БНБ: Инфлацията ще расте, цените скачат, ще станем по-бедни през настоящата година
Планът вече е одобрен от ЕК, но пък първите плащания по него ще тръгнат едва през есента
Инфлацията в края на годината може да достигне 15,2%, като вероятността за това е 60%, посочват от БНБ в новата си макроикономическа прогноза.Според базисния сценарий на Централна банка нивото в края на годината ще бъде 9,6%, но има много голяма вероятност да е значително по-високо, като основна роля за това ще имат цените на ток, газ и петрол.
Припомняме, че и финансовото министерство ревизира прогнозата си за годишната инфлация за 2022 г. до около 10%. Най-голямата кредитна институция у нас пък УниКредит Булбанк в последния си макроикономически доклад назова цифрата 13%, която на мнозина прозвуча шокиращо. Сега БНБ качва още, пише Епицентър.
Преходът към въглеродна неутралност в държавите от ЕС и заявените намерения на тези страни да намалят зависимостта си от внос на енергоизточници от Русия водят до висока степен на несигурност пред прогнозата за инфлацията, посочват експертите от БНБ. Според Централната банка храните и енергийните продукти ще имат най-голяма роля за високата инфлация.
Отчитат се съществени рискове за по-силно нарастване на цените спрямо базисния сценарий. Тези рискове са свързани главно с повишение на цените на суровините на международните пазари спрямо заложените в текущата прогноза. Други рискове произтичат от възможни промени в регулираните цени на електроенергията, ВиК услугите и топлинната енергия за битови потребители с оглед на същественото поскъпване на енергоизточниците, което все още не е отразено в тези цени. След изтичането на моратораиума в края на март цените не бяха пипнати. Експертите обаче вещаят скокът да е в обичайния регулаторен период, тоест 1 юли.
Прогнозата на БНБ е заплатите през 2022 г. да нараснат с 9,6% в резултат от по-високата инфлация и задълбочаващия се недостиг на работна ръка. Но дори и при базовия сценарий инфлацията ще бъде колкото е ръстът на заплатите, тоест няма да станем по-богати. А при по-висока инфлация от 15,2% реално тя ще изяде ръста на заплатите и ще станем по-бедни през настоящата година.
Базисният сценарий на БНБ предвижда ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната през 2022 г. да се забави до 2,1%, при очакван ръст от 3,7% в предишната прогноза от декември. По-малкият ръст на икономиката ще се дължи на по-малко увеличение на потреблението и на свиване на износа, обясняват специалистите.
Съществен риск пред прогнозата на БНБ произтича от възможното по-бавно усвояване на средства по европейските програми и изпълнение на инвестиционните проекти от Плана за възстановяване и устойчивост. Планът вече е одобрен от ЕК, но пък първите плащания по него ще тръгнат едва през есента.
Дизела при нас беше 1,60 лв/л...
Известно е, че дизела излиза от Лукойл на около 70 ст/л, останалото в цената са акциз и ДДС ...+маржа на бензиностанцията ...
Сега петрола е 100 долара за барел...
Значи и Лукойл следва да продаде дизела на 1,40лв/л , двойно демек...
Ще нарастне и ДДС-то върху по-голямата цена...
Акциза е същия , защото е на литър ...
Следва цената да е с около 80 макс 90 ст по-висока от миналогодишната или най-много до 2.50 лв/л..
Кой прибира останалите 60-70 ст/л горница от цената на сегашния 3,20 дизел?
Правителството по едно време беше върло озадачено как Лукойл си формирал цените ?
Явно все още е озадачено?
На мен лично ми е все тая , ако инфлацията в строитеноите материали стигне 20% или спре на 2%, просто аз няма да строя...
Който ще строи, ще го усети най-много!
Но цените на "малката потребителска кощница" или ежедневните неща , купувани от всеки, са важен фактор!
А там инфлацията е далеч по-висока от "предполагаемите" 7 или 9% ....!