Истински или менте на 1 март: Дида Иванова от Бургас 20 г. твори и пази жива традицията на Баба Марта
Едни плетат и изработват мартеници на ръка, а други – преопаковат китайските, за да приличат на български
Настъпи онзи момент от годината, в който всички се спират пред щандовете с мартеници, а красиво изработените украшения приковават вниманието не само на децата заради Баба Марта, но и на ценителите на българските традиции. Репортер на Флагман посети площад „Тройката“, обичайното място в Бургас, което всяка година събира търговците още в началото на февруари. Оказа се, че една част от продавачите обаче плетат и изработват мартеници на ръка, а други – преопаковат китайските, за да приличат на български.
Сред разнообразните щандове има един, който не остава незабелязан както от минувачите, така и от нас. Това е красиво подреденият стелаж на Дида Иванова, която в годините доказа себе си като пазител на традициите и истински творец. Повече от две десетилетия тя е на площада, откроява се с различни от масовите артикули и очаква своите редовни клиенти, които всяка година търсят да купят творенията й.
Талантливата бургазлийка споделя, че любовта й към приложните изкуства я мотивира да изработва своите авторски мартеници. ,,Въпреки пандемията, хората ценят ръчния труд. Искат да запазят традицията жива и предпочитат да купят малко по-скъпа мартеница, но произведена у нас‘‘, споделя Дида Иванова.
Голяма част от стоката, която обаче се предлага на пазара, не е ръчно изработена, а бива закупена от отделни пазари и се препродава. Китайски мартеници се преопаковат и се продават като български - това признават търговците.
Тази година няма увеличение на цените и те варират в зависимост от големината и украшенията им. От 20 стотинки за гривна на ръката до над 20 лева за ръчно изработена голяма мартеница. Производителите обръщат най-голямо внимание на децата, като на всеки щанд може да се намери голямо разнообразие от добре познатите анимационни герои, тик-ток идоли и спортни легенди. Може да намерите идеи за креативни подаръци като шпатула с надпис ,,най-добрата свекърва‘‘, ръчно плетени Пижо и Пенда, диадеми от червено-бели конци и кукли.
Въпреки по-високата цена на българските мартеници, клиентите ги предпочитат. Затова много търговци купуват произведени в Китай евтини пластмасови мартеници и ги преопаковат, с цел печалба. Причината да заблуждават клиентите, е в това, че се търсят мартеници българско производство – разкриват производителите