Войната в Украйна повиши търсенето на имоти под наем, цените в Бургас скочиха с около 20%
Групи от притятелски семейства искат да са съседи по квартира, за да си помагат взаимно, това допълнително повишава цените
Елена Параскова е брокер на недвижими имоти от Бургас. Има преки наблюдения на пазара от последните 5 години, работи с фирма „iBROKERS”, която съществува от над 10 години. Разговаряме с нея заради настъпилата рязка промяна в пазара на недвижимите имоти във връзка с продължаващите военни действия в Украйна и бежанския поток от там.
- Г-жо Параскова, има ли промяна в имотния пазар, откакто започнаха военните действия в Украйна?
- Такава има най-вече на пазара с наемите. Има три типа наемодатели – такива, които виждат изгодата от това, че има огромно търсене и съответно повишиха нивата на наемите; други, които категорично отказват да отдават имотите си на украинци. Да, за съжаление има и такива; има и наемодатели, които просто се усмихват, запазват неутралитет сякаш и казват: „По-добре е да дойдат други клиенти“. Всичко това е следствие на краткосрочността на договорите, които се търсят от украинците.
- Може ли да се говори за спекула с цените на наемите и по ваши наблюдения с колко са „скочили“ нагоре те?
- Не бих била толкова крайна да кажа, че има спекула, но със сигурност се наблюдават не толкова добри тенденции. Наемите в града – в основната част на Бургас, са скочили с около 20%. В кв. Сарафово този ръст е дори по-голям. Там това е обяснимо – дължи се на непосредствената близост на квартала с летището и курортите, както и заради факта, че самото населено място е малко по-курортно ориентирано.
- Над 7000 са регистрираните в Бургаска област украинци, избягали от войната. Какви имоти търсят те?
- Наблюдаваме различни търсения. Има украинци, които търсят висок клас имоти, но и такива, които търсят по-нисък клас. Те обаче имат домашни любимци и в сравнително малко жилище искат да влязат максимален брой хора. Това се оказва пречка, защото собствениците трудно го приемат с оглед на амортизацията на имотите им, която би настъпила.
- Виждаме една тенденция сред бежанците в Бургаско – те смятат, че войната ще приключи скоро и ще могат да се върнат възможно най-бързо у дома си. В този смисъл те търсят имоти под наем за кратки срокове. Обикновено обаче отдаването под наем е обвързано с едногодишен договор. Създава ли проблем това?
- Имотите действително се отдават под наем за срок от 1 година при сключване на договора. Както повечето хора знаят, има и депозит, който се плаща предварително и действа като гаранция за спазването на срока на договора. Нормално е хората да очакват, че случващото се в Украйна, в родината им, ще приключи много бързо. Нормално е да искат да се върнат у дома. Наистина обаче се получава така, че основно те искат да наемат за кратки срокове – основно между 3 и 4 месеца. При сключване на договора, когато наемодателят чуе, че въпреки едногодишния срок, намерението на намателя е само за 3-4 месеца, това създава недоверие. Много е вероятно в рамките на следващите до 6 месеца, всички бежанци да си тръгнат.
- Идват ли украинци, които вече притежават имоти в Бургас и региона.
- Не са голям процент от новодошлите, които са собственици на имоти тук. Те са били тук от миналите години, някои от тях не са си тръгвали дори – просто са били в България, когато е започнала кризата.
- Споменахте, че има наемодатели, които категорично отказват да отдават имотите си на украинци. В този смисъл има ли достатъчно имоти, където тези хора все пак могат да бъдат настанени под наем в Бургас и региона?
- В Бургас има достатъчно имоти, които да се отдават под наем. Много от тях вече са отдадени, дори безвъзмездно. Има хора, които предоставиха своите жилища без да търсят финансова облага, в името на доброто. Те обаче не са голям процент.
- Освен в Бургас, на други места търсят ли се имоти – например в Айтос, Сунгурларе, Камено?
- Не, поне аз нямам такива наблюдения. Търсенето е само по Черноморието. Като алтернатива на Бургас се приемат Равда, Несебър, Слънчев бряг. Има и конкретни търсения за Несебър, Поморие, Созопол и т.н.
- Какъв е профилът на украинските семейства, които пристигат в България – това, което е по ваши наблюдения? Мъже има ли и задържат ли се?
- Много малко мъже идват. Основно се касае за жени с деца, често с тях има и по-възрастни роднини. Тези от мъжете, които идват тук, не са с украински паспорти. Тоест те са граждани на други държави, които имат съпруги и деца от Украйна, живели са на адрес там и просто бягат от ситуацията.
- Има слухове, че някои украинци били много претенциозни по отношение на това къде да бъдат настанени. Говори се, че дори избягват държавните бази, осигурени с тази цел в Слънчев бряг и Обзор например. Как се обяснява това и какви всъщност са предпочитанията?
- Не бих казала, че са претенциозни. Просто имат по-високи очаквания за това, което наемат. По отношение на въпросните бази за настаняване – нямам преки наблюдения, защото хората, които работят с нас и с тях ходим на огледи, не се интересуват от такъв тип настаняване. Те определено търсят да получат максимално добро жилище на максимално добра цена. Изглежда имат очаквания, че в България се живее по-лесно и може би смятат, че за цената на наема те трябва да получат по-качествено жилище.
