Събарят силозите на "Камбана" зад мол "Галерия", готвят терена за нов квартал на Бургас
Общинският съвет ще разисква промяната в Общия устройствен план след седмица
Бургас може да има изцяло нов квартал зад мол „Галерия“. На редовното заседание на ОбС след седмица ще се разисква проект за промяна на Общия устройствен план (ОУП), с който да смени статута на 9 парцела, с обща площ над 200 дка.
Става въпрос за бивши производствени бази, с отпаднала необходимост в промишлена зона „Север“. Те обхващат цялото пространство зад мол „Галерия“, „Практикер“ и „Кауфланд“ в ж.к.“Славейков“ и достигат до базата на „Примекс“ на ул.“Одрин“.
Преди години на основния терен работеше завод "Камбана", бивш ДИК “Маршал Толбухин". През 1998 година маслодобивното предприятие бе купено от холандската компания „Хелиън комодитис“. Тогава тя плати 5,5 млн.долара за 68% от капитала на дружеството. Обеща да запази предмета на дейност, да инвестира 23 млн. долара и да увеличи персонала от 530 на 620 души. Вместо това тегли кредит от 12 милиона долара и спря производството. Впоследствие заводът бе обявен в неплатежоспособност, а площадката се превърна в гробище за метал и пристан на крайни несретници от всички точки на страната.
В района зад мола редовно се заселват големи ромски катуни, които общината трудно успява да прогони, въпреки честите акции. Заради ромите мястото се е превърнало в отблъскващ джендем, където простосмъртен няма никаква работа.
В 200-те дка има главна улична мрежа, както и съществуващи и предвидени за изграждане според действащия ПУП обслужващи улици.
В съседство минава и железопътен път, който ще обслужва бъдещата градска железница. Изградена е и канализационна мрежа, която може да поеме битовите отпадни води от зоната и да ги изведе до главната пресичствателна станция. Съществува и водопроводна система с дебит, достатъчен, за да осигури нужното захранване. Има и ел.подстанция, както и газоразпределителна мрежа, пише в мотивите за промяна на Общия устройствен план.
Плановете са да се позволи жилищно строителство на сгради над 15 метра, кинт 5 и плътност на застрояване от 60 до 80 %. Първата крачка вече е предприета с искането на разрешение за изготвяне на проект за промяна на ОУП, на по-късен етап ще се разисква и самата промяна на устройствения план на Бургас.
Интересен въпрос е какво ще се случи със силозите, които трудно ще бъдат разрушени, защото при строителството им са използвани тонове бетон и арматура, събарянето им ще е много тежка и скъпа задача. В Австрия този тип хранилища са използвани за аткракция, в Бургас имаме вече подобен пример с две идентични съоръжения на пристанището - до жп гарата, които са част от градския пейзаж.
Идеята за урбанизирането на новата зона между ж.к."Славейков" и ж.к."Братя Миладинови" е добра, защото Бургас се задъхва от липсата на нови парцели за жилищно строителство. В по-дългосрочен план се обсъждаше разширяването на града в посока Пети километър, но там тепърва ще трябва да се изгражда инфраструктура, каквато в територията зад мол „Галерия“ вече съществува.
Терена на бившата фирма "Яна Лъскова" я чака същата участ....
Ако не се вземат кардинални мерки като Румъния с Николае и Елена Чаушеско оправия няма да има и за напред...
Наистина ли има такива баламурници да си взимат там жилища. По 20 апартамента на етаж. Народа е изперкал.
Вместо джандари и военни и тем подобни - работници. Така ще стане работа. И вие живеете тук тъпири. Днес сме ние - утре сте вие.
Какви холандци. Хванаха един холандец. Докараха го на откриването. Той каза:-Добре сме се събрали, да хапнем, да пийнем. Имаше голяма софра. После холандеца на Слънчев бряг. И по живо, по здраво в Холандия. След това акулите опоскаха Камбана и до там.