КСНС излезе със 7 препоръки към правителството и парламента за армията
Едната е още през 2023 г. разходите за отбрана да достигнат 2% от БВП
Консултативният съвет за национална сигурност (КСНС) при президента излезе със седем препоръки към правителството и Народното събрание във връзка с армията. Днес той заседава близо пет часа на тема „Рискове и заплахи за националната сигурност на Република България. Състояние на Въоръжените сили. Необходими мерки“.
Констатирано е сериозно технологично изоставане и некомплект (незапълнен щат) на въоръжените сили. Като част от причините са проблеми и с нормативната уредба.
Президентът Румен Радев обяви:
"Членовете на Консултативния съвет за национална сигурност се обединиха около следните предложения към изпълнителната и законодателната власт:
1. Изпълнителната власт да предложи, а законодателната да обсъди промени в нормативната уредба, позволяващи ускоряване на процедурите, свързани с модернизацията на въоръжените сили и поддръжката на наличното въоръжение и техника, както и преодоляване на некомплекта от личен състав и издигане на престижа на военната професия.
2. Изпълнителната власт да разработи приоритизирана, ресурсно обезпечена и съответстваща на тенденциите и развитието на съвременните технологии инвестиционна план-програма до 2032 г., съобразена с целите и плановете за развитие на въоръжените сили на Република България до 2032 г.
3. Министерски съвет да анализира възможността за актуализиране на приетия през 2017 г. Национален план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от брутния вътрешен продукт до 2024 г., така че крайната цел да бъде постигната още през 2023 г.
4. Министерски съвет да осигури финансов ресурс за поддръжка на съществуващото въоръжение и техника с приоритет недопускане загуба на способности за контрол на въздушното и морското пространство на Република България.
5. Изпълнителната власт да предприеме действия за предоляване на изоставането и ускоряване на придобиването на нова техника по вече сключени договори за модернизация на Военновъздушните и Военноморските сили, както и за стартиране на проекта за модернизация на Сухопътни войски.
6. Министерски съвет да оцени възможността за създаване на целеви инвестиционен фонд за модернизация на въоръжените сили, в който да постъпват както неусвоени в предходни години средства по инвестиционните проекти за модернизация, така и средства от приходната част на бюджета на Министерството на отбраната и
7. Изпълнителната власт да предприеме стъпки за включването на България като пълноправен член във фонда на НАТО за иновации и пълноценно използване участието в акселератора на иновации на НАТО, наречен DIANA."
И, това при положение, че е бил кадрови военен, а не цивилна гарга !