Ташев към шефката на Агенцията по бежанците: Осигурете ежедневно присъствие на служители в Бургас!
Имало големи опашки от украинци, бягащи от войната, а чиновниците били там само по два дни в седмицата
Бургаският депутат от „Продължаваме промяната“ Димитър Ташев поиска ежедневно присъствие на служители от Държавната агенция по бежанците (ДАБ) в местния кризисен център заради проблемите там. Това стана по време на изслушване на председателя на ДАБ Петя Първанова в пленарна зала днес. Тя бе извикана в Народното събрание заради кризата с украинските бежанци.
„Живеем в динамични времена на военни и хуманитарни кризи. Политиката на една държава към бежанците определя и нейните ценности. А конкретните мерки и действия, които предприемаме за нуждаещите се, определя нас като общество. В светото писание се казва: „Защото огладнях и ме нахранихте, ожаднях и ме напоихте, странник бях и ме прибрахте.“ Имайки предвид, че ние сме 15 години в Европейския съюз, а Украйна е в Европа, ние подаваме ръка на европейски граждани“, каза Димитър Ташев.
Той, изглежда, не остана доволен от изложението на Петя Първанова.
„От Вашия отговор аз не чух нищо за търсещите помощ граждани на Украйна. На 5 март посетих кризисния център в град Варна и там нямаше лица от Държавната агенция по бежанците, които да съдействат на търсещите помощ. В тази връзка моят въпрос е как ДАБ участва в механизма, координиран на ниво Министерски съвет за подкрепа на бягащите от войната в Украйна, които са пристигнали в България. И като народен представител на област Бургас и следейки работата на кризисния център там отблизо – има големи опашки от украински граждани, които желаят да придобият статут на база на това, че вашите служители са там само два дена в седмицата. И подвъпросът ми е – може ли да се осигури ежедневно присъствие на ваши служители там“, попита Ташев.
Той заяви, че изпратил имейл на Петя Първанова на 9 март, но все още нямал отговор.
Тя обясни, че по силата на заповед от 4 март 2022 г. оперативна координационна група с шест междуведомствени работни групи отговаря за предоставяне на международна или временна закрила на бежанците.
„Да, на 5 март във Варна все още нямаше никого, защото ние тук обсъждахме и уточнявахме всякакви възможни правни, административни, организационни и други мерки, които трябва да се предприемат, за да може да заработи ъпгрейдваната система АИС „Бежанци“, за да може да се вземат решения, които да направят възможно регистриране на граждани, желаещи временна закрила още на границата в пунктовете за първоначален прием; както и да могат да се подготвят документи, които имат нужда от изменение“, обяви г-жа Първанова.
„Колегите, които идват в Бургас да извършват регистрация, до вчера извършваха регистрация само за международна закрила. До този момент търсещите подкрепа в България искаха международна закрила, защото здравното осигуряване за лица в производство за международна закрила е по реда на българските граждани, а това, предвидено за лицата, които ще потърсят временна закрила, осигуряваше само лицата под 18 години и уязвими групи“, добави шефката на ДАБ.
Била проведена среща с Министерството на здравеопазването. Те много активно работели върху изменение на Закона за здравното осигуряване, за да изравнят правата от двата вида закрила.
Петя Първанова получи сериозни критики от депутати от управляващото мнозинство, които изказаха недоволство от нейната работа през седемте години, в които тя управлява ДАБ. Елисавета Белобрадова от „Демократична България“ дори поиска Първанова да подаде оставка.