Суперкомпютър пресъздаде историята на Вселената
Компютърният модел проследява времето от Големия взрив насам
Учени обявиха, че са създали най-точната симулация на Вселената до момента. За целта те са използвали суперкомпютър, с който са създали точен модел на цялата история на Вселената от Големия взрив до наши дни, съобщава онлайн изданието DigitalTrends.
Международният екип от учени е използвал суперкомпютъра COSMA, който е в Университета на Дърам. В компютърния модел са включени 130 млрд. симулирани частици, като е обхваната зона в размер 600 млн. светлинни години около Земята.
Целта на симулацията е да визуализира различни процеси в развитието на Вселената, да помогне за изучаването на тъмната материя, включително и как тя се струпва в определени райони. "Симулацията показва последствията на законите на физиката върху тъмната материя и космическия газ през 13,7 млрд. години съществуване на Вселената", казва Карлос Френк, един от ръководителите на проекта, предава vesti.bg.
Алгоритъмът е създаден чрез опита от други подобни разработки. Астрономите от много време имат компютърни модели на определени райони близо до Земята. Новият модел покрива целия Млечен път, както и няколко близки галактики, включително Андромеда, като за основа е използван стандартният модел в космологията за студената тъмна материя.
Използвайки познатото до момента, компютърният модел показва развитието на Вселената от Големия взрив до днес. Ако учените са сбъркали във фундаменталните си разбирания, то моделът щеше да покаже различни резултати от това, което се вижда във Вселената в момента.
Компютърният модел обаче не показва отклонения и е пресъздал правилно структурите на всички галактики, които са включени в него. Френк казва, че това е обнадеждаващ знак, че учените са на прав път в разбиранията и опознаването на Вселената.
Следващата амбициозна цел на учените е да разберат какви са процесите, които са довели до Вселената във вида, в който я познаваме. "Симулирайки Вселената, се доближваме до разбирането и каква е природата на произхода ѝ. Проектът изгражда важен мост между десетилетия теории и реални наблюдения", казва Стюарт МакАлпин, ръководител на екипа.