодуват преподаватели - не само защото това ще забави получването на допълнителните пари, но и защото обвързването на средствата с нови критерии за атестация, които МС тепърва ще пише, според тях погазва автономията на висшите училища - при положение че критериите за атестация по закон се приемат от самите висши училища във вътрешните им правилници, а не от МС. 

 

Намесва ли се държавата в академичната свобода?

Проф. Веско Панов от ТУ-София се обръща към институциите с апел да сезират КС, тъй като смята, че текстовете противоречат на Конституцията и закона за висшето образование, според които висшите училища се ползват с академична автономия. Той цитира чл. 57 на ЗВО, според който само академичната общност има право да оценява приноса на членовете си, като за това те подлежат на атестиране. Според този текст оценяването и атестацията се извършват по предварително оповестени показатели и критерии, определени в правилниците на висшите училища. Те задължително включват 5 компонента - доколко преподавателят изпълнява норматива за учебна заетост, разработил ли е нови семинарни и/или лабораторни упражнения, каква е научната му продукция, ръководи ли докторанти и т.н.

Според него законът несъмнено делегира право на вузовете сами да решават какви ще бъдат критериите за атестиране на преподавателите им и изключва правото на държавата да се меси в този "специфичен и изискващ познаване на учебно-преподавателската дейност процес". "Всяка намеса на основание норма на подзаконов нормативен акт, каквото би била осъществена чрез цитираната методика, която препраща към бъдещ, несъществуващ все още акт на МС, представлява опит да бъде заобиколен закона за висшето образование, който предвижда всички изисквания относно компонентите на правилата за атестиране да бъдат определени в закон", казва той. По думите му за да може изпълнителната власт да съставя подобни методики, които да инкорпорира нормативно в акт на МС, следва първо да се промени законът за висшето образование и в него да се разреши държавата да определя критериите за атестация, които след това вузовете да вписват в правилниците си. (По подобен начин например е уреден въпросът за разпределянето на парите от такси и от субсидията за издръжка за отделните звена на университетите - в закона е записано, че приносите на отделните звена се определят според методика на Академичния съвет, която обаче се разработва по методически указания на министъра на образованието).

"Създаването на паралелен ред за дофинансиране на вузовете, основан на изпълнение от академичния му състав на изисквания, свързани директно с академичната работа на преподавателите, е изключително опасно явление. Държавата има право да осъществява контрол върху дейността и финансирането на висшите училища, но границата на извоюваните с демокрацията права на университетската общност тук са прекрачени. Подобна методика де факто ще се превърне в средство за упражняване на контрол върху работата на академичния състав, защото ще обвърже финансирането, от което се формират трудовите възнаграждения, с несанкционирана от закона намеса на изпълнителната власт", счита проф. Панов. Според него затягането на правилата за атестация е логично и достойно, но подходът следва е друг, най-малкото защото преподавателите трябва да знаят достатъчно рано по какви критерии ще бъдат оценявани, за да могат да приведат и дейностите си съобразно тях. 

Кога вузовете ще си получат 20-те млн. лв.?

Темата бе повдигната и от бившия министър на образованието Красимир Вълчев на заседание на просветната комисия, който попита наследника си акад. Николай Денков кога университетите ще получат обещаните допълнителни средства. Той припомни и срока, записан в закона за бюджета, до който МС, по предложение на образователния министър, трябва да приеме критерии за атестиране на преподавателите (т.е. новата методика) - 30 април 2022 г.

Министър Денков призна, че срокът няма да бъде спазен, но според тълкувание на юристи той е само пожелателен. По думите му самата методика за атестация ще бъде оповестена скоро - до 30 април, като ще се даде един месец за общественото й обсъждане.

"Имаме неработещи механизми за контрол на системите за акредитация на висшите училища и за оценяване на дейността на преподавателите. Те работят така, че всички са отличници, а това не отразява реалното състояние, което показва голяма разнородност в качеството. Трябва да изградим наново тези системи за контрол, за да може висока оценка да получи този, който преподава на високо ниво", посочи министър Денков. По думите му 20-те млн. лв. ще се разпределят, след като имам подобна добре програмирана система за контрол, която ще направи реална диференция между преподавателите. Според него този принцип не противоречи на академичната автомония и е по-добре първо да се подготви ефективна контролна система, която да бъде приета към 15-20 май, вместо сега да се прави "недоносче". Висшите училища след това следва да променят правилниците си в съответствие с методиката.

Имайки предвид, че за това са нужни поне 2 месеца (още повече в разгара на кандидатстудентската кампания), най-оптимистичната дата средствата да достигнат до вузовете изглежда август-септември. Някои преподаватели обаче се опасяват, че и до края на годината няма да си получат средствата поради възможно обжалване на новите критерии за атестация, които според тях ще паднат в съда именно заради обвързването им с допълнителните 20 млн.лв.  

"Комплексната оценка за качеството е за висшето училище. А атестацията е индивидуална. В случая са смесени двете неща. Всички искаме по-добрите преподаватели да получават повече, но как оценяваме например един асистент, който току що започва работа, не може да го оставим без стимул", коментира още преподавател. 


