В Несебър пропищяха от агресивните гларуси, искат да извършват санитарен лов
Хищната и всеядна птица е в свръхпопулация, пречи на всички, категорични са местните жители
Да не извърши санитарен лов на гларуси в Несебър. Това предлага Валентин Зайков, местен жител, администратор на групата "Обществен съвет Несебър". Той направи и допитване в социалната мрежа, за да усети какви са нагласите на съгражданите му. Над 60 % са съгласни за контрол над популацията, докато други 15-ина процента предлагат да се събират яйцата на гларусите и унищожават.
Малко известен факт е, че гларусите живеят до 35-36 години, успяват да се адаптират във всякакви условия и са доминиращ вид, който вече унищожи популацията на врабчета в Бургас, а от доста време нападат и гълъби.
Ето какво пише Валентин Зайков по темата:
"Тази “любима”, морска птица, е в свърхпопулация от години. Миналият сезон започнаха да кацат по масите на ресторантите, в чиниите на хората. Имаше и нападения над хора и малки деца със сладоледи, пици, сандвичи, разхождащи се по улицата. Свръхпопулацията е проблем. Голям проблем! Това е хищна, всеядна птица.
Възрастни хора от Несебър казват, че не помнят такова чудо. Да ти кацат по масите и да нападат хора. Гладът ги тласка. Туристи ги хранят. Но най-лошото е, че държава, община и граждани не правят нищо по въпроса.
Както всяка година има санитален лов на диви прасета, вълци, чакали, така трябва да има и на врани и чайки, в частност - гларуси (сребриста чайка). И в миналото е имало санитарен улов на гларуси. При свръхпопулация община Бургас е задължила всеки ловджия да представи по две птици. Иначе за контрол на популациите, Взимали са им яйцата. Заменяли са им яйцата с кокоши такива, пробивали са ги с пирон, за да мътят нещо, иначе снасят отново.
Тази птица живее 35-36 години, а може и повече. Само аз ли разпознавам това като проблем? Не самите гларуси, а свръхпопулацията им."
Флагман.бг е писал по този проблем през годините, вижте линковете:
С тяхната популация какво да правим - отстрелване, да им чупим яйцата или редуциране по химически път?
- Сребриста чайка (Larus argentatus)
и
- Жълтокрака чайка (Larus cachinnans)
Та разговорното Гларус идва от латинското Larus