Зеленият сертификат убива туризма, хотели зоват да отпадне и туристическата такса за бежанци
Сезонът ще е много труден, ако войната в Украйна продължи, коментира заместник-председателят на БХРА Веселин Налбантов
Хотелиери от Слънчев бряг призоваха за отпадане на зеленият сертификат за чуждестранни туристи и на туристическата такса, която трябва да плащат за всеки украинец с временен статут за закрила. Пред NovaNews те споделиха, че се очаква много тежък сезон и предложиха да се запази мярката 60/40 за подпомагане на бранша.
„Сезонът ще е много труден, ако войната в Украйна продължи. Ние бяхме обнадеждени от информация за отпадане на всички мерки, но ако зеленият сертификат остане, това ще е смърт за туризма ни, защото при конкурентите ни от Турция, Гърция, Хърватия ще отпадне и коронавирусът там ще се приема като обикновен грип“, каза заместник-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Веселин Налбантов.
Колегите му от региона настояват държавата да се погрижи да получат нови финансови помощи, които да компенсират инфлацията и загубите, които са следствие войната в Украйна.
„Настояваме мярката 60/40 да се запази. Без нея ще ни е много трудно да успеем не само да подготвим хотелите. Част от персонала държим целогодишно, а другите ги наемаме през април и тези служители са на работа до средата на октомври. За този период настояваме помощта да се отпуска, но без рестрикции“, каза пък хотелиерът Христо Чапкънов.
„През миналата година мярката реално я имаше, но през юли, август и септември изобщо не можехме да кандидатстваме“, припомни той.
„Ние изхранваме бежанците от Украйна, а плащаме и туристическа такса за тях. Парите, които се отпускат от държавата, са крайно недостатъчно на фона на разходите за електричество, почистване, храна и т.н. Затова апелираме в хотелите, които са приели бежанци, таксата да отпадне“, заяви хотелиерът.
Първите туристи в Слънчев бряг се очаква да пристигнат още за Великден. Заради войната в Украйна обаче, хотелиерите по Южното Черноморие не са оптимисти, защото по думите им за поредна година ще им се наложи да работят, за да оцелеят, тъй като много от клиентите им избирали съседни на България дестинации, уточни кореспондентът Цеца Алексова.
"В момента всички пазари са на „Стоп” с резервациите. Като преди конфликта с Украйна вървяха много добре ,бяха стигнали нивата на 2019, основно пазар Чехия.Тази година отново разчитаме на Чехия, Полша, Великобритания се завръщат като резервации, Израел също", обясни председателят на Регионална туристическа камара – Бургас Деляна Цонева.
Борис Минчев, който е мениджър на хотел, споделя, че резервациите са спрели към този момент, поради военния конфликт между Русия и Украйна.
Той и колегите му са категорични,че инфлацията им пречи да определят цени на пакетите, които предлагат на своите гости.
"Срещаме огромно затруднение във формирането на цените. Ние не знаеме какво ще бъде положението и няма как да кажем сега и на хората си „ ама вижте сега, пригответе си там по някоя жълтичка, за да бъде покупателната стойност нали уеднаквена", посочва Румен Мончев. Той е член на УС на Съюз на собствениците – Слънчев бряг.
"Със вдигане на цените на основни продукти всяка една доставка при нас пристига със нова, по-висока стойност, което прави много трудно и невъзможно ценообразуването на крайния продукт", каза още Цонева.
Към момента повечето хотелиери опитват да задържат повишението на цените на пакетите да не надхвърли 10 %. Някои обаче не са оптимисти.
"Ръстът е между 20 е 30%. Това се влияе както от цените на горивата, електроенергията, но и на хранителните продукти", допълва Цонева.
Хотелиерите не изключват вероятността ваканционните пакети, платени на ранни записвания, да бъдат актуализирани.
"Твърдо ценообразуване има и към момента, но всички сключени договори и договори, които предстоят да се сключат, ще са клаузи за актуализация, анекси, ако тази ситуация продължи повече, отколкото би трябвало. За съжаление разходите станаха европейски, а цените български", категоричен е Минчев.
Затова от бранша настояват за продължаване на помощта от държавата.
Деляна Цонева признава, че помощта наистина е била глътка въздух за бизнеса и разчитат, че 60/40 е добре да бъде продължена и през този летен сезон, защото наистина се очаква да бъде много труден. Тя се надява и помощта от 35 евро на седалка в самолета да се запази, за да се стимулират полетите от другите държави.
Бизнеса е трудно нещо и който го може го може, който не се справя не става за бизнесмен.
А бежанците никой не е карал хотелите да ги приемат и да ги обслужват като туристи, сега трябва да им платят туристическия данък!
Ако в България се направи това, с кеф ще се работи, ще имат стимул и персоналите да се кланят на клиента. Ама то за да го разберете, трябва да имате малко повече информация за икономическите процеси.
Не мога да разбера как двете са свързани помежду си по някакъв начин.
Сертификатът е бизнес, а не начин за защита.