Депутат вади устна заповед до бургаския митничар П.Куртев, пита защо се спира износът на тор и зърно
Напрежението е и на Кулата, и в Бургас, и в Русе, и във Видин, навсякъде, обяви Иво Атанасов
Депутат и то от управляваща партия извади нови данни за „устна“ забрана за износ на стоки, свързани със земеделието. Иво Атанасов от „Има такъв народ“ постави проблема във вторник пред парламентарната Подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите.
На въпроси на народни представители отговаряше заместник изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) Георги Димов. Те бяха свързани основно с проблемите на пазара на горива.
Депутатът Иво Атанасов обаче обяви: „Агенция „Митници“ е към ресорното министерство – Министерство на финансите. Имам обаждания не във връзка с горивата, а във връзка с други стоки от Южна България от производители. На какво основание се забранява оформянето на митнически документи за износ, примерно, през Митница „Бургас“. Изпратиха ми, мога да Ви го покажа: „Важно, изключително важно – да не се оформят документи за износ на зърно и тор. Веднага информирайте П.Куртев“, който и да е този. Сигурно може и да е шефът на митницата.“
Атанасов попита: „На какво основание се връчват протоколи за себестойност на тези производители от Южна България, след като още не е приключена финансовата 2021 г. и хората работят по приключване? А Вие сам знаете, че определянето на една себестойност отнема време. И след като казахте, че не е работа на НАП контрол върху размера на цените, на какво основание се връчват тези протоколи за определяне на себестойността и какви стъпки ще предприемете за избягване на тези за мен недобри практики от страна на държавата по отношение на бизнеса?“
Иво Атанасов обяви, че преди един час цената на маслодайния слънчоглед в Румъния била 1100 евро, а борсовата цена на суровото олио в Амстердам - 2900 евро.
„Най-вероятно НАП няма да се занимава с тези въпроси, но на какво основание с устни разговори се спира износът. Напрежението е и на Кулата, и в Бургас, и в Русе, и във Видин, навсякъде“, обясни депутатът.
Георги Димов отговори, че НАП и „Митници“ са самостоятелни и независими една от друга структури, макар и двете да са под шапката на министъра на финансите.
Освен това той не бил запознат с казуса и нямало как да коментира – най-малкото било некоректно и нехигиенично.
Иво Атанасов обаче отвърна: „Връчването на протоколите за определянето на себестойност на дадена стока се извършва от НАП. В момента НАП поставя всички производители под мониторинг. НАП са навсякъде, при всички производители.“
„Така е“, призна Георги Димов. Той обясни, че през 2014 г. с решение на Министерския съвет е създадена Главна дирекция „Фискален контрол“ към НАП.
Тя била ситуирана във всяка една точка, където има граничен контролно-пропускателен пункт. Там служители на НАП осъществявали контрол 365 дни в годината.
Следяли се всички товари, които влизат и излизат.
„Национална агенция за приходите през „Фискален контрол“ е на граничните пунктове не от вчера, не от миналата седмица, а от 2014 г. Проверяват се документи, проверява се произход на стоката, проверяват се камиони. Не напразно, най-вероятно сте запознати, в България по отношение на зърното има обратно начисляване точно защото преди години беше забелязано, че се извършват доста сериозни данъчни измами“, каза г-н Димов.
За НАП зърното било рискова стока.
„Тя попада в обхвата на „Фискален контрол“. Нищо необичайно за момента, за нас“, добави зам.-директорът на НАП.