При вот през април: ГЕРБ-СДС с 25,9%, а ПП с 23,8% от гласуващите
34,1% от пълнолетните българи заявяват, че не биха гласували, сочат данни на "Галъп"
Ако изборите бяха в средата на април, отново щеше да се случи оспорвана битка между двете главни формации в страната. Сред основните играчи обаче този път щеше да бъде и „Възраждане“, сочи моментна снимка на електоралните нагласи на "Галъп интернешънъл болкан".
ДПС, БСП и ДБ биха били принудени да разчитат на допълнително укрепване на твърдата си подкрепа, вместо на електорална експанзия, а формации като "Има такъв народ" и ВМРО биха получили моментно "втвърдяване" на електоратите, вероятно заради популярната тема със Северна Македония.
Известно присъствие запазва и формацията на Мая Манолова.
В парламента биха влезли същите седем формации, както сега. На база всички потенциални гласоподаватели, малко по-добри още изглеждат шансовете за победа на "Продължаваме промяната", но при тренд на продължаващо "свиване на ножицата" с ГЕРБ-СДС.
На база реални очаквания за гласуване обаче ГЕРБ-СДС вече се оказва с по-добри изгледи от ПП. По-малките партньори в коалицията като че ли са прекъснали инерцията на следизборно разколебаване и в последните три месеца по-скоро в различна степен укрепват на своите нива на подкрепа.
С месеците "Продължаваме промяната" е засегната от стандартната ерозия на подкрепа в хода на мандатите на управляващите формации в годините, задълбочена от неблагоприятните международни обстоятелства, и вече се движи на нива от 16% от всички имащи право на глас (16,1% този месец), след като преди време стоеше по-скоро около 20% от всички имащи право на глас.
С 14,4% от всички имащи право на глас ГЕРБ-СДС запазва твърди нива. Когато обаче се погледнат данните сред онези, за които твърдо може да се очаква да гласуват за някоя партия или коалиция, ГЕРБ-СДС има 25,9%, а ПП – 23,8%.
Ситуацията прилича на онази преди изборите от есента на миналата година, когато ГЕРБ имаше по-твърдата подкрепа, а ПП разчиташе на мобилизация на не толкова лоялния си, но по-широк в потенциала си, електорат. Сега обаче тенденцията е по-скоро към разколебаване на този електорат и тепърва ще трябва да се следи дали създаването на партия ПП ще послужи като мобилизиращ фактор. Затова и към традиционно публикуваната в извънизборна ситуация картина на нагласите сред всички, имащи право на глас, важно е да се анализира и картината на нагласите сред онези, които са декларирали, че със сигурност ще гласуват.
ДПС запазва традиционните си нива – 7,2% от имащите право на глас и 10,6% сред потенциалните гласуващи.
Традиционната висока степен на вярност, макар и сред намалял електорален корпус, прави така, че БСП е на символична дистанция след ДПС сред „твърдите“ привърженици – 10,3%.
С 5% на база всички имащи право на глас у нас обаче БСП остава по този показател след ИТН – които показват симптоми на спиране на ерозията на подкрепа и имат 6,5% от всички. Подкрепата за ИТН от друга страна обаче не е твърда и това ги оставя по-назад в класацията сред онези, за които наистина се очаква да гласуват – със 7%.
Там ИТН са изпреварени и от „Възраждане“ (7,9% подкрепа сред „твърдите“). „Възраждане“ е и единствената формация, която продължава да отбелязва ръст. Ако сред всички, имащи право на глас, партията на Костадин Костадинов преди два месеца имаше 2,5%, сега вече се ползва с подкрепа от 4,4%, а вероятно има и известен „скрит“ вот.
Последната формация в парламента, ако изборите бяха днес, би била „Демократична България“. Коалицията има 3,5% потенциална електорална подкрепа сред всички, имащи право на глас, но сред онези, които наистина биха гласували, подкрепата е 4,5%, т.е. над бариерата.
Бариерата се смята именно на база гласуващи, а не на база всички имащи право на глас. Известно е, че ДБ успява да мобилизира подкрепа обикновено буквално в последните дни и часове на вотовете. Така че бъдещите изгледи вероятно са по-добри от моментната картина.
Под бариерата пък остават ВМРО и „Изправи се“, които имат около 1% подкрепа от всички, на са с различна степен на „твърдост“: ВМРО има този месец 2,1% сред „твърдите“ гласоподаватели, а формацията на Мая Манолова – 1,2%. Вероятно, моментната „твърдост“ при ВМРО идва от коронната им тема с Македония.
34,1% от пълнолетните българи заявяват, че не биха гласували. Няколко процента биха предпочели различни по-малки формации (но с ниски нива на убеденост в сигурността на вота), или пък опцията „Не подкрепям никого“. Малцина са обаче онези, които наистина биха излезли да гласуват и отбелязали „Не подкрепям никого“
Изследването е независимо. Вълната на интервюиране бе сред 809 пълнолетни българи, между 31 март и 8 април – чрез пряко лично интервю с таблети сред двустепенна извадка на случаен принцип, представителна за пълнолетното население на страната. Възможно отклонение: ±3.5% при 50%-ови дялове. 1% от цялата извадка е приблизително равен на 54 хил. пълнолетни българи.
Тати носи, мама меси, да живей, живей труда!
Ако си намериш работа, ако и когато се изучиш, може и да разбереш цената на хляба!
Промяната донесе глад и инфлация!
Само малоумници и безделници, на родителска издръжка може да се радват!
По псувните ще познаете кой е №1, защото сравняват цените от преди 1 година!
Да ви еба промяната и променителите долни!
Никога повече гр0б!
Не случайно България е единствена в Европа и от малкото по света, която гласува с Венецуелски машини!!!
Браво на Нинова, че иска премахване на монопола на машините на Мадуро!!!
Реално разликата не е 2-3% а над 15%
в полза на ГЕРБ!
Никой вече не харесва джендърите и родата им!
Чао бамбино,сорри!
Те не се понасят в правителството, борят се за едни пари и назначения на роднини и приятели, очакват хората да ги харесват!
Само тъпунгери, заслепени от злоба, могат да се радват, че ГЕРБ не е на власт!
Гащници с претенции, че са ново начало и очакват някой да им закърпи скъсаните кюлоти!
Не виждат ли, че Простите се оправдават, че ГЕРБ им пълни розовите кюлоти....
Оставка и затвор!
Говеда малоумни! Винаги правите една и съща грешка! Правите едно и също, а очаквате, да се случи нещо различно! За кое ново гласувате ,бе, европрайдаджийски кретени, за новия римингмайстор на Козяк! Тъпаци малоумни!
Цялата политическа измет трябва да бъде съдена за престъпления против Република България!
Страх ги е че клоаката ще пресъхне и ще останат на сухо.
Сега е на ход!
Да посети Борисов и да му се извини,
като го помоли да поеме пак управлението на държавата!
Тролчетата на Лорер са в потрес, кой ще им плаща за писаниците....
Ще се строи магистрала до Банкя, защото в момента се затруднява движението от приходящи да се мазнят на Бойко Победоносец!