Разиграват пациенти с електронни рецепти
Единствено фармацевтите ще бъдат облекчени, защото няма да им се налага да разчитат рецепти, както и да ги въвеждат в информационната система
Заради недомислици на здравното министерство животът на болните, на които се изписват медикаменти с бели рецепти ще се превърне в истинско премеждие, прогнозираха медици и хора от пациентски организации пред “Труд”. Причината е премахването на хартиените рецепти от 1 май и заместването им с електронни. Много от специалистите - предимно професори и доценти не работят със здравната каса и не възнамеряват да вземат новия софтуер за електронни рецепти. Те ще продължат да предписват лекарства на хартия, а грижа на болните ще е да намерят друг медик, или да отидат при джипито си, за да им пусне електронна рецепта, увериха доктори. И припомниха, че повечето лични лекари ще искат да им се плаща за този тип услуга. Като пример дадоха разпечатването на сертификати за ваксини, за които джипитата искаха по 10 лева.
Илюзия е, че пациентът може да се обади на личния си лекар и той да му предпише по електронен път лекарствата, коментираха джипита и дадоха пример с лекарствата, които здравната каса плаща изцяло или частично. От февруари миналата година те се изписват само по електронен път на всеки три месеца. Т. е. на всеки три месеца пациентът ходи при джипито, реди се на опашки и чака да му пуснат е-рецептата.
Медици попитаха и как точно колегите им от Спешна помощ ще пускат е-рецепти. “Ще носим компютри, таблети или телефони, свързани с Националната здравна информационна система, недоумяват от Асоциацията на работещите в спешна помощ”.
От пациентски организации обясниха, че мнозина болни си вземат лекарства от други европейски държави, където понякога в аптеките услужливо им търсят аналози. Чужденци правели същото в България. Това се налагало когато медикаменти изчезнат от нашия пазар, или има забавяне в доставките им. Най-често става въпрос за лекарства за онкоболни и трансплантирани. След премахването на хартиените рецепти това става невъзможно.
“Досега хронично болните ползваха рецепти по шест месеца и по-дълго. Максималният срок на електронните е 3 месеца”, коментира пред “Труд” един от бившите шефове на здравната каса Димитър Петров, който бе и зам.-министър на здравеопазването по времето на Стойчо Кацаров. Петров припомни, че и миналата година имало подготовка за премахване на хартиените рецепти от 1 юни, но било отменено заради очаквания хаос. Той обясни, че много от лекарите няма да могат да изписват е-рецепти, тъй като частните им практики не са свързани със здравната каса. Според него целта на премахването на белите рецепти била да се спре даването на медикаменти и най-вече на антибиотици, без да се предписани от лекар в аптеките. “Това е правилно, но проблемите пред които ще бъдат изправени пациенти и лекари са много повече”, категоричен бе Петров. От въвеждането на е-рецепти печелят единствено фармацевтите, защото няма да им се налага да разчитат рецепти, както и да ги въвеждат в информационната система, категорични са лекари.
Анкета в сайта на Български лекарски съюз показва, че 92% от участвалите искат оставането на хартиената рецепта, паралелно с електронната.
От “Информационно обслужване” съобщиха, че откакто през февруари миналата година реимбурсираните лекарства се предписват само с е-рецепта са регистрирани 15 милиона такива рецепти. Оттам коментираха и че е имало дни, в които са пускани по 90 000 такива рецепти.