В категории: Просвета


2
Коментара
Направи гръмко признание
Направи гръмко признание 17/04/2025, Четвъртък 20:03 0
Флагман.БГ Взрив в "Ергенът"... Взрив в "Ергенът"... 17/04/2025, Четвъртък 19:40 0
Каза тежката си дума
Каза тежката си дума 17/04/2025, Четвъртък 19:24 0
Флагман.БГ Може ли да повярвате, че е на 56? (СНИМКА) Може ли да повярвате, че е на 56? (СНИМКА) 17/04/2025, Четвъртък 18:33 1
Унгария забрани гей парадите
Унгария забрани гей парадите 17/04/2025, Четвъртък 17:35 1
2
Коментара по темата
2.
Двамата канадски
26.04.2022 15:06:36
0
1
Двамата канадски шмекери така ще ни оберат накрая , че има да гледаме тъпо.
1.
Саша
26.04.2022 15:03:28
0
1
Кокорчи какво ги прави тия пари, за нищо няма, а само кредити дърпа, крайно време е прокуратурата да го провери.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Направи гръмко признание Направи гръмко признание Фарниев отклонява оферти на държави, за да остане треньор на ЦСКА Подарък ли е за БСП и Путин отказа да продадем реакторите на Украйна? Подарък ли е за БСП и Путин отказа да продадем реакторите на Украйна? Така защитаваме националните си интереси, уверява Жельо Бойчев и доказва, че аргументите за отхвърляне на проекта за АЕЦ „Белене“ са неактуални  Каза тежката си дума Каза тежката си дума Олимпийският и европейски шампион Магомед Рамазанов счита, че ще се разбере с федерацията по борба, иска дългосрочно да помага на България и като треньор Разтърсващ случай: Задържаха 13-годишен за... Разтърсващ случай: Задържаха 13-годишен за... Много неприятна ситуация в България Пропагандата на ЛГБТ - отиваме ли там, откъдето другите се връщат Пропагандата на ЛГБТ - отиваме ли там, откъдето другите се връщат Ето защо Департаментът на САЩ анулирал субсидия от 1,7 млн. долара за дигиталната програма за медийна просветност Be MediaWise в България Родният спорт се тресе: Отсякоха, че Гриша Ганчев е... Родният спорт се тресе: Отсякоха, че Гриша Ганчев е... От централата по борба са категорични, че Ганчев е в миналото й като фактор! Той обаче е финансов благодетел на ЦСКА, а "армейците" при мъжете в борбата май са най-силният клуб в страната изобщо За Гергьовден кметът Иван Алексиев обявява 2 почивни дни за учениците от Поморие За Гергьовден кметът Иван Алексиев обявява 2 почивни дни за учениците от Поморие Така децата ще почиват от 1 до 6 май включително Кои улици ще се ремонтират в ЦГЧ на Бургас и ж.к."Възраждане" през тази година Кои улици ще се ремонтират в ЦГЧ на Бургас и ж.к."Възраждане" през тази година След мащабната работа през последните години в ж.к. „Възраждане“ и Централната градска част, обновяването на ключови улици продължава с пълна сила Синоптик: Най-слънчевото време по Великден ще е по Черноморието Синоптик: Най-слънчевото време по Великден ще е по Черноморието Следващата седмица валежите ще са интензивни, с гръмотевици Повдигнаха обвинение на Киряк Иванов за касапницата в Кошарица Повдигнаха обвинение на Киряк Иванов за касапницата в Кошарица Той и тийнейджърът, които били на гости вчера в дома на убития Атанас, са имали предходен конфликт с него
Може ли да повярвате, че е на 56? (СНИМКА) Може ли да повярвате, че е на 56? (СНИМКА) Американката Лопес сякаш не остарява Унгария забрани гей парадите Унгария забрани гей парадите С нова поправка в Конституцията официално се забраняват публични събития, организирани от ЛГБТ+ общности Тръмп заплашва да забрани приема на чуждестранни студенти в "Харвард" Тръмп заплашва да забрани приема на чуждестранни студенти в "Харвард" Все повече университети в САЩ се обявяват срещу действията на администрацията 19-годишна мотористка е в болница в Пловдив 19-годишна мотористка е в болница в Пловдив Пробите за алкохол и наркотици на двамата участници са отрицателни Мигрант изнасилва 5 дни жена в Италия. С какво това ни засяга? Мигрант изнасилва 5 дни жена в Италия. С какво това ни засяга? Безконтролната миграция не е обикновен проблем, тя е срив на държавността Жена избяга гола от истински ад  - изнасилвана 5 дни от нелегален мигрант Жена избяга гола от истински ад - изнасилвана 5 дни от нелегален мигрант Тунизиец без документи е арестуван за бруталното сексуално насилие Жители на Бургас ще имат възможност да поставят важни въпроси пред депутата Андрей Рунчев Жители на Бургас ще имат възможност да поставят важни въпроси пред депутата Андрей Рунчев Приемният ден ще се състои на 23 април 2025 г. (сряда) от 16:00 до 18:00 ч. ЕС публикува списък на "безопасни страни" за връщане на мигранти ЕС публикува списък на "безопасни страни" за връщане на мигранти Въпреки спада с 38% на незаконните влизания на мигранти в ЕС миналата година до най-ниското ниво от 2021 г. насам, имиграцията остава изключително чувствителен въпрос сред 27-те държави-членки на блока Върховният съд на UK: Транссексуалните не са жени! Върховният съд на UK: Транссексуалните не са жени! Дори да имат сертификат, няма да бъдат признати като дами Какво крие тази кифла от Ергенът Какво крие тази кифла от Ергенът Имала е връзка с милионер и 4 пластични операции
Доналд Тръмп за Зеленски: Доналд Тръмп за Зеленски: Байдън, Путин и Зеленски погубиха света Виц на деня Виц на деня Първа сутрин след сватбата.
Младоженецът казва:
- Скъпа, пие ли ти се кафе?
Тя усмихната:
- Да, може!
Той:
- Чудесно! Ще направиш ли и за мен, като станеш!
Виц на деня Виц на деня Апетитът идва с яденето! А зверският апетит - когато си на диета. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Обява:
"Продавам сватбени рокли, размер 42, 44, 46, 48,50, 52, 54, 56, 58. Не мога да го чакам повече принца.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори