Раздор в управляващата коалиция, Гюров скочи на Каримански
В концепцията му липсват действия и стъпки към приемането на България в еврозоната, каза оттеглилият се кандидат за шеф на БНБ
Получи се сериозна битка за управител на БНБ, която за съжаление доведе до разцепление в управляващата коалиция, призна председателят на Парламентарната група на „Продължаваме промяната“ Андрей Гюров пред бТВ.
След като водещият на „Тази сутрин“ Златимир Йочев го пита защо е оттеглил номинацията си за поста в народната банка, депутатът изтъкна, че от партията му са дали заявка, че са влезли в управлението с каузи и точно заради това са издигнали кандидатурат за гуверньор, тъй като това било важно за държавата.
„Нашето желание бе от самото начало да има единна кандидатура, но за съжаление не бяхме подкрепени в зала и се стигна до този резултат да имаме две номинации. Винаги сме поставяли отговорностите над постовете и затова на този етап решихме, че изтеглянето на кандидатурата е правилния ход. Така ще дадем шанс да се стартира нова процедура – да се намери личност в консултации, както в коалицията, така и в останалите политически сили“, заяви Гюров.
Целта е да се намери обединяваща кандидатура, която да получи ясен мандат за бъдещето на централната банка, добави той.
Водещият обаче изтъкна, че коалиционните другари на „Продължаваме промяната“ от „Има такъв народ“ не оттеглят кандидатурата на опонента му Любомир Каримански.
„Оставяме това в ръцете на нашия коалиционен партньор. Видяхме, че Каримански не успя да спечели подкрепата на останалите политически сили, които са част от коалицията. Всъщност всички три партии без ИТН няма да подкрепят тази кандидатура. Оставаме на нашите партньори да преценят дали този важен пост за държавата трябва да бъде решен от гласовете на опозицията“, добави депутатът.
„Нямаме проблем с професионализма на господин Каримански. Притеснява ни, че той идва от българския банков сектор, на това не се гледа с добро око за един управител на БНБ“, подчерта той.
Гюров отбеляза, че в концепцията на Каримански са липсвали действия и стъпки към приемането на България в еврозоната.
Нещата, които ние поставихме в центъра на отговорностите за следващият мандат на управителят на БНБ, са свързани с борбата с корупцията, прането на пари, с предотвратяването на проблеми с натрупване на рискове в системата, подчерта той.
"Нужни са активни действия за приемането на България в еврозоната, а това не бяха неща, които са залегнали в програмата и в концепцията на Каримански. Ако бяха споменати, те не са в основните приоритети и това са причините, поради които подкрепяме нова процедура за намиране на кандидат, които ги поставя в центъра на неговата концепция", заяви Гюров.
След като водещият го пита дали са имали доказателства или съмнения за репутацията на Каримански, парламентарният водач на „Продължаваме промяната“ каза, че не иска да коментира професионалния му опит.
„Асен Василев хвърли сянка за това по-рано, а Елена Бориславова заговори за това, че българският народ не трябва да изживява второ КТБ, намеквайки за някои спорни моменти в биографията на кандидата за шеф на БНБ", заяви Златимир Йочев.
"Единственото нещо, което опозицията успя с много усилия да изрови в моята биография, е за това дали дисертацията ми е надлежно регистрирана. Явно не са успели да намерят нищо по-съмнително в моя професионален опит. Затова съм доволен и благодарен на колегите, повдигнаха въпроса, за да може дисертацията ми в оригинал да е налична в тази система", сподели Гюров.
„Ние не подлагаме на тест коалиционните си партньори, а разчитаме на тяхната отговорност и им даваме шанс да вземат правилното решение в този момент. Ако ИТН държат да продължат със своя кандидат за управител на БНБ при положение, че останалите три коалиционни партии не го подкрепят, това ще е лош знак, особено при гласуване на опозицията за него", добави той.
"Това ще значи създаването на една нова коалиция. Оставаме на „Има такъв народ“ да преценят дали това е правилната посока, в която държавата трябва да се развива“, заяви председателят на ПГ на "Продължаваме промяната".
Той уверява, че няма политически рекет от страна на "Продължаваме промяната" и връзка между избора на управител на БНБ и проблемът с разплащанията за пътните строители от МРРБ.
Тошко Йорданов от ИТН обяви, че извършвате политически рекет, уточни Йочев, а оттеглилият се кандидат за шеф на БНБ отговори, че всички дискусии били проведени пред обществото и от самото начало от „Продължаваме промяната“ били показали, че в съглашения не участват.
Всеки може да прецени кой в случая упражнява политически рекет, заяви Гюров.
Вчера министърът на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов каза, че цял бранш е станал заложник на избора на управител на БНБ, припомни водещият, а събеседникът му отговори, че между двата случая нямало връзка.
„Това, което се случва, е, че имаме един огромен наследен проблем в управлението и поддръжката на пътищата и това става през годините. Само през последните две в „Автомагистрали“ има сключени договори без обществени поръчки, без прозрачност и конкуренция за близо 2 млрд. лева, от които 950 млн. лева са изплатени предварително“, заяви Гюров.
„Трябва да направим така, че фирмите, които поддържат тези пътища, да могат да продължат своята дейност и да им бъде заплатено за извършеното. Освен това съществуват сключени договори, за които има допълнително 520 млн. лева, които трябва да бъдат отпуснати и това, което трябва да направим, е да видим защо тази дейност е нужно наистина да бъде одобрявана от Народното събрание, т.е. решението на Министерския съвет първо ще отиде в Правната комисия, за да се изкажат специалистите“, обясни той.
„Когато тези средства бъдат изплатени от регионалното министерство, ние трябва да го направим по най-прозрачния възможен начин, за да гарантираме, че парите няма да потънат в „черни“ или в партийни каси, а ще бъдат заплатени за реално извършена дейност. Затова ще внесем редакционна поправка в решението, което бе представено от Министерския съвет, за да може всички плащания от МРРБ да стават след надлежна проверка от антикорупционната комисия“, подчерта депутатът.
Той сподели, че е изгледал видеопосланието на министъра на културата Атанас Атанасов. „Беше ми изпратено от мои приятели. Като човек, който го познава доста добре, ми е известен неговият начин на комуникация и как той отговаря на съответните въпроси, които се повдигат към него. Не можах да разбера реакцията в социалните мрежи спрямо видеото. Това е изказ на един млад човек, които благодари на своите приятели“, коментира Гюров.
Не виждам нужда да подава оставка на този етап, каза още той.
:))
Твойто не се губи!
При управител на БНБ, различен от подкрепения от герб-дпс-итн, ще стане ясно, че банката е фалирала и държавната помощ е открадната.
За заемане на ключови постове в държавната йерархия от хора без опит, без достатъчно квалификация, без изградени политически възгледи и идеологически подредена ценностна система.