- Като заговорихме за цени – какви всъщност са те за двустайно или тристайно жилище? Какво предлага пазарът за украинците?
- Сложно е да се отговори на такъв въпрос, просто защото има най-различни имоти. Има такива, които са ремонтирани, има и неремонтирани, с различни квадратури и т.н. Доскоро жилищата в центъра например – един от най-търсените райони – бяха около 450-500 лв. за двустайно. Сега, след началото на създалата се в Украйна ситуация, цените започват от 550 лв.и стигат до около 650 лв. а същите жилища.
- С каква валута плащат украинците? С гривни?
- Българският пазар изисква всички разплащания да се случват в левове и до момента нямаме случай това да е било проблем за някой от украинците. Всички разплащания, преминали през нас, са се случили именно в български левове. Това е най-малкият проблем.
- Има и други слухове – че голяма част от украинците искат групово да отидат на определено място. Например няколко приятелски семейства да се настанят в определен район на определен квартал, за да са близко едни до други.
-Това е вярно, точно така е. Хора, които се познават, искат да наемат имоти в близост. Това съответно се отразява на цените. Когато се засили интересът в една и съща област, тоест търсенето е повече – цените скачат. Нормално е собствениците да виждат възможност за някаква изгода от това.
Станимир Рагевски - Предприемач
Ще мога ли да си взема гарсонка в Меден Курник или ще трябва да събера още?
Кой лъже?
Макар, че им давам макс още 5 до 10 години на тея ръждясали железа и сценария ще е същият
КОМПЕТЕНТНИТЕ ПО ДОЛУ ГО НАПИСАХА. КОЙТО РАЗБИРА......ДА ПОМИСЛИ. ДОПЪЛВАМ КОЛЕГИТЕ: СТАНОВИЩЕ НА ЕЦБ ЧЕ В Р.БЪЛГАРИЯ ИМОТНИЯТ ПАЗАР СТАВА РИСКОВ. ТОВА Е ОТ ПРЕДИ ВОЙНАТА. ИЗВОДИ.....???
БАНКЕРИТЕ ЗНАЯТ КАКВО СЛЕДВА, НО И ТЕ КАТО БРОКЕРИТЕ АГИТИРАТ КУПУВАЙТЕ, ТЕГЛЕТЕ ИПОТЕКИ И Т.Н. ЗА РАЗБИРАЩИТЕ НЕ Е ТАЙНА, ЧЕ ИМОТНИЯТ ПАЗАР ВСЪЩНОСТ Е ИПОТЕЧЕН ТАКЪВ. ЗА ТОВА ОБАЧЕ Е БЕЗ ПОЛИТИЧЕСКА И ИКОНОМИЧЕСКА СТАБИЛНОСТ БЕЗ РАБОТНИ МЕСТА, ОСОБЕНО В ПРОИЗВОДСТВОТО, БЕЗ НОРМАЛНИ И РЕАЛНИ ДОХОДИ, НЕ СТАВА. ПРЕДИ ПАЗАРА ДА СТАНЕ БАЛАНСИРАН И ПРОГНОЗИРУЕМ, ЩЕ ИМА СТРЕС И СПЕКУЛА. НЕКА ВСИЧКИ: КУПУВАЧИ, ПРОДАВАЧИ, БРОКЕРИ, БАНКЕРИ И СТРОИТЕЛИ СЕ ЗАМИСЛЯТ......! УСПЕХ.
"Всичко това е следствие на краткосрочността на договорите, които се търсят от украинците."
Така че в следващите месеци, всичко ще си дойде на мястото и цените ще се нормализират, бъдете сигурни. Както някой спомена по-долу, основния лихвен процент също ще се вдига и ще допринесе за спада в цените.
В сметките дори не слагам и кризата в икономиката и очертаващата се стагнация в световен мащаб. И моя съвет към продавачите е да продават в момента, защото пазарната логика сочи че ще има спад.
Вече се забелязва спад в цените на имотите! Особено в Бургас се очаква да има понижение на цените в размер на 20-25%.
От два месеца наблюдавам цените на няколко жилища в Бургас, като на едното вече два пъти му намаляват цената, а на другото един път, но с около 10%.
Разбира се, цената им все още е сериозно надценена и не бих купил, но продавачите бих ги посъветвал да продават веднага, докато цените още са в пика си и да изпреварят поевтиняването.
Големият спад се очаква след няколко месеца, когато руснаците успеят да дойдат в България и започнат масово да продават. А те ще продават, можете да бъдете сигурни! Особено засегнати ще са Лазур, Зорница, Изгрев и ЦГЧ.
Та моят съвет към продавачите е- продавайте веднага на сегашните цени, а към купувачите- изчакайте до края на годината, когато цените ще са се понижили до адекватни равнища!
А забравих и за фактора "повишаване на ОЛП", който вече е факт в много страни и се очаква скоро и в България, което още повече ще допринесе за спада в цените на имотите!