Кои са важните проекти за по-добра инфраструктура и образование в Бургас
Кметът на Бургас Димитър Николов внесе 28 готови проекта при областния управител Стойко Танков, одобриха само два
Кои са важните проекти за подобряване на инфраструктурата и образователната среда сред 28-те предложения на кмета Димитър Николов, изпратени до областния управител на Бургас Стойко Танков. Това попитахме ресорните заместник-кметове инж. Чанка Коралска - по строителството, и Йорданка Ананиева, която отговаря за образованието.
Флагман.бг узна, че само два от всички 28 готови проекта са одобрени след срещата на губернатора на Бургас с депутатите от региона. Става въпрос за доизграждането на зала „Арена“ и разширяването на капацитета на Медицинския факултет.
Днес инж. Коралска сподели, че сред предложенията една голяма част са инфраструктурни проекти и най-важните от тях са Южният обход на жк „Меден рудник“, който е свързан и с връзката на сега изграждащия се Северен обход като Западен обход на града, който ще осигури пряка връзка с Южното Черноморие и ще отклони трафика от това да влиза в града. „В момента това се случва чрез улиците „Проф. Яким Якимов“ и „Крайезерна“. Те са ремонтирани, но оттам нататък има още какво да се желае и е по-добре този трафик да излезе от чертите на града. Още повече, че по бул. „Тодор Александров“ трафикът за жк „Меден рудник“ е изключително натоварен – особено в сутрешните и следобедните часове“, каза инж. Коралска.
„Искаме да продължим изграждането на инфраструктурата в индустриалните зони. Улица „Одрин“, за която имаме проект от може би 5-6 години – готов и съгласуван, чака финансиране. То е с немалка стойност и бюджетът на Общината не може да осигури такива средства. Искаме да изградим и локал на ул. „Крайезерна“, който ще развърже обслужването на производствените терени в промишлена зона „Север“. Разбира се в ресора „Инфраструктура“ не трябва да забравяме това, което е започнато за Централната градска част и довършването на реконструкцията на улиците. Там пък изчакваме ВиК и техния цикъл“, припомни инж. Чанка Коралска.
Тя изтъкна, че ул. „Индустриална“ също е много важна за Бургас, но и там се очаква да премине първо ВиК, преди да започне ремонт. По нея се осъществява тежкото движение за обслужване на производствените терени.
Тя уточни, че за започнатите проекти от Община Бургас риск няма, защото финансирането е осигурено. От там, какво предстои, ще стане ясно като се приеме бюджета за 2022 г., добави инж. Коралска.
Йорданка Ананиева припомни, че в тези 28 проекта, предложени от кмета на Бургас на губернатора Стойко Танков, има важни и за образованието. Един от тях е новият корпус на ПМГ и ГРЕ „Г. С. Раковски“. „Построяването му ще даде възможност тези две училища да минат на едносменен режим на обучение, каквото изисква Законът за предучилищното и училищното образование. До 2023 г. всички училища трябва да минат на едносменен режим на работа, а нямам никакъв шанс двете гимназии да го направят, ако не бъде построен този корпус“, припомни Ананиева.
Другият важен проект за образованието е новата пристройка към училището в кв. Сарафово. „За радост на всички този квартал много се разшири и в него се заселват много млади хора. Там имаме проблем както с училищната инфраструктура, така и с осигуряването на нов корпус за предучилищна подготовка. В детската градина в кв. Сарафово капацитетът не е достатъчен. Пристройката на училището и новия корпус на детската градина са също приоритетни за Община Бургас проекти“, каза заместник-кметът на Бургас.
Тя припомни, че Община Бургас има готов технически проект за пристрояване на ОУ „Васил Априлов“. „За никого в Бургас не е тайна, че училищата в Централна градска част са доста натоварени с брой деца откъм прием. ОУ „Васил Априлов“ е едно от тях, СУ „Св. св. Кирил и Методий“ също. За наша радост успяхме да стартираме новия корпус там, който е вече пред завършване, но пристройката към ОУ „Васил Априлов“ също е в приоритетите ни, за да можем да осигурим и в ЦГЧ едносменен режим на обучение за всички училища“, каза Йорданка Ананиева.
Като много сериозен акцент тя изтъкна и развитието на компютърната гимназия. „Там успешно се реализира вече четвърти прием. Следващата година ще затвори цикъла в прием и ще имаме пълен набор от ученици. Там доста сериозен е интересът както от страна на децата в Бургаска област, така и от ученици от други региони. Осигуряването на допълнителен капацитет в общежития и пространства за работа на учениците заедно с фирмите в ИТ сектора е много важно за развитието на това училище“, каза заместник-кметът по образованието в Община Бургас Йорданка Ананиева.
Абе, Кралска кога ще асфалтирате улиците в комплексите. Бургазлии плащат най високите данъци в България, а си изпочупиха колите в дупките на Бургас. ВиК само копае дупки и ги оставя с години без да ги възстановят. Кмета Николов и Кралска излезте от кабинетите и се разходете по комплексите да видите мизерията на града.
Харчите пари , но не и за инфраструктурата на Бургас.