Д-р Кристилина Илиева, специалист-ендокринолог: Над половината българи са с наднормено тегло
Независимо от възрастта, всички трябва да се стремим към нормално телесно тегло
На 4 март се отбелязва Световният ден за борба със затлъстяването. То не е само естетичен проблем – затлъстяването е метаболитно заболяване, което се дължи на прекомерно натрупване на мастна тъкан в организма. Кои са тревожните сигнали и как да се справим с проблема, разказва д-р Кристилина Илиева – специалист-ендокринолог в МЦ „Св. Николай Чудотворец“ и началник на Отделение по ендокринология в УМБАЛ Бургас.
- Д-р Илиева, как най-лесно да разпознаем затлъстяването? Има толкова много формули, по които се изчислява правилно тегло, коя е меродавна?
- Индексът на телесната маса (ИТМ) е общоприет показател, използван за оценка на затлъстяването. Той се изчислява, като се раздели теглото в килограми на ръста в метри на квадрат: ИТМ=кг/м². Нормално тегло е при индекс на телесна маса от 18,5 до 25. За наднормено тегло говорим при индекс от 25 до 30. Нагоре следва затлъстяване първа (30 - 35), втора (35 - 40) и трета степен (40 - 50). Когато индексът е над 50, вече имаме суперзатлъстяване. ИТМ не може да бъде обективен критерий при прекалено мускулести хора, а също при много високи и много ниски хора. Проблем е, че той не може да разграничава различните типове затлъстяване, които носят различен риск за здравето. Например мъжкият тип затлъстяване при жените е свързан с много по-голям сърдечносъдов риск в сравнение с крушовидния класически дамски тип. Други методи за оценка на затлъстяването са обиколката на талията, съотношение талия – ханш, както и различни видове образни изследвания, сред които компютърната томография и ЯМР.
- Променя ли се формулата с възрастта - вярно ли е, че по-възрастните хора трябва да тежат повече, отколкото са били на младини?
- Независимо от възрастта, всички трябва да се стремим към нормално телесно тегло. Отдавна е доказано, че затлъстяването не е само естетичен проблем. То е основен рисков фактор и причина за възникване на диабет и предиабет, мозъчен инсулт, дислипидемия, артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, сърдечна недостатъчност, сънна апнея, тромбоза, стерилитет, жлъчни камъни, бронхиална астма, психични заболявания, туморни заболявания с различна локализация и по-ранна и повишена смъртност. Води до намаление на физическия капацитет и възможността за самообслужване, развитие на заболявания на опорно-двигателния апарат като артрозна болест и хронична болка.
Важно е да не забравяме,че затлъстяването може да се предотврати, а с редукцията на теглото намаляват и свързаните със затлъстяването усложнения.
- Затлъстели ли са българските пациенти? При кои проблемът е по-сериозен - при мъжете, или при жените?
- Във всички страни има тенденция за увеличаване на теглото. От 1975 г. досега хората със затлъстяване в света са се увеличили три пъти. По данни от 2016 г. с наднормено тегло са 1,9 милиарда души по света над 18-годишна възраст, като 650 милиона са със затлъстяване. Около 25% от българското население е със затлъстяване, около 35% от населението е с наднормено тегло, т.е. почти 60% е обхванато от тази епидемия. Със затлъстяване са 24,3% от жените, а с наднормено тегло - 54,4%. При мъжете проблемът е по-голям: 25,5% от мъжете са със затлъстяване, а 68,9% са с наднормено тегло
- Може ли да споделите от какво в ежедневието затлъстяваме „неусетно“?
- Причината за затлъстяването най-често е комбинация от прекомерен прием на енергия от храната, липса на физическа активност и генетична предразположеност. В някои случаи причини могат да бъдат ендокринни или психиатрични заболявания, някои лекарства.
Но основната причина е поведението и по-конкретно хранителните навици и двигателната активност. Наблюдава се ръст в приема на захари, докато консумацията на полезните сложни въглехидрати и фибри се понижава. Богатите на мазнини и прости въглехидрати храни са предпочитани за консумация, защото са по-вкусни. Непрекъснатият икономически растеж, бързите темпове на индустриализация и урбанизация са свели до минимум необходимостта от извършване на дейности, изискващи физически усилия. По този начин в днешно време сме увеличили калорийния прием и намалили енергоразхода. Порочен кръг, от който трябва да се търси изход. Достатъчно е да се погледнеш в огледалото и да започнеш нещо, за да намалиш теглото си, но първо препоръчвам консултацията със специалист, за да се изключи ендокринна болест като причина.
- Как да се предпазим от затлъстяване?
- Превенцията на затлъстяването трябва да започне от най-ранна възраст, чрез изграждане на правилни хранителни и двигателни навици и осигуряване на достатъчно време за сън. . Здравословно хранене означава – разнообразно хранене. Изключително важно е при малките деца да се възпитава отрано вкус към разнообразна и качествена храна, с което се изключват висококалоричните храни. Количеството на приеманата храна да бъде според възрастта, без прехранване. Да се храним бавно, за да усетим, кога сме сити. И подходяща физическа активност, дори като бързо ходене, качване на стълби, вървене поне 30 минути на ден.
- Как най-лесно можем да постигнем оптималното за нас тегло? Има ли универсална диета, или нов режим, например модерното „кето“?
- През годините най-различни диети са ставали популярни. През последните години една от тези диети е кетодиетата. Въпреки че има своите ползи в определени случаи не се препоръчва при хора с бъбречни, чернодробни и стомашно-чревни заболявания. При всички случаи трябва да се направи консултация с лекар, специалист и едва тогава да се пристъпи към този тип на хранене. И трябва да запомним, че не всяка диета е за всеки. Всички сме различни и трябва да се намери хранителният режим, който е най-подходящ за твоето тяло.
Ключовият момент за постигане на трайни резултати е промяна в цялостния начин на живот и последователно и непрекъснато изпълнение на препоръките за хранене и физическа активност. Поддържането на вече редуцираното тегло е главното предизвикателство в програмите за контрол на теглото. Приемаме, че поддържането на теглото е успешно при покачване на тегло по-малко от 3 кг за две години, поддържане на редукцията в обиколката на талията под 4 см за същия период. Като допълнение към промяната в стила на живот, може да се използва и фармакотерапия и бариатрична хирургия.