Как да не харчим за храна повече, отколкото е необходимо
Ако ти се е случвало поне веднъж да сметнеш за несправедливо харченето на голямо количество средства за гориво на тялото, то трябва да се запознаеш с лесните начини да намалиш сумите
Независимо дали ни харесва, или не, най-голяма част от месечния ни бюджет отива за храна.
Особено ако се стараем да се храним здравословно и разнообразно, което е ключът към доброто здраве, продуктивност и повече настроение.
Това перо от финансите нараства най-вече в периодите, когато сме заети и нямаме време да сготвим вкъщи. И колкото да е вкусно и приятно някой друг да ни приготвя храна, в края на месеца забелязваме остатъка от заплатата и настава време за преосмисляне на сметките.
Ако ти се е случвало поне веднъж да сметнеш за несправедливо харченето на голямо количество средства за гориво на тялото, то трябва да се запознаеш с лесните начини да намалиш сумите.
Подготвили сме ти 8 трика, с които бюджетът ти за храна ще се понижи, а така ще ти останат и повече пари за други покупки и преживявания.
Купувай продукти от марката на магазина
Вероятно не си склонна да правиш компромиси с някои храни, когато продукти от любимата ти марка отсъстват от рафта в супермаркета. Така обаче изпускаш продукти от марките на магазините, които могат да ти спестят средства и предложат не по-ниско качество.
От “Lifehacker” отбелязват, че често продуктите от бранда на супермаркета са дело на същите производители, отговорни и за тези на големите марки.
Не купувай храни дълго занапред
Удобно е да ходиш до магазина един път седмично, но не е най-добрата идея за бюджета ти, най-вече заради купуването на храни, които се развалят преди да е дошло време да ги опиташ.
Ако не ти харесва вариантът да пазаруваш на всеки три дни, тогава пробвай със замразени зеленчуци, които издържат по-дълго време.
Не се храни постоянно навън
Когато си заета, купуването на готови храни или храненето в ресторанти е най-удобният вариант. Ако обаче искаш да намалиш разходите си за храна, ключът е в повече готвене и по-малко хапване навън.
Може да заложиш на по-малки промени като носене на кафе от вкъщи или по-големи като преосмисляне на бюджета за храна в заведения.
Не купувай храни за рецепти, по които никога не готвиш
Всички се вдъхновяваме от страхотните рецепти от видеоклипове във Facebook или снимки в Pinterest. Само че се случва в ентусиазма си да купуваме нужните продукти, а впоследствие да не ни остане време да сготвим мечтаното.
Затова следващите пъти, когато си набележиш рецепта, не купувай продуктите предварително по време на седмичното си пазаруване на храна. Дойде ли моментът да експериментираш в кухнята, отиди до магазина за конкретните продукти.
Възползвай се от намаленията
Всеки супермаркет предлага такива и по всяко време може да намериш продукти с намалена цена. Започни да преглеждаш седмичните отстъпки, а в зависимост от самите продукти може да планираш какво да е менюто ти през предстоящите дни.
Не забравяй и за картите с намаления, с които можеш да събираш точки и пазаруваш на по-ниски цени. Провери дали предлагат такива в супермаркетите наблизо, за да се възползваш максимално.
Планирай занапред
Разликата тук е, че вместо да купуваш всички храни от списъка, можеш да го използваш като план, към който да се придържаш стриктно. Старай се да не купуваш нищо извън написаното на хартия или в мобилния телефон. Така ще избегнеш импулсивни покупки като понички, на които не можеш да устоиш - още повече, когато са намалени.
Използвай пълния капацитет на фризера си
Когато видиш, че храна, подходяща за съхранение във фризер като пиле например, е намалена, купи малко допълнително количество и го замрази. По този начин може да спестиш от средствата за месо и риба. Друг вариант е да замразиш плодове и зеленчуци, ако изглежда, че няма да ги консумираш преди да започнат да се развалят.
Не купувай твърде много храна
Ако в хладилника или фризера съхраняваш повече храна, отколкото ти е необходима в действителност, има риск да я пренебрегваш и оставяш за по-късно, докато срокът на годност изтече. Затова е важно да купуваш по-необходимото и поддържаш пространството чисто и подредено. Така и ще се чувстваш по-добре, когато готвиш, и ще имаш по-добра видимост върху всичко нужно.
Източник: Edna.bg