Буджакагейт или как църковни имоти на брега на морето разпалиха страстите в Созопол
Срещу църковното настоятелство е пуснат сигнал в прокуратурата, те обясняват действията на критиците си с икономически интереси
Бъдещето на два църковни имота, до далян Чайка, в Созопол разбуни духовете в курортния град. В епицентъра са бившият зам.-кмет Костадин Мархолев, корабособственикът Генко Карабаджаков и хотелиерът Ангел Симеонов.
Сагата започва преди три години, когато църковното настоятелство на храма „Св.Георги“ взема решение да предостави под наем за 50 години два терена от общо 7,5 дка на белгийска фирма. Плановете на инвеститорите са да изградят екоселище с 20-ина къщички, ресторант и басейн.
Паралелно се създава и Инициативен комитет, представляван от Генко Карабаджаков – един от най-добрите корабни брокери в региона, развиващ изключително успешен бизнес. Те настояват този парцел да запази статута си и да се построи православен храм, тъй като там е имало такъв до 16-ти век, а двама от игумените служили в него, са били избирани за Вселенски патриарси.
От името на Инициативния комитет до Флагман.бг бе изпратен смущаващ сигнал, както и факсимиле от жалбата до Окръжна прокуратура Бургас, Сливенска митрополия и Светия синод.
ВИЖТЕ ЧАСТ ОТ СИГНАЛА ТУК:
Членовете на Църковното настоятелство на храма „Св.Георги“ са били подведени от Костадин Мархолев, твърдят от Инициативния комитет.
Имената на участниците в него не са публично известни, съобщава се само това на неформалния лидер – Генко Карабаджаков, който безспорно е авторитет, не само в Созопол.
„Запознат съм с техния сигнал и имам своето обяснение. Първо, според мен, неправомерно използват името на г-н Генко Карабаджаков, когото аз много уважавам. Интересът там е изцяло икономически и е свързан с Ангел Симеонов, собственик на хотел „Анел“. Църковният имот е в съседство с неговия комплекс и той е пряко заинтересован да няма конкуренция. Заради това е тази кампания и тъй като няма как да атакуват църквата, нападат персонално мен“, каза пред Флагман.бг Костадин Мархолев. Той подчерта, че решението на Църковното настоятелство, в което членуват 7 души, е подкрепено и от Епархийския съвет на Сливенската митрополия.
Предварителният договор с белгийската фирма минал през „иглени уши“, бил многократно разглеждан от юристите на митрополията и консултанти на църковното настоятелство. Интересите на паството били защитени, категоричен е Мархолев.
Парите от наема на този парцел, щели да се използват за нуждите на църквата и да решат дългогодишни проблеми. Мархолев обаче не успя да назове точния сума, но уточни, че е покачваща – според етапността на строителството и експлоатацията на комплекса. Той изрази готовност да покаже цялата документация.
В имота, според плановете на инвеститора, ще има храм, който да се използва от миряните, обеща Костадин Мархолев. Според него целият интерес към този имот е необясним и започнал, след като в Созопол, се разчуло за плановете на църковното настоятелство през 2018 година.
„Хората ме срещат по улиците и казват: "Направи много за църквата в последните 30 години, помогна да върнат имотите, защитаваше интересите й. Не заслужават всичко това, което сега се стоварва върху главата ти". Може би са прави. Истината е, че го направихме с добри помисли, съвестта ми е чиста! Решението не е персонално мое, а беше единодушно, на целия колектив и подкрепено от Епархийския съвет на Сливенската митрополия. Искахме да осигурим стабилни приходи за църквата в дългосрочен план“, допълни Мархолев.
СОЗОПОЛИС-бариера-НИКАКЪВ ДОСТЪП до нос Колокита и частен засипван плаж в скалите!!
Скандално!!