Армения и Азербайджан се разбраха за преговори
Двете страни са в десетилетен спор за сепаратисткия регион Нагорни Карабах
На 6 април президентът на Азербайджан Илхам Алиев и премиерът на Армения Никол Пашинян се срещнаха в Брюксел с посредничеството на ръководителя на Европейския съвет Шарл Мишел. Срещата между тях продължи повече от четири часа. Първите преговори в този формат се проведоха на 14 декември миналата година, предава ТАСС.
Ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел нарече тристранната среща с лидерите на Азербайджан и Армения "продуктивна", като отбеляза, че е взето решение за започване на конкретен процес за мирни преговори, предава lupa.bg.
"Току-що имахме прекрасна и много продуктивна среща с (президента на Азербайджан Илхам) Алиев и (арменския министър-председател Никол) Пашинян. Стабилността, сигурността и развитието в Южен Кавказ са изключително важни за Европейския съюз. Затова ние се ангажираме да подкрепяме всички положителни усилия, мерки за установяване на доверие и постигнахме голям напредък тази нощ, което означава, че заедно решихме да започнем конкретен процес за мирни преговори, да подготвим възможно мирно споразумение и да решим всички необходими елементи за това споразумение", каза Мишел в интервю с репортери, коментирайки резултатите от тристранната среща с президента на Азербайджан и министър-председателя на Армения в Брюксел, цитиран от агенция "АзерТадж"
Той каза още, че е постигнато споразумение във връзка със съвместна комисия за определяне на границата между Азербайджан и Армения.
Ръководителят на Европейския съвет изрази увереност, че тристранната среща "е направила важна стъпка в правилната посока". "Разбира се, това не означава, че всичко е решено. Това обаче означава, че сме постигнали напредък, защото разбираме по-добре кои са важните елементи, за да постигнем възможно най-бързо устойчиво споразумение, за да намерим общ знаменател, за да се гарантира мир, сигурност и стабилност в целия регион", подчерта той.
Припомняме, че Армения и Азербайджан са в десетилетен спор за сепаратисткия регион Нагорни Карабах, който се намира в рамките на Азербайджан, но е под контрола на етнически арменски сили, подкрепени от Армения след края на сепаратистката война там през 1994 г.