Да замразят ли заплатите заради инфлацията? Пеканов прогнозира повишаване на безработицата
Мерките срещу високите цени трябва да са насочени към най-уязвимите хора, каза той
Не е добре да се замразява минималната работна заплата, защото като се вдигне най-ниската, се повишават всички трудови възнаграждения. От друга страна обаче не трябва вървим към пълно компенсиране на загубата на реалната покупателна способност, тъй като това ще доведе до още един рунд на покачване на цените, коментира в „Денят започва“ по БНТ бившият служебен вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
Политическата ситуация в парламента остава изключително конфликтна, а при тази икономическа обстановка, когато трябва да се търси много фин баланс, е много трудно, добави той.
Затова експертът съветва мерките срещу високите цени да са насочени към най-уязвимите слоеве от обществото.
Проблемът е че в България няма достатъчно добра социална система, която да таргетира хората, които се нуждаят от социални помощи, добави той.
Пеканов прогнозира, че през втората половина на годината Европейската централна банка ще вдигне лихвените си проценти, което ще доведе до повишаване на лихвите на частните банки, до намаляване на кредитите и повишаване на безработицата. Това обаче е единственият инструмент за намаляване на инфлацията, поясни той.
Основният фактор, на който се дължи повишаването на цените в Европа, е геополитическата ситуация, която предизвика повишаване на горивата и газа и проблеми с доставките, обясни бившият министър.
„България няма какво да направи, освен да компенсира загубата на покупателна способност за някои групи. Паричната политика ще започне да се затяга. Между 6 месеца и една година е времето, нужно, за да може пазарът да се успокои“, добави той.
„Таванът на цените не е добра мярка, защото намалява стимулите производството да се разширява. Повишаването на цените показва, че има недостиг на стоки и е добре да се произвеждат повече. Всяка мярка, която е всеобхватна и засяга повечето групи хора, не е добра, защото има регресивен характер“, обясни експертът.
„Подкрепям намаляване на ДДС, но само на някои видове стоки. Трябваше по време на пандемията да бъдат поети разходите за наеми на ресторантьорите, а не да им се помага чрез ДДС. Това не доведе до поевтиняване, защото търсенето на тези услуги беше високо и нямаше никакъв стимул на бранша да намалява цените“, добави той.
Според него, ако има диференцирано ДДС, може да не поскъпват толкова бързо стоките, но това носи загуби за бюджета, което не е голям проблем, тъй като приходите се повишават заради инфлацията и има достатъчно пари в хазната, за да се компенсират най-уязвимите хора.
Пеканов призова депутатите да започнат да изпълняват реформите, заложени в Плана за възстановяване и устойчивост, за да може да започнат и плащанията по него. Той приветства планирания преход към зелена енергия, който би оскъпил енергоносителите в краткосрочен план, но в дългосрочен ще доведе до енергийна независимост, от която и България, и Европа се нуждаят.
Заплатите НЕ са ниски, а някой хора живеят над възможностите си.
Момента за журналистите от сайта е идеален, за да направят една тема- МИТ или РЕАЛНОСТ са ниските заплати в БС.
Ако сложат и една анкета с няколко отговора на сумите, които се получават, ще се изненадате.
Лично аз, не познавам хора от моето обкръжение, дори и по далеч-да кажем съседи, които да получават по малко от 1500-1600 лева-чисто.
Не казвам, че тази сума е много, напротив, но МИТА за заплатите от 800-900 лв. в Бс, е нищо повече от МИТ.
АКО твоите доходи ти се струват големи - превеждай ги обратно в бюджета :) НЕ гледай в чуждото канче :) Киро с радост ще ги олапа :)
Защо ли? Ами просто е. Гледам пред Йоги, опашка за месо. Агнешко по 19 лева кило...Значи народа има пари.
На магистралите задръстване. При 3 лева бензин. Значи народа има пари.
На границите,опашки. Значи пари има народа.
Тъй,че сваляйте заплатите,че да се УпраЙм.
'Аз също не съм съгласен с това, че се вдигат само минимални пенсии, минимални заплати и т.н.'
АМИ значи сме в един отбор.
НЕ може само минималните ставки да се вдигат и да се раздават пари на калпак.
ВСЕКИМУ - НЕГОВОТО!
А цените у нас са по-високи от средните за ЕС. Просто се изнася евтино, а на вътрешния пазар се продава скъпо. Така се случва, когато има обръчи от фирми, които задушават икономиката.
Чакайте бе, останалите работещи и плащащи данъци къде сме в случая?..
Май само за хората на пенции и социалки се мисли???