Пролетно почистване на дома – пълно ръководство
Изберете облачен ден за почистването на прозорците или го направете във време когато слънцето не грее директно върху тях
Пролетното почистване е традиционна стъпка за освежаване и преподреждане на дома. То включва премахване на всички излишни вещи, подреждане на шкафовете и гардеробите и основно почистване на всички зони в жилището. Полезни съвети за ефективно пролетно почистване от Дом и градина:
Етапи на пролетното почистване
Прозорци
Изберете облачен ден за почистването на прозорците или го направете във време когато слънцето не грее директно върху тях. В противен случай стъклата ще изсъхнат твърде бързо и ще се появят ивици.
Почистването може да направите със специални препарати за стъкла или с домашни средства. С помощта на чистачка за прозорци и избрания препарат, почистете стъклото и след това полирайте със суха кърпа без власинки. Ако желаете да почистите прозорците без химикали, използвайте 2 супени лъжици лимонена киселина на прах, добавени към 1 литър вода. Разклатете добре и прехвърлете в спрей бутилка. Не пропускайте да почистите и дограмата. Отстранете грубите замърсявания с ръчна четка, след това с влажна гъба и препарат почистете рамките.
Килими, пердета и щори
Освен стандартното почистване на килима с прахосмукачка, желателно е поне два-три пъти годишно, той да бъде изпран. Може да опитате да направите това вкъщи с четка и подходящ препарат или с перяща прахосмукачка. Но ако не разполагате с голяма тераса или двор, където да оставите килима да изсъхне, ви препоръчваме да се възползвате от фирма за пране на килими.
Пердетата и текстилните щори също трябва да бъдат изпрани. Перете на ниска температура и програма за деликатни тъкани и ги закачете още влажни за да не се намачкат. Може да използвате ютия с парогенератор за да ги изгладите, но бъдете много внимателни с температурата.
Алуминиевите щори може да измиете в банята с душа и сапунен разтвор или с парочистачка.
Мебели
Забършете праха по дървените и гланцирани мебели и други твърди повърхности. Използвайте препарат според материалът на мебелите. Естественото дърво може да полирате веднъж годишно със специална вакса. Тапицираните мебели е добре да почистите и изперете с перяща прахосмукачка или да се доверите на фирма, която работи с такъв уред. Същото важи и за матраците. Дълбокото им почиства поне веднъж годишно, ще ги предпази от акари и ще удължи живота им.
Уреди
Пролетното почистване е идеален момент да се погрижите за вашите уреди. Почистете основно пералнята, съдомиялната машина, сушилнята, хладилника, кафемашината, готварската печка. Почистете филтрите на абсорбатора и климатика. Направете и стандартната годишна профилактика. Със специална четка и влажна кърпа забършете праха от радиаторите.
Подове и тавани
Почистете ги първо с прахосмукачка като правилото е да се движите от тавана към пода. Подовите настилки след това се нуждаят от влажно почистване, което може да направите с готов препарат и подходящ уред или с парочистачка и без химикали.
Банята
Почистете основно банята като започнете от най-мръсните зони. Използвайте подходящ дезинфекциращ препарат. Не пропускайте да изчистите и фугите. За тях също може да използвате готов продукт или да си направите домашен такъв като смести равни части оцет и сода за хляб и добавете малко топла вода. Трябва да се получи гъста каша. След това със стара четка за зъби и домашния препарат изтъркайте фугите. Добре е след като фугите изсъхнат да нанесете върху тях импрегнатор, който ще предпази от образуването на плесен.
Кухнята
При основно почистване на кухнята, определено ни чака доста работа. Освен всички домакински уреди, трябва да почистим работния плот, гърбът на кухнята, мивката, сифонът. Ако има упорити мазни петна ще е нужен обезмаслител. За варовиковите отлагания може да използвате разтвор от оцет и вода. Премахнете котления камък от батерията на мивката като я разглобите, накиснете частите в оцет, изплакнете и сглобете отново. Повечето части на различните уреди могат да бъдат измити в съдомиялната машина, а останалото ще се наложи да измиете на ръка. Почистете шкафовете и чекмеджетата отвътре и отвън, както и дръжките. Вижте дали пантите не се нуждаят от смяна или от смазване.
Детската стая
Освен стандартното ежеседмично почистване на детската стая, прегледайте играчките и ученическите пособия. Отстранете или поправете всичко счупено, а ненужното – изхвърлете. Изперете плюшените и текстилни играчки, а твърдите почистете в банята със сапунен разтвор. Почистете книгите и учебниците с мека четка за прах.
Терасата
Подгответе терасите за новия сезон като ги почистите с прахосмукачка, моп и препарат или уред с пара. След това може да извадите външните мебели и аксесоари, както и растенията в саксии, ако още не сте го направили.
Килера и гардеробите
Всички шкафове и гардероби се нуждаят от почистване и подреждане поне два пъти годишно. Пролетта е идеалното време да се заемете с тях. Сортирайте дрехите и всички вещи и изхвърлете ненужните неща. Почистете рафтовете и гърбът на мебелите с миркофибърна кърпа и универсален препарат или разтвор от топла вода, лимонов сок и няколко капки етерично масло от лавандула или портокал. Оставете вратите отворени за да се проветрят и да изсъхнат добре, след като наредете нещата отново. В гардероба може да поставите торбички с лавандула, които ще придадат свеж аромат и ще държат насекомите далеч.