Очаква ни трудна година, инфлацията удря по капиталовата програма
Искаме да решим много проблеми, но всичко е поскъпнало, а няма откъде да вземем средства, освен от перо "Строителство", каза кметът на Камено
Жельо Вардунски влиза в третата година на втория си мандат в Община Камено. Тя се очертава да е изключително тежка. Вардунски и екипът му са изправени пред сериозно предизвикателство - необичайната за последните 20 години инфлация, съчетана с политически нестабабилната обстановка. Заради това управникът на Камено приложи консервативния подход при подготвянето на бюджета - без излишни рискове, без нови дългове и балансирана капиталова програма. Разговаряхме с него преди днешната сесия, на която бе приета макрорамката на Общината за 2022 година.
Приеха бюджета на Камено за 2022 - балансиран и без тегленето на заеми
-Г-н Вардунски, преминавате през трудна година – токът и горивата поскъпнаха, три месеца нямаше държавен бюджет. Как се справяте?
-Много трудно! Цените на всичко се повишават – не само на тока и горивата, ами и на храните, на транспорта, издръжката на училища и детски градини. За щастие има и някои добри новини, колкото и малко да са те. Не мога да не изразя задоволството си от решението на правителството детските градини да бъдат безплатни. В Камено и досега бяха безплани, но пък се поемаха от бюджета на общината, сега ще очакваме субсидия от държавата. Това е малка глътка въздух за нас. Трудно е да работиш в тази ситуация. Заради това заложихме и на консервативен бюджет, без поемането на излишни финансови рискове. Ако се налага ще го актуализираме през годината. Моля се само инфлацията се укроти.
-Каква е рамката на бюджета за 2022 година?
-17 млн.лв. Увеличени са капиталовите средства от държавата и допълващата субсидия, но това увеличение се изяжда от инфлацията. Ще опитаме да се справим с наши средства, за съжаление всичко се компенсира с по-малко строителство и облагородяване на населените места. Днес кметовете на селата бяха при мен и е нормално всеки от тях да иска нещо хубаво да се случи през годината. Много ми се иска и на мен, но няма да е толкова лесно, защото всичко е поскъпнало и то сериозно. Например за януари 2021 г. платихме 28 000 лв. ток, тази година сумата е 65 000 лв. – почти тройно. Вярно е, че имахме приспадане, което обаче съвсем не беше достатъчно. Апелирам правителството и народните представители да обърнат внимание на общините, защото ние реално харчим за ток средства, които са предвидени за населението като социални нужди – детски градини, социални домове, улично осветление и т.н. Не виждам защо общините трябва да плащаме ток по промишлените тарифи.
-Кои са приоритетите в капиталовата програма?
- Става въпрос за 4,5 млн.лв. Приоритети са ни асфалтиране на няколко участъка. Един от тях е пътят към с. Черни връх, откъдето минават и жителите на с. Полски извор. Той се нуждае от основен ремонт, защото е в окаяно състояние. Предвидили сме и ремонти в селата. Имаме проблем с отопление на поликлиниката, защото използваме един котел и някъде по веригата изглежда има пробиви и загуби. Трябва да подменим отоплението в някои от детските градини, например тази в с. Черни връх, която сега разширяваме. Това са основните неща, които си поставяме задачата да изпълним на 100%.
-Кои пера ще бъдат редуцирани заради инфлацията?
-Строителството! Няма откъде другаде да вземем средства. Хубаво е, че се вдига и минималната заплата, но това на нас, например, ще коства около 300 000 лв.
-Разчитате ли на средства от Европейския съюз?
-Категорично ще разчитаме. Участваме по доста програми, но там също имаме голям проблем. За пример давам ул. „Георги Кондолов“. Количествено-стойностната сметка (КСС) е изчислена през 2017 г., бяхме резерва – сега сме одобрени и имаме средства в размер на 1.2 млн.лв. При пазарни консултации с със строителни фирми обаче получаваме прогнозни суми в размер на не по-малко от 1.4 млн. Имайте предвид още, че става въпрос основно за асфалтиране и подмяна на тротоарни плочки. Там сме в такова положение, че играем на търгове, в които никой не участва заради скочилите цени на строителните материали. Същата е ситуацията с депото за зелени отпадъци. Пуснахме обществена поръчка и никой не се яви. Там трябва да добавим около 80-100 хил.лв.
-Имате ли ресурса да запълните дефицита и най-важното имате ли законово право да го направите?
-Имаме право да го направим, но ако изкараме за там 300 000 лв., ще имаме проблеми с други части от бюджета.